Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka w Bogorii. Rozdali "Złote borówki" i otworzyli zalew

Marcin JAROSZ
W kategorii "Najlepsza impreza” Złotą Borówkę otrzymało XV Święto Śliwki w Szydłowie. Nagrodę odebrała Maria Stachuczy, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, które w ubiegłym roku organizowało imprezę. Z prawej Zofia Ligia Janda dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bogorii.
W kategorii "Najlepsza impreza” Złotą Borówkę otrzymało XV Święto Śliwki w Szydłowie. Nagrodę odebrała Maria Stachuczy, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, które w ubiegłym roku organizowało imprezę. Z prawej Zofia Ligia Janda dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bogorii. Marcin Jarosz
Majówką w Bogorii zainaugurowano oficjalnie sezon na zalewie Buczyna. Podczas imprezy rozdano też prestiżowe tytuły "Złota Borówka" dla najlepszych produktów, lokali i imprez.
Majówka w Bogorii kusiła odwiedzających bogactwem regionalnych smaków.

Majówka w Bogorii kusiła odwiedzających bogactwem regionalnych smaków. Marcin Jarosz

Majówka w Bogorii kusiła odwiedzających bogactwem regionalnych smaków.
(fot. Marcin Jarosz)

Bogoria po raz pierwszy zorganizowała majówkę na nowo wybudowanym kompleksie Buczyna. W pierwszy weekend maja pogoda iście wiosenna, trochę chmur, piękne słońce i deszcz. Ale chętnych na dobrą zabawę nie brakowało. Obok stoisk z rękodziełem i znakomitymi regionalnymi potrawami nikt nie mógł przejść obojętnie.

REJS PO BUCZYNIE W… "BOŻENTYNIE"

W programie majówki było kilka ważnych elementów. W sobotę dokonano oficjalnego otwarcia zalewu Buczyna. Obiekt poświęcił proboszcz parafii Bogoria, ksiądz Andrzej Wierzbicki. I choć amatorom pływania zapał skutecznie ostudziła kiepska pogoda, to po zbiorniku można było popływać łódką "Bożentyną". Przywieźli ją ze sobą strażacy z Chmielnika.

Podczas imprezy wyłoniono również zwycięzców konkursu "Złota Borówka" organizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Białe Ługi". Do walki o prestiżową nagrodę stanęło 28 uczestników z gmin Bogoria, Staszów, Szydłów w powiecie staszowskim oraz Daleszyce, Chmielnik, Pierzchnica, Raków w powiecie kieleckim i Gnojno w powiecie buskim.

"ZŁOTE BORÓWKI" ZA ŚWIĘTO ŚLIWKO I DANIA Z BIZONA

Dwie "Złote Borówki" powędrowały do naszych przedstawicieli. W kategorii "Najlepsza impreza" laury odebrał Szydłów i tamtejsze "Święto Śliwki". Impreza z piętnastoletnią tradycją nie ma sobie równych w regionie i każdego roku przyciąga na plac zamkowy tysiące ludzi. Motyw przewodni to oczywiście szydłowska śliwka w przeróżnych postaciach, od owoców prosto z sadów po "piekielnie" mocną śliwowicę, która zyskuje nie mniejsze uznanie jak ta z Łącka. - Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, ale Gminne Centrum Kultury dopiero od roku organizuje tą imprezę. Na ten sukces pracowało przez lata wiele osób i to dla nich jest ta nagroda. Jednocześnie już dziś zapraszam do Szydłowa na kolejne Święto Śliwki - mówiła Maria Stachuczy dyrektor Gminnego Centrum Kultury, które organizuje tegoroczną imprezę w Szydłowie.

Drugą Złotą Borówkę otrzymał Zespół Pałacowy w Kurozwękach. W kategorii "Najlepszy produkt lokalny" kapituła konkursu postanowiła wyróżnić dania z mięsa bizona, które są niezwykle popularne wśród odwiedzających "Bizonlandię". Nowościami w ofercie są między innymi znakomite kurozwęckie kabanosy z bizoniego mięsa oraz pasztet.

ROŚNIE LOKALNA MARKA. TO GWARANCJA ŚWIETNEJ JAKOŚCI

W kategorii "Najlepsza działalność, aktywność, przedsiębiorczość" nagrodę otrzymał Zdzisław Pniewski, wiceprezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej i prezes LGD "Białe Ługi", właściciel 37 hektarowego gospodarstwa agroturystycznego "Korzyna". W kategorii "Najlepsza baza gastronomiczna" wyróżniono Zajazd Wilczyniec ze Śladkowa Małego w gminie Chmielnik, natomiast w kategorii "Najlepsza baza noclegowa" nagrodę otrzymała "La Cucina Italiana" - hotel ze Szczecna w gminie Pierzchnica.

- Konkurs jest doskonałym pomysłem, bo pokazuje wysoką jakość produktów i usług. Dzięki temu znak Złota Borówka staje się gwarancją świetnej jakości. Podjęcie decyzji o wyborze laureatów było bardzo trudne. Stawialiśmy w naszych ocenach przede wszystkim na nowoczesność, innowacyjność, zgodność z normami ekologicznymi, niezawodność, stosowanie unikalnych form promocji i konkurencyjność - mówi doktor Marek Miłek z Wyższej Szkoły Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych w Kielcach.

Dwudniowa impreza w Bogorii obfitowała w wiele występów artystycznych. Koncert dała między innymi orkiestra dęta z Chmielnika. Publiczność obejrzała też pokaz mażoretek. W sobotni wieczór scenę rozpaliła "Etna", natomiast w niedzielę tłumy oglądały koncert formacji "Power Play".

W kategorii "Najlepszy produkt lokalny” zwyciężyły dania z bizoniego mięsa serwowane przez Zespół Pałacowy w Kurozwękach. Nagrodę odebrał Witold
W kategorii "Najlepszy produkt lokalny” zwyciężyły dania z bizoniego mięsa serwowane przez Zespół Pałacowy w Kurozwękach. Nagrodę odebrał Witold Świtalski. Marcin Jarosz

W kategorii "Najlepszy produkt lokalny" zwyciężyły dania z bizoniego mięsa serwowane przez Zespół Pałacowy w Kurozwękach. Nagrodę odebrał Witold Świtalski.
(fot. Marcin Jarosz)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie