Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa prac Artura Grottgera o Powstaniu Styczniowym w Stromcu

/bk/
Wystawę "Artur Grottger - Powstanie Styczniowe" oglądać można od 6 maja.
Wystawa prac Artura Grottgera o Powstaniu Styczniowym w Stromcu
archiwum

(fot. archiwum)

Wystawa "Artur Grottger - Powstanie Styczniowe" składa się z fotokopii słynnych kartonów Artura Grottgera, czołowego malarza polskiego romantyzmu, pochodzących ze zbiorów Roberta Grudnia.

Grottger zasłynął jako autor pięciu cykli poświęconych tematyce powstańczej - "Warszawa I," "Warszawa II", "Polonia", "Lithuania" i "Wojna". Oryginał artysta wykonał na ciemnożółtym kartonie, rysując sceny czarną kredką i dodając białe smugi farb czyli bliki.

Prace, które zostały wybrane na wystawę obrazują atmosferę dwóch lat poprzedzających powstanie oraz samych walk.

Karton "Chłop i szlachta" nawiązuje do masowych demonstracji z lat 1860 - 1862 , będących reakcją wszystkich warstw społeczeństwa, na stanowczy sprzeciw cara Aleksandra wobec polskich żądań zachowania autonomii z własną konstytucją. Krwawo stłumione na ulicach, manifestacje przeniosły się do kościołów, gdzie śpiewano pieśni patriotyczne i modlono się za Ojczyznę. Jednak wojsko carskie sprofanowało świątynie, dokonując tam pobić i aresztowań, a nawet wjeżdżając konno.

"Zamknięcie kościołów" to reakcja duchowieństwa na te akty bezprawia. Zdecydowanego poparcie udzielili księżom polscy Żydzi, zamykając również synagogi. Stąd wśród kartonów jest zatytułowany "Żydzi Warszawscy".

Dramatyczne wydarzenia ukazuje karton "Branka". Prace zatytułowane "Kucie kos", "Bój" i "Schronisko" to alegoria kolejnych lat walk, pełnych determinacji i poświęcenia tak wielkiego, że insurekcja styczniowa przez ponad dwa lata mężnie opierała się jednej z najsilniejszych armii ówczesnej Europy. Symbolem tych walk jest Dionizy Czachowski jeden z najbardziej szanowanych bohaterów powstania.

Wystawę realizuje Robert Grudzień w ramach projektu "Każdemu marzy się wolność" z okazji 150 rocznicy powstania styczniowego. Wystawa czynna będzie do 16 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie