Takiej Wieniawy nie znacie! Powstał niezwykły film o obrzędach, kulturze i zwyczajach

Dodano: 8 maja 2013, 22:15 Autor:

Ciekawy film o dawnych zwyczajach mieszkańców w rejonie Wieniawy "Pieśni Wiersze Rytuały”, powstał w miejscowej bibliotece. Film został już publicznie pokazany i wszystkim bardzo się spodobał.
Bohaterowie filmu wraz z ekipą filmowców.

Bohaterowie filmu wraz z ekipą filmowców. (fot. Archiwum)

Przeczytaj więcej

Wszystko zaczęło się od planu Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieniawie, który zakładał wzięcie udziału w konkursie grantowym "Małe Projekty” ogłoszonym przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki”. Projekt został pozytywnie zaopiniowany.

- Celem projektu było zaprezentowanie mieszkańcom naszego regionu zanikających obrzędów, zwyczajów, starych pieśni, gwary z gminy Wieniawa poprzez realizację filmu dokumentalnego - mówi Alicja Ślifirczyk dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieniawie, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.

Prace nad filmem rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku i trwały do grudnia 2012. W tym czasie ekipa filmowa prowadziła regularne spotkania z mieszkańcami gminy Wieniawa. Zostały zarejestrowane dawne pieśni świeckie i religijne, stare modlitewki, wiersze odmawiane oryginalną gwarą z regionu. Nagrane zostały dawne obrzędy i rytuały, w tym - odczyniania uroków.

- Zarejestrowaliśmy również opowieści o roli jaką dawniej spełniał koń na wsi. W filmie nie mogło zabraknąć krajobrazów i zabytków z naszego terenu takich jak stare wiejskie chałupy i ich oryginalne wnętrza, stroje, sprzęty, a także dęby przykościelne w Wieniawie liczące 350 lat – dodaje pani dyrektor.

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Do podkładu muzycznego została użyta muzyka Jana Wochniaka ze wsi Kłudno. Z ponad 18 godzin materiału filmowego zrealizowany został 30-minutowy film dokumentalny "Pieśni Wiersze Rytuały”, którego to pokaz odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieniawie.

Na pokazie filmu obecni byli między innymi bohaterowie filmu i ich rodziny, Witold Studziński, wójt Wieniawy, przedstawiciele szkoły, Katarzyna Markiewicz, dyrektorka Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze, Katarzyna Klimek z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Przysusze. Po projekcji odbyła się dyskusja na temat filmu i wspólny poczęstunek.

Film można obejrzeć na miejscu w bibliotece, jak również wypożyczyć. Planowane są projekcje podczas Nocy Muzeów w Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze. W bibliotece jest też do obejrzenia wystawa fotograficzna z prac nad filmem.

Reżyserem filmu jest pochodzący ze wsi Brudnów filmowiec Piotr Piasta. Studiował na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autorem zdjęć w filmie jest absolwent Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej Michał Siczek.

Czytaj więcej o:
  • film
  • obrzędy
  • Wieniawa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-357-266

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.