Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takiej Wieniawy nie znacie! Powstał niezwykły film o obrzędach, kulturze i zwyczajach

/Sok/
Bohaterowie filmu wraz z ekipą filmowców.
Bohaterowie filmu wraz z ekipą filmowców. Archiwum
Ciekawy film o dawnych zwyczajach mieszkańców w rejonie Wieniawy "Pieśni Wiersze Rytuały", powstał w miejscowej bibliotece. Film został już publicznie pokazany i wszystkim bardzo się spodobał.

Wszystko zaczęło się od planu Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieniawie, który zakładał wzięcie udziału w konkursie grantowym "Małe Projekty" ogłoszonym przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki". Projekt został pozytywnie zaopiniowany.

- Celem projektu było zaprezentowanie mieszkańcom naszego regionu zanikających obrzędów, zwyczajów, starych pieśni, gwary z gminy Wieniawa poprzez realizację filmu dokumentalnego - mówi Alicja Ślifirczyk dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieniawie, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.

Prace nad filmem rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku i trwały do grudnia 2012. W tym czasie ekipa filmowa prowadziła regularne spotkania z mieszkańcami gminy Wieniawa. Zostały zarejestrowane dawne pieśni świeckie i religijne, stare modlitewki, wiersze odmawiane oryginalną gwarą z regionu. Nagrane zostały dawne obrzędy i rytuały, w tym - odczyniania uroków.

- Zarejestrowaliśmy również opowieści o roli jaką dawniej spełniał koń na wsi. W filmie nie mogło zabraknąć krajobrazów i zabytków z naszego terenu takich jak stare wiejskie chałupy i ich oryginalne wnętrza, stroje, sprzęty, a także dęby przykościelne w Wieniawie liczące 350 lat - dodaje pani dyrektor.

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Do podkładu muzycznego została użyta muzyka Jana Wochniaka ze wsi Kłudno. Z ponad 18 godzin materiału filmowego zrealizowany został 30-minutowy film dokumentalny "Pieśni Wiersze Rytuały", którego to pokaz odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieniawie.

Na pokazie filmu obecni byli między innymi bohaterowie filmu i ich rodziny, Witold Studziński, wójt Wieniawy, przedstawiciele szkoły, Katarzyna Markiewicz, dyrektorka Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze, Katarzyna Klimek z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Przysusze. Po projekcji odbyła się dyskusja na temat filmu i wspólny poczęstunek.

Film można obejrzeć na miejscu w bibliotece, jak również wypożyczyć. Planowane są projekcje podczas Nocy Muzeów w Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze. W bibliotece jest też do obejrzenia wystawa fotograficzna z prac nad filmem.

Reżyserem filmu jest pochodzący ze wsi Brudnów filmowiec Piotr Piasta. Studiował na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autorem zdjęć w filmie jest absolwent Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej Michał Siczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie