Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy tydzień matur już za nami. Jak poszła matematyka dla wymagających?

Izabela RZEPECKA, Piotr BURDA
Anna Górska, Patrycja Siwiec i Paulina Czyż tuż po egzaminie dzieliły się wrażeniami.
Anna Górska, Patrycja Siwiec i Paulina Czyż tuż po egzaminie dzieliły się wrażeniami. Aleksander Piekarski
To był egzamin dla przyszłych inżynierów. 2,2 tysiąca świętokrzyskich maturzystów pisało w piątek maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym.

ODPOWIEDZI matury 2015 [MATEMATYKA - rozszerzenie] oraz arkusze CKE w serwisie EDUKACJA

Zdawanie matury na poziomie rozszerzonym nie jest obowiązkowe. Nie można takiego egzaminu nie zdać. Jeśli jednak absolwenci liceów i techników chcą dostać się na dobre studia muszą go zaliczyć z dobrym wynikiem. Taki wynik z matematyki na poziomie rozszerzonym jest ważny głównie podczas rekrutacji na uczelnie techniczne.

SPRAWDŹ: Matura 2013 z matematyki [poziom rozszerzony] - odpowiedzi i arkusz pytań w serwisie EDUKACJA

ZOBACZ też:Matura 2013. Arkusze pytań i odpowiedzi z egzaminów

TRUDNA GEOMETRIA

Tuż po zakończeniu egzaminu zapytaliśmy o wrażenia maturzystów z IV Liceum Ogólnokształcącego imienia Hanki Sawickiej w Kielcach. - Mam mieszane uczucia. Kilku rozwiązań nie jestem pewna. Bardzo zależy mi na wyniku, ponieważ chciałabym studiować geodezję - mówi Paulina Kozubek, maturzystka z IV Liceum Ogólnokształcącego imienia Hanki Sawickiej w Kielcach. Jej szkolna koleżanka Marta Pindal przyznaje, że najwięcej problemów sprawiły jej zadania z geometrii. - Jestem humanistką, ale chcę iść na studia z inżynierii środowiska. Z tego względu zdecydowałam się zdawać rozszerzoną maturę z matematyki. Oczywiście przygotowywałam się do niej w szkole, ale dodatkowo uczyłam się na korepetycjach - mówi maturzystka.

GWARANTOWANE 30 PUNKTÓW

W opinii nauczycieli tegoroczny egzamin z matematyki na rozszerzeniu był łatwiejszy od ubiegłorocznego. - Rok temu były straszne rachunki. W tym roku też trzeba było wykazać się umiejętnością rachowania, ale wyglądało to bardziej przyjaźnie - uważa Danuta Pyrek, doradca z matematyki w Samorządowym Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. W jej opinii ponad połowa z dwunastu zadań (zadania numer 1,4,5,6,7,8 i 12) to typowe zadania przerabiane na lekcjach w klasach o profilu matematycznym. - Takie zadania można było rozwiązać "z marszu" i dzięki temu zarobić już 30 z 50 możliwych punktów - mówi Danuta Pyrek. Reszta to już trudniejsze zadania, jak choćby zadanie z rachunku prawdopodobieństwa (numer 11).

DWA DNI NA REGENERACJĘ

Teraz przed maturzystami zasłużone dwa dni odpoczynku. W przyszłym tygodniu wracamy do matur. W poniedziałek odbędzie się egzamin z wiedzy o społeczeństwie i filozofii. Wtorek będzie ważnym dniem, szczególnie dla wybierających się na studia medyczne i pokrewne. Wtedy zaplanowano maturę z chemii. Na naszym portalu WWW.ECHODNIA.EU/EDUKACJA będziemy rozwiązywać arkusz z chemii na poziomie rozszerzonym. Około godziny 13 opublikujemy arkusz i będziemy zamieszczać odpowiedzi do maturalnych zadań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie