Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Bronisław Komorowski nie poskąpił medali za długoletnią służbę dla tarnobrzeskich urzędników

Kat
W gronie odznaczonych była między innymi Krystyna Rycombel, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, która otrzymała srebrny medal.
W gronie odznaczonych była między innymi Krystyna Rycombel, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, która otrzymała srebrny medal. Urząd Miasta Tarnobrzega
Osiemnastu pracowników tarnobrzeskiego magistratu zostało uhonorowanych przez Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP medalami za długoletnią służbę. Wśród wyróżnionych jest stara urzędnicza kadra, ale są i tacy, którzy na państwowej posadzie służbę pełnią zaledwie 2,5 roku i w tym czasie zdążyli otrzymać upomnienie.

Wykaz osób, którym kilka dni temu Alicja Wosik wicewojewoda podkarpacki wręczyła medale jest imponujący. Większość to urzędnicy związani od dawna z magistratem, którzy pnąc się po szczeblach zawodowej kariery sięgnęli szczytu, jakim jest stanowisko naczelnika wydziału. W gronie odznaczonych jest między innymi skarbnik Maria Nabrzeska, Danuta Papiernik, Elżbieta Bochyńska, sekretarz Marta Kamasz - Turbak, kierownik USC Krystyna Rycombel czy Joanna Kobuz. Figuruje także kilku panów.

Magistrat poinformował, że medal za długoletnią służbę nadawany jest za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa. Dlatego zaskoczeniem dla wielu, także pracowników magistratu było pojawienie się na liście wyróżnionych dwóch nazwisk. Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymał Marcin Redźko, naczelnik wydziału organizacyjnego. Pracujący w samorządzie od 2,5 roku naczelnik, półtora roku temu otrzymał upomnienie od prezydenta miasta i został pozbawiony półrocznej premii za organizację imienin w obiekcie należącym do miasta. Goście byli przyjmowani w hali ośrodka sportu i rekreacji podczas meczu koszykówki. W kolei w gronie nagrodzonych Brązowym Medalem znalazł się Wojciech Malicki, dyrektor kancelarii prezydenta. To były dziennikarz, a karierę w samorządzie rozpoczął 2,5 roku temu, po zmianie steru na fotelu prezydenta miasta.

PYTANIA DO KANCELARII

Pracownikom biura prasowego kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego zadaliśmy kilka pytań. Czy medal przyznawany jest za pracę w samorządzie czy też za całokształt pracy zawodowej? Czy pojęcie Długoletnia Służba to okres 30, 20 lat, a może 2 lub 3 lata. Czy, urzędnik, który półtora roku temu otrzymał upomnienie z nieetyczne zachowanie zasługuje na Medal Prezydenta RP?

W odpowiedzi czytamy. "Odznaczenia dla pracowników tarnobrzeskiego magistratu zostały nadane na wniosek Wojewody Podkarpackiego. Medal za Długoletnią Służbę nadawany jest osobom, które wzorowo, wyjątkowo sumiennie wykonują obowiązki wynikające z pracy zawodowej, po 30 latach pracy - Złoty, po 20 latach - Srebrny i po 10 latach - Brązowy. Jednocześnie informujemy, że za prawdziwość informacji zawartych w uzasadnieniu wniosku o nadanie odznaczenia odpowiada wnioskodawca tj. wojewoda podkarpacki".

WSKAZUJE PRACODAWCA

Stąd pytanie do Małgorzaty Oczoś, rzecznik wojewody podkarpackiego. - Zgodnie z praktyką Kancelarii Prezydenta RP, przy obliczaniu lat pracy zawodowej, osoby kandydującej do danego stopnia medalu, należy wziąć pod uwagę cały okres pracy zawodowej kandydata, od pierwszego dnia jej podjęcia - tłumaczy rzecznik Oczoś. - Nie ma wymogu, by kandydat musiał przepracować określoną liczbę lat w danej jednostce organizacyjnej, czy też w administracji. Inicjatywa odznaczeniowa nadania 18 Medali za Długoletnią Służbę pracownikom tarnobrzeskiego urzędu pochodziła od organu samorządowego, prezydenta miasta Tarnobrzega. Pracodawca, jako kierownik zakładu pracy, wskazuje do odznaczenia, najbardziej w jego ocenie, zasłużonych pracowników zakładu pracy w uznaniu ich zasług, dokonań, osiągnięć na polu zawodowym podpisując się pod inicjatywą odznaczeniową na formularzu wniosku w rubryce 18 tuż pod uzasadnieniem, jako kierownik jednostki organizacyjnej sporządzającej wniosek. Następnie kandydatury te przedstawiane są wojewodzie i jeżeli żadne względy formalne nie stoją na przeszkodzie, wnioski po podpisaniu przez wojewodę, przesyłane są do Prezydenta RP, który podejmuje postanowienie o nadaniu odznaczeń.

NALEŻY SIĘ

Wojciech Malicki, odznaczony brązowym medalem rzecznik prezydenta Tarnobrzega tłumaczy: - W Urzędzie Miasta Tarnobrzega oraz instytucjach mu podległych pracuje wiele osób, godnych tego medalu i prezydent Tarnobrzega będzie sukcesywnie przy okazji Świąt Narodowych występował o ich odznaczenie - tłumaczy Malicki. - Zaczął od kadry kierowniczej.
Co z ukaranym naczelnikiem? - Po upływie roku nienagannej pracy, kary porządkowe ulegają zatarciu i są traktowane jako niebyłe - dodaje rzecznik. - Tak stanowi Kodeks Pracy i na tej podstawie informuję, że żaden z urzędników odznaczonych przez Prezydenta RP Medalem za Długoletnią Służbę, nie był karany karą porządkową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie