Serwis jest częścią portalu portal regionalny

edukacja » Edukacja

dodano: 14 maja 2013, 8:14

tagi:matura 2013matura 2013 chemiamatura 2013 chemia odpowiedzimatura 2013 odpowiedzi

Matura 2013: chemia – odpowiedzi i arkusz pytań w serwisie EDUKACJA

Piotr BURDA

Matura 2013 trwa. We wtorek odbywa się egzamin z chemii na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Odpowiedzi i arkusz pytań opublikujemy tuż po zakończeniu egzaminu.

Odpowiedzi do matury 2013 z chemii na poziomie rozszerzonym opublikujemy tuż po zakończeniu egzaminu w serwisie EDUKACJA

Odpowiedzi do matury 2013 z chemii na poziomie rozszerzonym opublikujemy tuż po zakończeniu egzaminu w serwisie EDUKACJA

Matura 2014: Chemia [rozszerzenie] ODPOWIEDZI | ARKUSZE | TESTY

POBIERZ Matura 2013 z chemii [poziom rozszerzony] - ARKUSZ

POBIERZ Odpowiedzi matury 2013 z chemii [poziom rozszerzony]. Zadania 1 - 31


UWAGA! Odpowiedzi należy porównywać z arkuszem dostępnym w linku powyżej


Pobierz też Matura 2013 z chemii [poziom podstawowy] - ARKUSZ


-----------------------------------------------
A tak o maturze z chemii pisaliśmy przed jej rozpoczęciem.

Wtorek, 14 maja jest bardzo ważnym dniem dla maturzystów myślących o studiach medycznych. Dobry wynik matury z chemii daje im szansę na miejsce w wymarzonej uczelni.

To dlatego aż tylu maturzystów zdaje ten egzamin na trudniejszym poziomie, rozszerzonym. To głownie uczniowie, którzy myślą o studiach na medycynie i pokrewnych kierunkach (farmacji, pielęgniarstwie czy fizjoterapii) czy studiach na kierunku ochrona środowiska oraz na studiach technicznych.

OSTATNIE RADY PRZED CHEMIĄ

Ostatnich rad maturzystom udziela Joanna Kimla, doradca metodyczny z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. – Coraz częściej zadania maturalne dotyczą rozwiązywania problemu. Sprawdzane jest myślenie matematyczne i naukowe. Radzę też dokładnie czytać polecenia i dobrze je interpretować. Czasem jest tak, że tekst przewodni dotyczy kilku zadań i trzeba o tym pamiętać – mówi Joanna Kimla. Nauczycielka zwraca też uwagę maturzystom aby przyjrzeli się jednostkom. – Jeśli jest napisane w poleceniu, że wynik trzeba podać do drugiego miejsca po przecinku, to tak trzeba to zrobić. Podawanie błędnych jednostek obniża ilość punktów za pracę – mówi Joanna Kimla. Częstym błędem na maturze z chemii jest nie wykorzystywanie w reakcjach chemicznych prawa zachowania masy i ładunku. Kolejna rzecz, która sprawia problemy maturzystom, to mylenie obserwacji i wniosków. Nie każdy je należycie rozróżnia.

CZEKAMY NA PORTALU

Te rady przydadzą się już od godziny 9 rano. Wtedy zaczyna się matura z chemii. Tak jak w poprzednich latach na naszym portalu internetowym WWW.ECHODNIA.EU/EDUKACJA będziemy ją relacjonować "na żywo”. Różnica jest taka, że w poprzednich latach ten egzamin odbywał się popołudniu (od godziny 14) i odpowiedzi pojawiały się w późnych godzinach wieczornych. Na naszym forum internetowym kilkadziesiąt tysięcy maturzystów do późnych godzin nocnych dyskutowało na temat zadań. Liczymy, że podobnie będzie w tym roku i wtorkowe popołudnie należeć będzie do chemików. Arkusz z matury z chemii na poziomie rozszerzonym opublikujemy po zakończeniu egzaminu, około godziny 13. Zaraz potem będziemy zamieszczać odpowiedzi do maturalnych zadań.

Matura 2013: chemia – odpowiedzi i arkusz pytań w serwisie EDUKACJA

Sonda

Brak ankiety.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015