Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych

Piotr BURDA
Uczniowie trzecich klas gimnazjów mogą już zapisywać się do szkół ponadgimnazjalnych. - Apeluję o rozsądek przy wyborze szkoły - mówi Grzegorz Bień, świętokrzyski wicekurator oświaty.

Terminarz rekrutacji

Terminarz rekrutacji

13 maja - 25 czerwca - składanie dokumentów i podań; do 2 lipca, do godziny 15 - doręczanie przez kandydatów kopii świadectwa ukończenia szkoły, kopii zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego; do 4 lipca - szkolne komisje rekrutacyjne układają listy przyjętych; 4 lipca, do godziny 12 - ogłoszenie wstępnych list przyjętych. Osoby, które znalazły się na niej potwierdzają wolę podjęcia nauki w danej szkole poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Mają na to czas do 8 lipca, do godziny 15. Niedoręczenie przez kandydata oryginału świadectwa i zaświadczenia do wybranej szkoły traktowane jest jako jego rezygnacja; 9 lipca, do godziny 12 - ogłoszenie ostatecznych list uczniów przyjętych i podanie informacji o wolnych miejscach; do 11 lipca trwać będzie rekrutacja uzupełniająca, a następnego dnia o godzinie 10 ogłoszona zostanie kolejna lista przyjętych

Od poniedziałku, 13 maja ruszył nabór do szkół ponadgimnazjalnych w naszym województwie. Do 25 czerwca uczniowie mają czas na wybranie liceum, technikum lub szkoły zawodowej.

W tym roku nie ma zmian w zasadach naboru. Nadal o przyjęciu do wybranej szkoły decyduje liczba punktów za oceny na świadectwie i osiągnięcia ucznia (w sumie sto punktów) i wynik egzaminu gimnazjalnego, który uczniowie poznają w połowie czerwca (maksymalnie stop punktów do zdobycia). Uczniowie nadal będą mogli wybrać trzy dowolne szkoły, przy czym jedna z nich musi być szkoła tak zwanego "pierwszego wyboru". W kilku powiatach nabór odbywa się za pośrednictwem internetowej strony swietokrzyskie.edu.com.pl.

Od wyboru przyszłej szkoły zależy bardzo wiele. - Dlatego ważne jest, aby ten wybór był rozsądny. Nadal obserwujemy bardzo duże zainteresowanie liceami ogólnokształcącymi. W ubiegłym roku odnotowaliśmy kolejny spadek przyjęć do szkół zawodowych - mówi Grzegorz Bień. Zdaniem wicekuratora, w wielu przypadkach wybór liceum ogólnokształcącego nie jest dobrym rozwiązaniem. - Nie wszyscy nadają się do "ogólniaków". Warto zastanowić się nad wyborem technikum, które daje szansę zdobycia matury i zawodu. Bogata jest też oferta szkół zawodowych - mówi Grzegorz Bień.

Do ciekawej sytuacji może dojść w Kielcach. Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc zapowiedział, że do kieleckich techników i zawodówek będzie obowiązywał "wolny nabór". - To oznacza, że nie ma tam surowych limitów w przyjmowaniu uczniów. Jeśli okaże się, że jest więcej chętnych niż liczba miejsca zaproponowanych przez szkołę, otworzymy dodatkowe klasy - wyjaśnia Andrzej Sygut. To będzie też ważny nabór dla co najmniej dwóch kieleckich ogólniaków: VIII Liceum Ogólnokształcącego imienia Henryka Sienkiewicza (przygotowano jedną klasę pierwszą) i XI Liceum Ogólnokształcącego imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (na chętnych czekają trzy klasy pierwsze). Jeśli tym szkołom nie uda się zapełnić klas może to oznaczać ich koniec. To dlatego możemy spodziewać się ostrej konkurencji podczas rekrutacji. Każdy kandydat będzie na wagę złota.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie