Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten projekt zmieni Kielce! Zobacz niezwykły plan przebudowy (zdjęcia)

Lidia CICHOCKA
wizualizacja
We wtorek Wojciech Siudmak, znany na świecie malarz fantasy zaprezentował projekt , który może zmienić miasto. Przedstawimy jego najważniejsze założenia.

[galeria_glowna]

Kim jest Wojciech Siudmak

Kim jest Wojciech Siudmak

Ma 70 lat. Artysta zajmujący się malarstwem, rzeźbą i rysunkiem. Jego twórczość wpisuje się w nurt realizmu fantastycznego. W bardzo naturalistyczny sposób przedstawia surrealistyczne wizje pełne osobistej symboliki. Od wielu lat mieszka we Francji. We wtorek gościł w Kielcach omawiając powstanie w naszym mieście "Światowego Projektu Pokoju Wieczna Miłość".

Wojciech Siudmak, znany na świecie malarz fantasy, chce odmienić fragment Kielc i na przedłużeniu Alei Legionów w stronę stadionu, na obszarze ponad 3 hektarów stworzyć Światowy Projekt Pokojowy "Wieczna Miłość". We wtorek zaprezentowano w Kielcach jego niezwykły plan.

O idei tego projektu artysta mówił niemal rok temu otwierając w Muzeum Narodowym w Kielcach swą wystawę. Jej znaczącym elementem był prototyp rzeźby "Wieczna miłość", która miała stanąć w Wieluniu, rodzinnym mieście Siudmaka zniszczonym w pierwszych dniach wojny. Rzeźba miała udowodnić, że harmonia, piękno i miłość zwyciężają a ich siłę mają potwierdzać powielane w innych państwach rzeźby "Wiecznej miłości". Duplikaty kolejnych dzieł mają trafiać do Polski.

Początkowo sercem projektu miał być Wieluń, ale jak uznał artysta miasto nie jest w stanie udźwignąć projektu tej wagi. Przypadek - także ostatnia wystawa w Kielcach sprawiły, że Wojciech Siudmak zainteresował się Kielcami. - Tu są ludzie bardzo otwarci, wizjonerzy, jak prezydent miasta - wyjaśnia. Ostatecznie w Wieluniu 31 sierpnia zostanie odsłonięty pomnik "Wiecznej miłości" jednak cały projekt zostanie przeniesiony do Kielc.

To potężne założenie ma być zlokalizowane u wylotu Alei Legionów w kierunku stadionu lekkoatletycznego, w miejscu od samego początku istnienia przeznaczonym na wypoczynek. W centralnym punkcie stanie rzeźba "Wiecznej miłości", co najmniej wysokości 6 metrów, otaczać ją będzie amfiteatr zaś na posadzce wokół zostanie odwzorowane północne niebo. - Często nie widzimy nieba z powodu chmur a tutaj będziemy je mieć pod nogami - dodaje artysta.

Gwiezdne konstelacje będą wyraźnie widoczne, w nocy będą się świecić jak prawdziwe gwiazdy. Do amfiteatru będzie wiodła promenada z naniesionymi planetami. Będzie ona przecinała zbiorniki z wodą wytryskującą i spływającą po uniwersalnej spirali. Teren wokół ma być nasycony zielenią: trawą, na której będzie można leżeć, zachowane zostaną wszystkie drzewa, dosadzone nowe.

- To miejsce ma oddawać hołd tym wszystkim aspektom życia, które niszczy wojna, ma być połączeniem kosmosu z naturą, miejscem gdzie nie tylko będziemy się dobrze czuć, ale także intelektualnie się rozwijać - dodaje artysta.

W bocznych alejkach będą mogły stanąć pomniki nadsyłane z miast biorących udział w projekcie i wykonujących dla siebie rzeźby o podobnej tematyce.

Realizacja projektu zależy od pieniędzy. Miasto Kielce angażuje się w niego, ale wkładem będzie ziemia oraz pomoc w napisaniu projektu. - Pieniądze chcemy uzyskać z Ministerstwa Kultury - wyjaśnia Siudmak.

Niezwykły plan

Niezwykły plan

Światowy Projekt Pokoju zainicjuje wzniesienie pomnika "Wieczna miłość" - symbolu pokoju, piękna i harmonii uniwersalnej. Stanie się on początkiem międzynarodowej akcji, mającej na celu współpracę w zakresie edukacji, sztuki i nauki. Projekt składa się z kilku powiązanych ze sobą elementów: Monument wraz z promenadą, Nagroda Pokoju, Muzeum Rzeźby Plenerowej, Muzeum Pamięci i Historii Projektu, Program Edukacyjny. Będą one rozłożone w czasie, realizowane stopniowo, aby stać się w przyszłości całością przedsięwzięcia. Misją projektu jest połączenie dziełami sztuki różnych miast świata, przekazanie i rozwinięcie idei harmonii, tolerancji i pokoju, aby przesłanie "Światowego Projektu Pokoju Wieczna Miłość" stało się ideą świata.

Projekt napisze biegły w tych sprawach Miłosz Pamuła z Kieleckiego Centrum Kultury, ministerstwo wkrótce powinno ogłosić program. z którego można będzie ubiegać się o pieniądze. Koszt budowy całości to około 1 milion 100 tysięcy euro.

Jednocześnie prezydent planuje przebudować Aleję Legionów. - Design w Kielcach to nie tylko działalność na Wzgórzu Zamkowym, powinien być zauważalny także w mieście - tłumaczy.
Dlatego zaprojektowanie Alei chce zaproponować kilku zespołom designerów a jurorem miałby być któryś z laureatów Nagrody Pritzkera - najbardziej prestiżowej nagrody przyznawanej corocznie architektom, którzy mieli znaczący wkład w rozwój środowiska człowieka. Ponieważ całe założenie najlepiej wygląda z góry, na Kadzielni powstałby taras widokowy pozwalający na ogarnięcie całości. - Wierzę w geniusz Siudmaka - podkreśla prezydent wyjaśniając chęć współpracy z tym artystą.

1 września w Kielcach ma odbyć się uroczyste wręczenie pierwszej Nagrody Pokoju "Wieczna Miłość" połączone z wyjątkowym koncertem w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Będzie on poświęcony muzyce wielkiego kompozytora Francis'a Lai, autora muzyki między innymi do filmu "Love Story", który skomponował także specjalnie dla projektu Siudmaka symfonię "Wieczna Miłość".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie