Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malinowa jest najlepsza. Dwóch mistrzów zdradza przepisy na swoje nalewki na miodzie

Marzena KĄDZIELA
Ryszard Tutak z Fałkowa za swą nalewkę malinową otrzymał drugie miejsce.
Ryszard Tutak z Fałkowa za swą nalewkę malinową otrzymał drugie miejsce. Marzena Kądziela
Ryszard Tutak z Fałkowa zdobył drugie miejsce, a Stanisław Janiszewski z Końskich wyróżnienie na V Świętokrzyskim Konkursie na Nalewki Miodowe i Miody Pitne. Finał konkursu odbył się w minionym tygodniu w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Trunki Stanisława Janiszewskiego co roku otrzymują nagrody. W tym roku jego miodówka ziołowa zdobyła wyróżnienie.
Trunki Stanisława Janiszewskiego co roku otrzymują nagrody. W tym roku jego miodówka ziołowa zdobyła wyróżnienie. Marzena Kądziela

Trunki Stanisława Janiszewskiego co roku otrzymują nagrody. W tym roku jego miodówka ziołowa zdobyła wyróżnienie.
(fot. Marzena Kądziela)

W gronie nagrodzonych i wyróżnionych producentów znalazło się dwóch doskonale znanych w pszczelarskim świecie mieszkańców powiatu koneckiego. W kategorii nalewki miodowe drugie miejsce zdobył Ryszard Tutak z Fałkowa za nalewkę malinową, a w kategorii miody pitne Stanisław Janiszewski z Końskich zdobył wyróżnienie za miodówkę ziołową z "Leśnej Pasieki".

Ryszard Tutak bierze udział w konkursie od początku. Do tej pory jego nalewki zdobywały pierwsze, drugie i dwukrotnie czwarte miejsce. Najbardziej lubi nalewkę malinową. - Maliny mam z ekologicznego ogrodu, a miód z własnej pasieki - zdradza pszczelarz. - Warunkiem, by trunek był dobry, są dobre składniki i czas potrzebny na ich połączenie. Im starsza nalewka tym lepsza.

Fałkowska nalewka malinowa Ryszarda Tutaka
Składniki: 1 kilogram malin, 0,5 litra spirytusu, 0,5 litra wódki, 0,5 litra miodu wielokwiatowego, 0,25 litra wody.
Sposób przyrządzania: Maliny zalać spirytusem, po tygodniu zlać do oddzielnego naczynia, a owoce zalać ponownie wódką. Po tygodniu wlać wódkę do spirytusu, a owoce zalać płynnym miodem, po kolejnym tygodniu odlać miód z owoców do spirytusu. Aby opłukać owoce z miodu, należy wlać 0,25 l przegotowanej, ostudzonej wody, zamieszać, pozostawić na klika dni. Po tym okresie przecedzić owoce, a wodę wlać do wymieszanych składników (spirytusu i wódki). Tak przygotowana nalewkę odstawiamy przynajmniej na miesiąc, aby się wyklarowała. Rozlać delikatnie do butelek. Im dłużej będzie leżakowała, tym będzie miała lepszy aromat.

Miodówka ziołowa z "Leśnej Pasieki" Stanisława Janiszewskiego
Składniki: 2 litra 75-procentowego alkoholu, 1,5 litra miodu pitnego dwójniaka, zioła - po 10 gram: tymianek, rozmaryn, oregano, werbena, kwiat lipy, mięta, rumianek, kolendra, kwiat maku polnego, cynamon.
Sposób przyrządzania: Zioła wsypać do słoja i zalać alkoholem. Pozostawić na trzy tygodnie, następnie przecedzić przez gęste sito i dolać do nalewki miód pitny. Po trzech miesiącach miodówka powinna się wyklarować. Należy ją ostrożnie zlać do butelek i po schłodzeniu degustować, zwłaszcza po obfitym posiłku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie