Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Odrzywół zostanie odrestaurowana zabytkowa kaplica

/Sok/
Gminna Odrzywół kupiła działkę pod zabytkową kaplicę w Królówce – Stanisławowie. To szczególne miejsce – cel pielgrzymek i miejsce kultu.
Gminna Odrzywół kupiła działkę pod zabytkową kaplicę w Królówce – Stanisławowie. To szczególne miejsce – cel pielgrzymek i miejsce kultu. Archiwum
Samorząd kupił działkę w lesie pod Stanisławowem, na której znajduje się historyczna kaplica. Zakup terenu pozwoli wreszcie uporządkować znajdujące się tam groby powstańcze.

Decyzję o zakupie działki podjęła Rada Gminy Odrzywół i na podstawie tej uchwały wójt Marian Kmieciak kupił na rzecz gminy Odrzywół teren o powierzchni 215 metrów kwadratowych. Działka znajduje się w lesie, niedaleko wsi Stanisławów, na górze zwanej Królówką. Tam znajduje się zabytkowa kaplica rzymskokatolicka pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny. Kaplica powstała w 1827 roku.

NIEZWYKŁY ŚLAD HISTORII

Wzgórze w lesie pod Stanisławowem - to szczególne miejsce dla historii ziemi odrzywolskiej. Pierwotnie, jeszcze w średniowieczu, stał tam zamek myśliwski i stąd została nazwa "Królówka". Zamek został przejęty przez opatów sulejowskich, ale z czasem podupadł. Zrujnowany zamek został potem zasiedlony przez pustelników, którzy przebywali tam przez wiele lat.

- Góra miała opinię świętej. Pielgrzymowali tam mieszkańcy okolic modląc się do świętej Marii Magdaleny o pomyślność rodziny, a szczególnie małżeństwa - opowiada Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu, historyk i regionalista.

Majątek Stanisławów - Królówka należał do 1862 roku do zacnego rodu Brykczyńskich, właścicieli dóbr między innymi Ossa i Łęgonice Małe. Za władania Brykczyńskich została pobudowana kaplica. Wdowa po Stanisławie Brykczyńskim, Wanda Zamojska sprzedała majątek w 1862 roku Kalikstowi Andrzejowi Jagminowi. W 1863 roku pod góra zostali pochowani powstańcy styczniowi zmarli z ran po bitwie pod Ossą. W pobliskim dworku, należącym do majątku, zostali ukryci po bitwie. Ponadto u podnóża góry została też pochowana pątniczka z Warszawy zmarła przed II wojną światową podczas pielgrzymki do Częstochowy. Także u podnóża góry zostali pochowani żołnierze niemieccy zastrzeleni przez Rosjan w styczniu 1945 roku. Miejsce pochówku Niemców jest bliżej nieznane.

Na tej górze kończyły się wybudowane w 1915 roku w czasie I wojny światowej austriackie umocnienia polowe, zbudowane między innymi ze skonfiskowanych i rozebranych zabudowań w Stanisławowie. Umocnienia zostały wybudowane na paśmie wzgórz ciągnących się w stronę Opoczna.

MIEJSCE NA SZLAKU PIELGRZYMEK

Z górą wiąże się tradycja pielgrzymki warszawskiej zdążającej w sierpniu na Jasna Górę. Od niepamiętnych czasów pielgrzymka zatrzymywała się pod górą na postój i na mszę świętą. Początkujący pielgrzymi wchodzili do kaplicy na kolanach.

W ostatnich kilkunastu latach na skutek sporu z poprzednimi właścicielami działek, pielgrzymka zatrzymuje się w tym miejscu na krótki postój, a przewodnicy grupy zakazali wchodzenia pod górę na kolanach.

- Uregulowanie własności umożliwi remont i zabezpieczenie kaplicy, odnowę grobów powstańczych i przywróci godne miejsce tej historycznej górze - dodaje Marian Kmieciak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie