Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliżają się radomskie uroczystości 70. Rocznicy Zbrodni Wołyńskiej

/bk/
Fragment wystawy o zbrodni wołyńskiej
Fragment wystawy o zbrodni wołyńskiej archiwum
Wystawa, koncert oraz spotkanie z historykami uświetnią spotkanie poświęcone 70. Rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, na które Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana w Radomiu zaprasza mieszkańców Radomia.
O książce "Ostrówki.Wołyńskie ludobójstwo: powie jej autor. Leon Popek
O książce "Ostrówki.Wołyńskie ludobójstwo: powie jej autor. Leon Popek archiwum

O książce "Ostrówki.Wołyńskie ludobójstwo: powie jej autor. Leon Popek
(fot. archiwum)

Radomskie uroczystości 70. Rocznicy Zbrodni Wołyńskiej", odbędą się w czwartek, 6 czerwca, o godzinie 18 w Łaźni przy ulicy Żeromskiego 56.

W programie: otwarcie wystawy "Wołyń czasu zagłady 1939-1945," przygotowanej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, koncert Roberta Grudnia z muzyką z płyty "Wołyń 43" oraz wykład Leona Popka, autora książki "Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo".

Gościem specjalnym uroczystości będzie ksiądz Tadeusz Isakowicz - Zalewski.

- W 2013 roku przypada 70. Rocznica Mordów na Wołyniu, których kulminacją był 11 lipca 1943 roku, zwany Krwawą Niedzielą - przypomina Sławomir Adamiec, Hetman Bractwa Kurkowego w Radomiu. - W tym dniu członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, wspierani przez tłumy otumanionych chłopów ukraińskich, napadli na dziesiątki osad i wsi polskich na Wołyniu, atakując przede wszystkim wiernych zgromadzonych w kościołach i kaplicach rzymskokatolickich. Zamordowano wówczas kilka tysięcy niewinnych osób, głównie kobiet, dzieci, starców oraz kapłanów.

Jak przypomina Adamiec, w latach 1939 - 1947 wymordowano na Wołyniu, Podolu, Pokuciu, Podkarpaciu. Lubelszczyźnie i w Małopolsce Wschodniej przeszło 150 tysięcy Polaków, a także dziesiątki tysięcy obywateli polskich narodowości żydowskiej, ormiańskiej, czeskiej i i innej oraz wielu sprawiedliwych Ukraińców, którzy nie popierali opętańczej ideologii Stepana Bandery. Mordowano także tych Ukraińców, którzy ratowali Polaków.

- To ludobójstwo, porównywalne do zagłady Ormian w Turcji i Holokaustu Żydów, do dzisiaj ze względu na poprawność polityczną nie zostało osądzone i potępione przez establishment Polski i Ukrainy. -podkreśla Sławomir Adamiec. - Pamiętajmy o tym.

Wystawa planszowa przygotowana przez Muzeum Niepodległości poświęcona dziejom Wołynia w okresie II wojny światowej jest próbą ukazania skomplikowanych relacji narodowościowych charakterystycznych dla tego obszaru, które - podsycane przez kolejnych okupantów: Rosjan i Niemców - doprowadziły do tragicznych konsekwencji determinujących powojenne stosunki polsko-ukraińskie.

Wstęp na uroczysty wieczór do Łaźni wolny.

Fragment wystawy o zbrodni wołyńskiej
Fragment wystawy o zbrodni wołyńskiej archiwum

Fragment wystawy o zbrodni wołyńskiej
(fot. archiwum)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie