Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego zawitały także do Wiślicy

Dodano: 31 maja 2013, 21:30 Autor:

Majowa impreza przyciągnęła tłumy widzów, atrakcji nie brakowało.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Organizowane jest przez Małopolski Ośrodek Kultury.

HISTORIA NAMACALNA

– Co roku nieodpłatnie można zwiedzać wybrane obiekty, a przez to namacalnie poznawać historię i tradycje regionu. Odkrywanie wzbogacone jest o fachowy, oryginalny w formie komentarz oraz liczne wydarzenia towarzyszące – mówi Wojciech Sołtysiak z Muzeum Regionalnego w Wiślicy.

Wiślica – perła Ponidzia – znalazła się w „małopolskim koszyku” nieprzypadkowo. To ośrodek o bogatej tradycji. Uważana za kolebkę chrześcijaństwa na ziemiach polskich, Wiślica historycznie należała kiedyś do Małopolski.

Tegoroczną 15. edycję Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego realizowano pod hasłem „Wejdź na szlak!”. Można było zobaczyć 15 obiektów zlokalizowanych na pięciu szlakach: Młodopolska Małopolska, Małopolska Romańska, Dwory Małopolski, Krakowski Szlak Techniki oraz Kościoły Małopolskiej Trasy UNESCO.

NASZE SKARBY

Wiślica wkroczyła na szlak prezentując swoje skarby. Muzeum Regionalne pokazało cenne relikty romańskie, a parafia Wiślica udostępniła jeden z najciekawszych zabytków polskiej architektury gotyckiej – bazylikę kolegiacką z połowy XIV wieku, fundacji króla Kazimierza Wielkiego.

W trakcie wiślickich obchodów ponad 1000 gości – w tym wiele znaczących osób ze świata nauki i polityki – miało możliwość zapoznania się z historią Polski w pigułce. Od IX do XVI wieku. Wykład „Historia odkrycia i konserwacji wiślickiej posadzki” wygłosił w podziemiach bazyliki profesor Władysław Zalewski.

CZARNA PLAMA

Były także pokazy wojów na średniowiecznym grodzisku, w wykonaniu Drużyny Jakuba Odrowąża oraz gra terenowa „Katastrofa”. Ciekawostkę stanowił apel kończący 35. Maewestkologistyczny Rajd Zastępów „Iskierka” zorganizowany przez komendę Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Kielce – Miasto.

– Wspaniała frekwencja pozwoliła na szerokie przedstawienie Wiślicy jako niezwykle ważnej miejscowości na historycznej mapie Polski. Która pomimo, że znana z każdego podręcznika historii, to w świadomości społecznej nadal widnieje jako czarna plama – uważa Wojciech Sołtysiak.

TERAZ MŁODZIEŻ

15. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego stały też się uwerturą do kolejnego ważnego wydarzenia – 11. Spotkań Młodzieży Diecezji Kieleckiej, które odbędą się w Wiślicy 8 czerwca.

Czytaj więcej o:
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.