Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu mija termin składania deklaracji śmieciowych

ik
- Wolałam przyjść osobiście, żeby upewnić się, że wszystko jest dobrze wypełnione mówiła w piątek Anna Murjasz.
- Wolałam przyjść osobiście, żeby upewnić się, że wszystko jest dobrze wypełnione mówiła w piątek Anna Murjasz. Łukasz Wójcik
Jeśli ktoś nie zdążył, powinien jak najszybciej dopełnić formalności. W jaki sposób?

Ile zapłacimy za śmiecie?

Ile zapłacimy za śmiecie?

Od 1 lipca w Radomiu gospodarstwo domowe zajmujące lokal o powierzchni do 30 metrów kwadratowych za śmieci segregowane zapłaci 18 złotych, niesegregowane 24 złote. Właściciele mieszkania o powierzchni od 30 do 70 metrów kwadratowych za śmieci segregowane miesięcznie zapłacą 30 złotych, za niesegregowane 40 złotych. W przypadku właścicieli mieszkań powyżej 70 metrów kwadratowych podatek od śmieci segregowanych ma wynosić 40 złotych, niesegregowanych 50 złotych. Dla osób, które mieszkają same, bez względu na powierzchnię zajmowanego mieszkania, czy domu i dochód, przewidziana jest 50 procentowa zniżka.

Piątek był ostatnim dniem na złożenie deklaracji śmieciowych. Ponad połowa zobowiązanych z Radomia zdążyła w terminie. Wydział ochrony środowiska będzie weryfikował dokumenty. W piątek na parterze Urzędu Miejskiego, gdzie przyjmowane były deklaracje przez cały dzień stała kolejka. Około godziny 14 stało w niej około 50 osób.

WŁAŚCICIELE W KOLEJCE

- Kolejka przesuwa się dosyć powoli, ale cóż trzeba stać - mówiła Anna Murjasz. - Wolałam przyjść osobiście, żeby upewnić się, że wszystko jest dobrze wypełnione. Choć same deklaracje nie są skomplikowane.

Deklarację śmieciową składali właściciel nieruchomości. W przypadku, budynków wielorodzinnych, bloków i kamienic nie składali ich poszczególni mieszkańcy, ale spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa lub zarządca budynku.

- Właśnie podpisuje plik dokumentów, żebyśmy zdążyli w terminie złożyć nasze deklaracje - mówił nam w środę Marek Kraszewski, prezes radomskiej spółdzielni Budowlani.

CZAS DLA SPÓŹNIALSKICH

- W środę mieliśmy już ponad 10 tysięcy złożonych deklaracji. Ostatniego dnia, w piątek składało je naprawdę wiele osób, ale nie było czasu na to, żeby liczyć ile - mówi Ryszarda Kitowska z biura prasowego radomskiego magistratu.- Trzeba pamiętać też, że będą jeszcze spływały dokumenty wysłane pocztą.

Urząd Miejski spodziewa się około 18 tysięcy deklaracja. To oznacza, że ponad połowa z nich już została złożona.

- Jeśli, ktoś jeszcze nie dostarczył deklaracji powinien to zrobić, jak najszybciej - przekonuje Ryszarda Kitowska. - Pracownicy wydziału ochrony środowiska muszą wszystkie dane z deklaracji wprowadzić do systemu i zweryfikować. System zacznie działać 1 lipca więc czasu jest już niewiele.

Jeśli właściciel nie złoży deklaracji, urzędnicy sami ustalą wysokość opłaty. Wezmą przy tym pod uwagę średnią ilość odpadów powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Właściciele wypełniają gotowe druki, które można dostać w Urzędzie Miejskim, albo ściągnąć ze strony internetowej Radomia. Poza danymi identyfikacyjnymi wpisujemy tam, jaką opłatę będziemy ponosić i czy będziemy segregować śmieci.

Deklaracje są przyjmowane w wydziale ochrony środowiska, pokój numer 3, wejście od ulicy Żeromskiego. W niektórych sytuacja deklaracje przyjmowane są też w Biurze Obsługi Mieszkańca, wejście od ulicy Żeromskiego. Można je także wysłać pocztą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie