Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie "Amazonka" w Stalowej Woli obchodzi jubileusz piętnastolecia

Zdzisław Surowaniec
Odznakę z rąk senator Janiny Sagatowskiej dostaje psycholog Stefania Makarewicz.
Odznakę z rąk senator Janiny Sagatowskiej dostaje psycholog Stefania Makarewicz. Zdzisław Surowaniec
Zamieniają dramat choroby nowotworowej w chęć do walki z tą chorobą. Wspierają się w nadziei na pokonanie trudności związanych z odjęciem piersi. Stalowowolskie amazonki obchodzą jubileuszu piętnastolecia. Ich sukcesem jest to, że kobieta bez piersi nie jest już zakazanym tematem do rozmów.
Z prawej szefowa „Amazonek” Halina Dąbrowska, obok dr Antonina Świercz.
Z prawej szefowa „Amazonek” Halina Dąbrowska, obok dr Antonina Świercz. Zdzisław Surowaniec

Z prawej szefowa "Amazonek" Halina Dąbrowska, obok dr Antonina Świercz.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Pełna nazwa organizacji to Stowarzyszenie Rehabilitacyjne Kobiet po Mastektomii "Amazonka". W bardziej skrótowej formie - Stalowowolskie Stowarzyszenie "Amazonka". Jak wspomina prezes stowarzyszenia Halina Dąbrowska, na pierwsze spotkanie kobiet po radykalnej operacji piersi z powodu nowotworu przyszło osiemnaście kobiet. Dziś jest ich już sto czterdzieści. Za swoje motto mają hasło "i w uszkodzonej muszli rodzi się perła".

W RÓŻNYM WIEKU

- Już na pierwsze spotkanie w dniu 6 marca 1997 roku przyszedł doktor Antoni Frańczak, chirurg wykonujący pierwsze operacje onkologiczne w stalowowolskim szpitalu - wspomina Halina Dąbrowska. Członkinie Stowarzyszenia to kobiety w różnym wieku, w różnym okresie przeżycia po przebytej mastektomii, wykonywanej w różnych ośrodkach onkologicznych w Polsce. Większość jest po przebytej chemioterapii i naświetlaniach. Każda z amazonek dotknięta jest w różny sposób utrwaloną niepełnosprawnością . Niektóre z nich są czynne zawodowo, inne pobierają świadczenie emerytalne i rentowe, jeszcze inne są bez żadnego zabezpieczenia ekonomicznego - czytamy w folderze wydanym z okazji jubileuszu.

Zawsze - podczas co miesięcznych spotkań - wymieniamy doświadczenia, dzielimy się radością z każdej, przeżytej dobrej chwili. Planujemy i realizujemy wspólnie wiele działań integrujących nasze środowisko, nasze rodziny i przyjaciół. Razem ćwiczymy na basenie i na sali gimnastycznej, razem wyjeżdżamy na turnusy grupowe w różne miejsca.

POKONYWAĆ LĘKI

Stalowowolskie "Amazonki" przewodzą klubom z Tarnobrzegu, Mielca, Sandomierza, Rzeszowa i Krosna, mają kontakty z kobietami z Żyliny na Słowacji, należą do Federacji Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii, są wiodącym klubem w Unii Podkarpackiej.

- Na okolicznych spotkaniach gościmy lekarzy onkologów, rehabilitantów, psychologów, ludzi ze świata polityki i przedstawicieli samorządu. Producenci protez, gorsetów, peruk i innego sprzętu rehabilitacyjnego prezentują swoje wyroby. Uczymy się od siebie wzajemnie jak pokonywać lęk przed nawrotem choroby, jak umiejętnie radzić sobie ze stresem, jesteśmy dla siebie oparciem i dobrym przykładem - stwierdza Halina Dąbrowska.

W sobotę w restauracji Roma odbyło się spotkanie amazonek. Wręczono odznaczenia osobom zasłużonym dla stowarzyszenia i dyplomy dla aktywnych członków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie