Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły gość w koneckiej bibliotece

MiK
Księdza Kazimierza Sowę przedstawia dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk
Księdza Kazimierza Sowę przedstawia dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk Biblioteka Publiczna w Końskich
Ksiądz Kazimierz Sowa, znany dziennikarz katolicki, podróżnik i dyrektor telewizyjnego kanału tematycznego "religia.tv" gościł w minionym tygodniu w koneckiej bibliotece. Duchowny opowiadał o swych licznych podróżach po Syberii.

Wizyta księdza Kazimierza Sowy odbyła się w ramach
Majowej Zbiórki Książek, organizowanej z inicjatywy europosłanki Róży Thun, a koordynowanej w Końskich przez mistrza karate Mateusza Garbacza. Wśród gości biblioteki znaleźli się między innymi asystent europosłanki Marek Materek i burmistrz Końskich Michał Cichocki.

Podczas spotkania z konecką publicznością ksiądz dyrektor skupił się na opowieści o swoich syberyjskich wyprawach, których odbył już kilkadziesiąt. Zaowocowały one kilkoma filmami dokumentalnymi o ciekawych historiach polskich katolików żyjących za Uralem. Natomiast literackim zwieńczeniem kilku wypraw do tej części Rosji jest wydana w bieżącym roku książka reportażowa "Moje syberyjskie podróże".

- W swojej ponadgodzinnej opowieści ksiądz Sowa nakreślił współczesny obraz Syberii, dawnego miejsca zesłań, katorgi, wielu ludzkich dramatów i okrutnej krainy nasiąkniętej krwią tysięcy niewinnych ludzi - relacjonuje dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie Dariusz Kowalczyk. - Syberia nadal tragicznie kojarzy się naszym rodakom, bo losy wielu pokoleń zaplątały się w tryby historii, wcześniej napędzane przez cara, a później przez komunistycznych sekretarzy władzy radzieckiej.

Autor w swoich reporterskich obserwacjach skupił się na śladach polskości oraz procesie asymilacji kultur polskiej i rosyjskiej. Duże znaczenie dla księdza ma podczas wypraw aspekt prześladowań religijnych przez władze komunistyczne i koegzystencja wielu wyznań w życiu codziennym współczesnych Sybiraków. - Na kartach jego książki przeczytamy o losach katolików, prawosławnych ortodoksów, o dramatycznych losach świątyń w komunistycznej Rosji i tragicznych przeżyciach mieszkańców Syberii podczas wojny domowej i czarnej nocy komunizmu - dodaje Dariusz Kowalczyk. - Z opowieści księdza Sowy wyłonił się obraz ogromnego obszaru Ziemi owianego bardzo złą sławą. Nie oszczędzana przez srogi klimat, tragiczne wydarzenia historyczne, kraina, gdzie mieszka i żyje się jakby za karę. Jego opowieści o ludziach Syberii nacechowane są jednak humorem, głębokim humanizmem i sympatią do ludzi tam żyjących. Ta "nieludzka ziemia" stała się teraz zwykłym domem i miejscem normalnego życia. Kraina niepowtarzalnych bezkresnych przestrzeni, gościnnej ludności i nieograniczonej możliwości ciągłego obcowania z dziką naturą.

Podczas spotkania ksiądz Kazimierz Sowa przedstawił prezentację złożoną z kilkuset fotografii, obrazujących swoje obserwacje i zauroczenie kulturą i przyrodą Syberii. Na zakończenie spotkania autor chętnie odpowiadał na pytania oraz podpisywał na egzemplarzach książki dedykacje dla czytelników obecnych na spotkaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie