Serwis jest częścią portalu portal regionalny

turystyka » TURYSTYKA - ŚWIAT

dodano: 6 czerwca 2013, 10:00

tagi:światAlfa StarEgiptGrecjaPolskaTurcjaturystykawczasywycieczkawyjazdzagranica

Wakacje za granicą. Sprawdź najpopularniejsze kierunki i ceny wycieczek

/jp/

Najciekawsze, że przed wakacjami oferty "last minute" są nimi... tylko z nazwy.

- Ludzie wciąż rozglądają się za promocyjnymi wyjazdami wakacyjnymi, ale o tej porze roku to nierealne – przyznaje Aneta Stolarek z biura turystycznego Alfa Star w Radomiu.

- Ludzie wciąż rozglądają się za promocyjnymi wyjazdami wakacyjnymi, ale o tej porze roku to nierealne – przyznaje Aneta Stolarek z biura turystycznego Alfa Star w Radomiu.

(Łukasz Wójcik)

Egipt, wyspy greckie, rzadziej Turcja – to podstawowe kierunki tegorocznych wyjazdów zagranicznych. Bułgaria stała się mniej atrakcyjna, ale zapanowała moda na Albanię i Czarnogórę. Ceny wyjazdów nie są znacząco wyższe od ubiegłorocznych.

Teraz jest znacznie taniej

Jeśli ktoś nie musi czekać z wyjazdem na wczasy do zakończenia roku szkolnego to najlepszą radą jest wyjazd już teraz, w czerwcu. Ceny wczasów są zdecydowanie niższe niż w lipcu, czy sierpniu. Dla porównania tygodniowy pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu w Egipcie w standardzie "all inclusive", czyli wszystko w cenie, kosztuje w czerwcu 1500 złotych, ten sam pobyt, w tym samym hotelu w lipcu to już koszt 2,5 tysiąca złotych od osoby.

Tygodniowe wczasy z wyjazdem 9 czerwca w pięciogwiazdkowym hotelu w Turcji można kupić w cenie 1659 złotych, ta sama oferta z wyjazdem 30 czerwca to już wydatek 2459 złotych. Czerwcowe wczasy na greckiej wyspie Korfu z dwoma posiłkami dziennie kosztują około 1359 złotych, ale z terminem wyjazdu w lipcu – od 2100 do 2300 złotych.

Last minute... akurat wyszło

Jeśli ktoś liczy, że można znaleźć w biurach turystycznych jeszcze coś okazyjnego na szczyt letniego sezonu, to może się zawieść. Ewentualne oferty "last minute” są zazwyczaj nimi tylko z nazwy. Ceny wyjazdów są nawet o 30-40 procent wyższe niż porównywalne w zimowej ofercie "first minute”.

Po ubiegłorocznych spektakularnych bankructwach biur turystycznych branża turystyczna zapowiadała znaczne podwyżki ofert wyjazdowych, chociażby z tytułu konieczności ponoszenia większych kosztów ubezpieczeń. Nic takiego nie miało jednak miejsca.

- Ceny wczasów zagranicznych są w zasadzie podobne jak w ubiegłym roku, może w niektórych przypadkach minimalnie wyższe – mówi Aneta Stolarek z radomskiej firmy turystycznej Alfa Star, które jest krajowym liderem wśród touroperatorów i największym biurem, wysyłającym turystów do Egiptu.

Gdzie najczęściej jeżdżą Polacy?

– Niezmiennie popularny jest Egipt, wyspy greckie, trochę mniej Tunezja i Turcja. Zauważamy spadek zainteresowania Bułgarią, bo ceny wyjazdów do tego kraju są już podobne jak w przypadku północnej Afryki. Rośnie natomiast liczba chętnych chcących wyjechać do Albanii i Czarnogóry. W tych krajach zbudowane nowe hotele i jest sporo atrakcji turystycznych – mówi Aneta Stolarek.

Polacy wybierają luksusy

Amatorzy wczasów w Egipcie wybierają najczęściej Hurgadę, Szarm el Szejk, Tabę oraz Marsa el Alam, miejscowości na południu Egiptu nad Morzem Czerwonym. Tygodniowy pobyt w czterogwiazdkowym hotelu w Hurgadzie kosztuje w czerwcu 1699 złotych, w pięciogwiazdkowym – 1899 złotych.

Polacy coraz bardziej przyzwyczajają się do luksusu. Rzadko kto pyta o inne propozycje niż "all Inclusive". Nie ma natomiast chętnych na wyjazdy do egzotycznych, ale odległych krajów. Amatorzy takich wypraw, zazwyczaj znacznie droższych niż popularne wyjazdy do Egiptu, Grecji, czy Turcji, decydują się na wyjazd najczęściej późną jesienią.

%]

Forum

Sonda

Gdzie spędzisz wakacje?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 14.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. 2001-2015