Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festyn Caritasu w Kielcach - rodzinnie z nadzieją dla hospicjum (video, zdjęcia)

/IB/
Domowe ciasta, kiełbasa z grilla, dmuchana zjeżdżalnia, policyjny radiowóz i motocykle a przede wszystkim mnóstwo dobrej zabawy czekało na uczestników festynu, który w ramach Kampanii Pola Nadziei przygotowano w sobotę na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Kielcach.

[galeria_glowna]
Organizatorami festynu była szkoła oraz Caritas Kielecka. Podczas zabawy odbywała się zbiórka na budowę pierwszego w Kielcach stacjonarnego hospicjum. - Uczniowie i nauczyciele tej szkoły od początku kampanii bardzo aktywnie angażują się w kwesty i wszelkie projekty wolontariackie. Są bardzo pomocni, odpowiedzialni, wrażliwi. Możemy na nich polegać - wyjaśnił nam ksiądz Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Kieleckiej.

Hospicjum jest budowane przy kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Kielcach. Będzie liczyło 44 miejsca dla osób terminalnie chorych. Budynek w stanie surowym jest już gotowy, obecnie trwają prace wykończeniowe. Całość z wyposażeniem będzie kosztowała około 5 mln złotych. Inwestycja realizowana jest z wpłat z tytułu 1 procenta od 2010 roku oraz ze zbiorek publicznych w ramach kampanii Pola Nadziei. Kampania Pola Nadziei zakończy się z końcem czerwca. Można wspomóc budowę zostając fundatorem wyposażenia, np. fundując drzwi, umywalkę, czy wózek inwalidzki. Specjalne druki wpłat są dostępne w kościołach parafialnych diecezji kieleckiej. - Zapraszamy również do naszego biura Caritas przy placu Panny Marii, gdzie można uzgodnić szczegóły pomocy - dodaje ksiądz Banasik.

Natomiast na koniec grudnia 2013 lub początek stycznia planowane jest uruchomienie hospicjum w części dla pacjentów. - Chcemy zdążyć na koniec roku, żeby móc podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby pacjenci mogli korzystać z hospicjum w ramach ubezpieczenia zdrowotnego - wyjaśnia ksiądz Banasik.
Przyznaje, że potrzeby są ogromne. - Praktycznie od początku budowy dzwonią do nas ludzie i pytają, czy już przyjmujemy, kiedy i jak można się zapisać. Są też chętni do pracy w hospicjum - dodaje.

Pacjenci do hospicjum stacjonarnego będą przyjmowani na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego lub lekarza medycyny paliatywnej. Obecnie pod opieką hospicjum domowego, które również działa pod egidą Caritas jest 25 chorych, ale ta grupa ciągle rośnie. W Kielcach chorzy terminalnie mają do dyspozycji tylko jeden 10 - łóżkowy oddział opieki paliatywnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie