Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ponury" awansowany na pułkownika. Uroczystości na Wykusie i w Wąchocku (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Wspaniale prezentowała się Kompania Reprezentacyjna. Na zdjęciu: podczas salwy honorowej.
Wspaniale prezentowała się Kompania Reprezentacyjna. Na zdjęciu: podczas salwy honorowej.
Rocznicowe uroczystości Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich "Ponury-Nurt" w tym roku na Wykusie zdominowała polska Policja, a w niedzielę w Wąchocku Wojsko Polskie.

[galeria_glowna]

Ważne

Ważne

Od 1945 roku rocznicowe spotkania świętokrzyskich partyzantów odbywają się w pierwszą sobotę i niedzielę po 15 czerwca. 69 lat temu, 15 czerwca 1944 roku Jan Piwnik “Ponury" zginął w partyzanckiej walce w Jewłaszach, w ziemi nowogródzkiej. Ostatnie jego słowa, wypowiedziane przed śmiercią brzmiały: “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie". W tym roku mija 25 lat od sprowadzenia prochów majora do krypty na krużgankach klasztoru Cystersów w Wąchocku. Prochy Eugeniusza Kaszyńskiego “Nurta" są pochowane obok kapliczki partyzanckiej na Wykusie.

Dominującym akcentem było wręczenie rodzinie Jan Piwnika "Ponurego" pośmiertnej nominacji -awansu sławnego partyzanta do stopnia pułkownika. Odbyło się to w podniosłej atmosferze, z pełnym ceremoniałem wojskowym. W uroczystościach uczestniczyło dwóch żyjących żołnierzy legendarnego dowódcy.
Obchody są świętem świętokrzyskiej policji i studentów-elewów Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach. Legendarny dowódca Jan Piwnik “Ponury" był policjantem, przedwojennym oficerem policji. Od kilkudziesięciu lat jest patronem świętokrzyskiej policji.

Niedzielne uroczystości w Wąchocku zdominował ceremoniał wojskowy, realizowany przez garnizon kielecki, Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego, orkiestrę wojskową 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz umundurowanych studentów Wyższej Szkoły Handlowej z Kielc.

W sobotę kombatanci i harcerze od rana byli na polanie partyzanckiej na Wykusie. Dojazd był utrudniony, bo drogę Wąchock-Wykus przerwała rzeka Lubianka. Dojeżdżano od strony Bodzentyna.
Poi południu koncelebrowaną mszę św. odprawiło trzech duchownych. Przewodził ojciec Eugeniusz Augustyn, opat wąchockiego opactwa Cystersów. Podczas mszy miało miejsce przekazanie partyzancko- policyjnego ornatu ojcu opatowi. Ufundował go jeden z ostatnich żołnierzy "Ponurego" -Zdzisław Rachtan "Halny".

Podczas sobotnich uroczystości ślubowanie złożyli studenci wspomnianej Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach, drużyny strzeleckie. Wręczono odznaczenia dla policjantów i kombatantów.
Na Wykus przybyli przedstawiciele władz Polski, województwa świętokrzyskiego, kilku powiatów i gmin naszego regionu. Było kilku posłów. Kombatanci z rodzinami zjechali z całej Polski.

Tak wspaniałego ceremoniału wojskowego, jak w niedzielę w Wąchocku, jeszcze nie oglądano w naszym regionie. Było jak przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Główna msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem ojca Eugeniusza Augustyna, opata wąchockiego klasztoru, została odprawiona przed opactwem cystersów, na świeżym powietrzu. Ojciec odprawił ją w nowym, podarowanym ornacie.

Po mszy wszyscy przemaszerowali przed pomnik "Ponurego" na wąchockim Rynku. Korowód prowadziła orkiestra dęta z Rzeszowa pod kierunkiem kapelmistrza Adriana Sadowskiego i Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Przed pomnikiem, w upale, głos zabrał harcmistrz Rafał Obarzanek, szef Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury-Nurt.

Krzysztof Sikora, dyrektor departamentu w Ministerstwie Obrony Narodowej, odczytał list swojego szefa oraz wręczył Mieczysławowi Sokołowskiemu, siostrzeńcowi Jana Piwnika "Ponurego", decyzję o awansie na stopień pułkownika i okolicznościowy dyplom.
Na uroczystościach była obecna Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości w rządzie Leszka Millera, bratanica Jana Piwnika "Ponurego", ale oficjalnie nie reprezentowała rodziny.
Uroczystość zakończyła defilada Kompanii Reprezentacyjnej, elewów Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach i orkiestry.

Honorowy patronat nad uroczystościami sprawowali: minister obrony narodowej, komendant główny Policji, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wojewoda świętokrzyski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie