Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj płuca, zrób bezpłatną spirometrię

/IB/
Mieszkańcy Świętokrzyskiego będą mogli w najbliższy czwartek 27 czerwca skorzystać z bezpłatnych badań płuc w ramach Polskiego Dnia Spirometrii. W pierwszej kolejności powinni zgłosić się palacze po 40. roku życia.

Tu możesz bezpłatnie wykonać spirometrię

Tu możesz bezpłatnie wykonać spirometrię

Przychodnia Rodzinna w Staszowie sp. z o.o., Ul. Konstytucji 3 Maja 10, w godz. 12 - 16, tel. 518 672 322

NZOZ PL Euromed, Słupia Jędrzejowska 2A, w dniach 27-29 czerwca, w godzinach 8 -15, tel. 41 38 16 056

Samorządowy Ośrodek Zdrowia w Miedzianej Górze, ul. Ks. Janusza Przyłęckiego 1 (akcja będzie trwała w sieroniu), zapisy pod nr tel. 41 303 12 00

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stąporkowie, ul. Słowackiego 2, w godz. 8 - 15, tel. 41 374 12 18

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Opiekun" w Ostrowcu Św., ul. Słowackiego 58, w godz. 8 -12, 12 -16, zapisy pod nr tel. 41 266 12 13

Praktyka Lekarska i Pielęgniarska w Ośrodku Zdrowia, Sadowie 93, w godz. 8 - 12, tel. 15 869 24 28.

Bezpłatne badanie spirometryczne można wykonać w najbliższy czwartek w przychodniach w Staszowie, Słupi Jędrzejowskiej, Miedzianej Górze, Stąporkowie, Ostrowcu Św. i Sadowiu. W niektórych placówkach obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Czym jest spirometria? To nieinwazyjne badanie, które pozwala ocenić pojemność płuc i ich funkcje. Spirometria jest niezbędna do potwierdzenia diagnozy poważnej, skracającej życie choroby układu oddechowego: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Za blisko 80 proc. przypadków POChP odpowiada wieloletnie palenie papierosów. Dlatego na spirometrię powinny zwłaszcza zgłosić się osoby po 40. roku życia, które regularnie palą lub paliły tytoń.

POChP można podejrzewać u każdej osoby po 40. roku życia, która od dawna pali papierosy, narażona jest stale na bierne palenie lub też mieszka lub pracuje w zanieczyszczonym pyłami i gazami środowisku, a przy tym często kaszle i odkrztusza plwocinę (na ogół rano). Takie objawy mogą trwać latami, jednak z czasem postępuje niewydolność oddechowa - najpierw trudno oddychać w czasie wysiłku, w końcu duszność pojawia się nawet w spoczynku, utrudniając lub uniemożliwiając wykonywanie najprostszych codziennych czynności jak mycie czy ubieranie się. Na POChP może zachorować także osoba niepaląca, jeśli narażona jest na czynniki uszkadzające tkankę płuc. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc każda osoba paląca papierosy, osoba poddana ekspozycji biernej na dym tytoniowy lub narażona na wdychanie zanieczyszczonego powietrza lub podająca w wywiadzie przewlekły kaszel i wykrztuszanie plwociny powinna mieć wykonane badanie spirometryczne.
Lekarze szacują, że w Polsce ponad połowa z 2 mln chorych na POChP nie ma postawionej diagnozy i nie leczy się. Tymczasem, nieleczenie choroby stopniowo prowadzi do niewydolności oddechowej i skraca życie o 10-15 lat. Osoby, które na nią cierpią, są też bardziej narażone m.in. na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową i zawał serca, udar mózgu, osteoporozę, cukrzycę oraz nowotwory złośliwe, w tym raka płuc.

Dzięki wczesnemu wykryciu POChP można wprowadzić takie modyfikacje stylu życia (głównie rzucenie palenia) i metody terapii (leki, szczepienia ochronne i rehabilitacja oddechowa), które spowolnią przebieg choroby, zapobiegną powikłaniom oraz poprawią jakość i długość życia pacjenta. Wykrycie obturacji w badaniu spirometrycznym pozwala także wykryć nowe przypadki astmy oskrzelowej, ale w przypadku tej choroby tylko połowa chorych ma złe badanie spirometryczne.

Polski Dzień Spirometrii zainicjowała Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zdrowia układu oddechowego oraz zwrócenie uwagi na ważną rolę spirometrii, nieinwazyjnego badania, które pozwala ocenić wydolność oddechową naszych płuc. Polski Dzień Spirometrii został objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak podają organizatorzy, podczas ubiegłorocznego Polskiego Dnia Spirometrii udało się przebadać 10 000 osób, a u 2000 wykryto zmiany chorobowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie