Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z bólem nóg można wygrać - sprawdź jak

Ewa KURZYŃSKA
Jeżeli nogi często pobolewają na przykład po powrocie z pracy, możesz spróbować samodzielnie zaradzić dolegliwościom. Ale gdy nagle pojawi się ostry ból, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Jeżeli nogi często pobolewają na przykład po powrocie z pracy, możesz spróbować samodzielnie zaradzić dolegliwościom. Ale gdy nagle pojawi się ostry ból, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Krzysztof Kapica
Za mało się ruszasz i długo przebywasz w pozycji siedzącej? Uważaj, to może powodować niewydolność żylną.

Darmowe badania nóg w niedzielę w Starachowicach

Darmowe badania nóg w niedzielę w Starachowicach

Bolą cię nogi? Przyjdź na bezpłatne badania. Z badania USG, a także porad lekarzy i fizjoterapeutów będzie można skorzystać w niedzielę, 30 czerwca, w Starachowicach. Instytut Zdrowych Nóg prowadzi badania w całej Polsce. Na podstawie wyników oraz ankiet, które wypełnią pacjenci, powstanie raport dotyczący problemu przewlekłej niewydolności żylnej. - To pierwszy tak szeroko zakrojony projekt badań profilaktycznych w Polsce. Mobilna przychodnia zawita do 23 miast - mówi Marzena Siemińska, dyrektor handlowy firmy Hasco-Lek. Wrocławska firma farmaceutyczna jest partnerem akcji. W Starachowicach badania będą prowadzone pod centrum handlowym Carrefour, przy ulicy Krzosa 6. Lekarze i fizjoterapeuci będą czekać na pacjentów w niedzielę 30 czerwca godzinach 10-18 w specjalnie przygotowanym namiocie.

Nagły, ostry ból nóg może sygnalizować poważną chorobę, na przykład całkowite zamknięcie naczynia krwionośnego. Taki stan grozi krytycznym niedokrwieniem całej kończyny lub jej części. W przypadku, gdy boli staw, przyczyną może być krwawienie do torebki stawowej. Niepokojące sygnały należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.

- Nagły, ostry ból nóg jest większym problemem niż przewlekłe dolegliwości bólowe - ostrzega lekarz medycyny Jacek Bońkowski, chirurg naczyniowy i dodaje, że może to być znak poważnej choroby.

Winny tryb życia

Kłopotom z nogami sprzyja brak aktywności fizycznej, ciągłe przebywanie w pozycji siedzącej zarówno w pracy, jak i w domu. W efekcie, może dojść do bardzo powszechnej w naszej populacji niewydolności żylnej. Do choroby mogą przyczyniać się także częste podróże samochodem, gdyż krew zalega wówczas w nogach. Ten problem objawia się na różne nieprzyjemne sposoby.

- Najczęściej jest to uczucie ciężkości, wzmożone napięcie skóry i tkanki podskórnej. Także niepokój mięśniowy, często nazywany zespołem niespokojnych nóg. Mogą pojawić się kurcze mięśni, wzmożony świąd skóry - wyjaśnia Jacek Bońkowski.

Ból od krzyża

Przyczyną bólu nóg mogą być także dolegliwości korzeniowe, mające źródło w lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa. Kłopoty takiej natury objawiają się już niestety nie tylko bólami nóg, ale i zaburzeniami czucia temperatury. Chory ma wówczas wrażenie, że stopy są bardzo zimne lub gorące. Skóra jest przeczulona lub odwrotnie - mniej wrażliwa na bodźce.

- Z kolei u pacjentów, którzy są leczeni z powodu zmian miażdżycowych kończyn dolnych, dolegliwości są bezpośrednio związane z wysiłkiem, na przykład marszem. Bóle pojawiają się po przejściu określonego odcinka i zmuszają piechura do odpoczynku. Tego typu dolegliwości nazywamy chromaniem przestankowym - wyjaśnia doktor Bońkowski.

Jak sobie radzić?

W stanach nagłych, gdy pojawia się ostry ból, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jeżeli natomiast nogi pobolewają nas od czasu do czasu, na przykład po powrocie z pracy, możemy doraźnie spróbować sami zaradzić dolegliwościom.

- Pomoże odpoczynek w pozycji leżącej, z nogami uniesionym na niewielkim podwyższeniu, na poduszce czy kocu - radzi nasz specjalista.

Ważnym elementem domowej "akcji ratunkowej" jest także codzienna aktywność fizyczna. Wskazana jest jazda na rowerze, pływanie czy popularny nordic walking, który uruchamia wszystkie mięśnie i cały układ kostny.

- Natomiast w czasie pracy siedzącej warto pod biurkiem umieścić wałek z gąbki, który od czasu do czasu należy naciskać przednią częścią stopy. W ten sposób pobudzimy mięśnie łydki do pracy i usprawnimy pompowanie krwi w kierunku serca - wyjaśnia lekarz.

Osoby, które zauważą obrzęki kończyn pod koniec dnia, powinny rozważyć stosowanie specjalnych podkolanówek medycznych. Należy je zakładać do pracy albo na podróż.

- Dzięki nim pozbywamy się uczucia ciężkości kończyn, a pod koniec dnia nogi będą tak samo wypoczęte jak o poranku - dodaje specjalista.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie