Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pionierska terapia prywatyzacyjna uzdrowiła jędrzejowski szpital

Przemysław CHECHELSKI [email protected]
Tak wyglądają teraz niektóre sale w jędrzejowskim szpitalu.
Tak wyglądają teraz niektóre sale w jędrzejowskim szpitalu. Przemysław Chechelski
Od pięciu lat lecznica jest w prywatnych rękach. Przez ten czas wiele zmieniło się na korzyść. Przede wszystkim nie grozi jej widmo likwidacji. Ciągle się rozwija. Z placówki stojącej nad przepaścią stała się miejscem, gdzie normalnie leczy się chorych, a nie myśli o przetrwaniu.

W poniedziałek minęło pięć lat od przejęcia jędrzejowskiego szpitala przez prywatną firmę Artmedik. Patrząc z perspektywy czasy decyzja władz powiatu, pomimo, że poprzedzona wieloma protestami i napięciami społecznymi była trafna. Podczas gdy inne placówki w województwie zarządzane przez samorządy borykają się z ogromnymi problemami, jędrzejowska lecznica cały czas się rozwija. Choć zapewne są jeszcze ludzie niezadowoleni z pracy szpitala, bez wątpienia tego co było i tego co jest obecnie nie da się porównać żadną miarą.

TRUDNA DECYZJA O PRYWATYZACJI

Pięć lat temu o jędrzejowskim szpitalu głośno było w całej Polsce. Ogólnopolskie media relacjonowały ewakuację niektórych oddziałów, które trzeba było zamykać ze względu na brak lekarzy. Do Kielc i Włoszczowy przewożono kobiety w ciąży i niemowlaki. Problemy były nie tylko z kadrą. Brakowało pieniędzy. Placówka generowała niemałe straty, które spadały na barki samorządu powiatowego.
Decyzja o prywatyzacji szpitala jeszcze bardziej zaostrzyła stosunki pomiędzy środowiskiem lekarskim, a ówczesną dyrekcją szpitala i władzami powiatu.

Tymczasem kto wie, czy jędrzejowski szpital istniałby jeszcze, a jeśli tak, to w jakim kształcie, gdyby władze powiatu nie podjęły odważnej decyzji o prywatyzacji placówki. Decyzja była tym bardziej trudna, że Jędrzejów był pionierem na terenie województwa świętokrzyskiego, jeśli chodzi o tego typu działania. Później utartą już ścieżką poszły również władze Kielc.

INWESTOR Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA

Znalazł się inwestor - firma "Artmedik", która zdecydowała się przejąć placówkę. Wydzierżawiła od powiatu budynki wraz z wyposażeniem, przejęła pracowników. Niedługo trzeba było czekać na pierwsze rezultaty. Do Jędrzejowa ściągnięto specjalistów, podjęto decyzję o rozbudowie szpitala, zakupiono nowy sprzęt...

- Gdy patrzę na ofertę, jaką składaliśmy do Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie w 2008 roku, mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie cele, które sobie wyznaczyliśmy zostały osiągnięte - mówi Jarosław Wójcicki, dyrektor szpitala.

- Jeśli chodzi o inwestycje, oddaliśmy szpitalny oddział ratunkowy oraz blok operacyjny z wyposażeniem. Wybudowaliśmy nowy pawilon łóżkowy. Znajduje się w nim nowa neonatologia, czyli oddział noworodkowy. Jest on w bardzo dobrym standardzie. Są pokoje dwułóżkowe z łazienkami. W pawilonie tym jest również nowy oddział ortopedyczny, otwarte zostały hospicjum, odcinek biegunkowy dziecięcy, nowy odcinek internistyczny. Wszystkie te oddziały mają bardzo wysoki standard - wylicza dyrektor Wójcicki.

- Została utworzona szkoła rodzenia, powstały nowe poradnie - hematologiczna, logopedyczna. Wielkość kontraktu z 17 milionów złotych wzrosła do 30 milionów. Drugi aspekt był jakościowy. Uzyskaliśmy wiele certyfikatów - dodaje.

CIĄGLE SIĘ ROZWIJAJĄ

Obecnie trwają kolejne inwestycje w szpitalu. Prowadzone są remonty starej części. Jak twierdzi Jarosław Wójcicki, mają zostać one zakończone jeszcze w tym roku. Jeśli to się uda szpital w pełni będzie spełniał wymagania zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Wszystkie placówki lecznicze mają czas na dostosowanie do 2016 roku.

Są również plany na przyszłość. - Chcielibyśmy rozwijać oddział ortopedyczny, planujemy utworzyć blok związany z onkologią. Chcemy utworzyć hospicjum domowe, poradnię specjalistyczna z zakresu ginekologii onkologicznej. W planach jest również pięciostanowiskowa chemioterapia oraz oddział alergologii dziecięcej, jedyny w województwie świętokrzyskim. Mamy wstępne umowy ze specjalistami. Wszystko będzie jednak zależało od kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - dodaje Jarosław Wójcicki.

Placówka korzysta również z pieniędzy unijnych. W ciągu ostatnich pięciu lat pozyskała na rozbudowę, remonty i doposażenie w sprzęt około 17 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie