Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie na zamku w Chęcinach! Wyglądał inaczej niż powszechnie uważano (zdjęcia)

/rzep/
To odkrycie może zmienić myślenie o dotychczasowej wiedzy na temat zamku królewskiego w Chęcinach – mówi archeolog Waldemar Gliński.
To odkrycie może zmienić myślenie o dotychczasowej wiedzy na temat zamku królewskiego w Chęcinach – mówi archeolog Waldemar Gliński. Aleksander Piekarski
Kilka dni temu podczas prac wykopaliskowych archeolodzy natrafili na pozostałości po dotychczas nieznanej okrągłej wieży. Odkrycie może świadczyć o tym, że prawdopodobnie pierwotny wygląd najstarszej części zamku wyglądał inaczej.

[galeria_glowna]

Uznaje się, że fundatorem zamku w Chęcinach był król Wacław II z rodu czeskich Przemyślidów, koronowany w Polsce w 1300 roku. Dotychczasowe interpretacje badaczy historii architektury skłaniały się ku tezie, że pochodzący z przełomu XIII/XIV wieku zamek górny składał się z otoczonych murem obronnym: budynku ryzalitowego zlokalizowanego od strony wschodniej (późniejszy skarbiec), dwóch zachowanych wież cylindrycznych oraz tak zwanego domu wielkiego - od strony północnej.

Jednak podczas obecnie prowadzonych badań archeologicznych poprzedzających rewitalizację zamku górnego, pod 30-40 centymetrową warstwą gruzu, archeolodzy odkryli wieżę, która może stanowić najstarszy element pierwotnej zabudowy. Ma ona średnicę około 8 metrów, a grubość murów od 120-140 centymetrów. Zlokalizowana jest w części tak zwanej renesansowej kuchni przy zachowanej do dziś wieży zachodniej, mającej znacznie większą średnicę i szerokość murów.

- Bardzo prawdopodobne jest, że nowoodkryte fragmenty wieży stanowią najstarszą fazę pierwotnej zabudowy z czasów Wacława II. Wobec tego dotychczasowe zachowane elementy architektury mogą stanowić młodszą fazę budowlaną, na przykład za Władysława Łokietka lub, co wydaje się bardziej prawdopodobne, z czasów Kazimierza Wielkiego. To stwierdzenie wymaga jednak dalszych studiów historyczno-architektonicznych - komentuje Waldemar Gliński, kierownik wykopalisk prowadzonych na zamku.

Odkrycia dokonano klika dni temu. Badania konsultował znawca problematyki budownictwa i architektury obronnej oraz rezydencjonalnej profesor Leszek Kajzer z Uniwersytetu Łódzkiego. Potwierdził on możliwość takiej interpretacji.

- W środku wieży widoczny jest bliżej nieokreślony co do funkcji obiekt ceglany. Jesteśmy w trakcie jego eksploracji. W obwodzie murów odkryliśmy wgłębny kanał, który może stanowić jakiś system odprowadzania "ścieków". Wobec braku możliwości eksploracji obiektu, wpuściliśmy do jego wnętrza kamerę i z grubsza wiemy jak on wygląda, ale trudno o jednoznaczną jego interpretację - komentuje Gliński.

Przypomnijmy, prace archeologiczne na zamku w Chęcinach rozpoczęły się na zamku dolnym, na którym znajdowały się zabudowania gospodarcze zlokalizowane wzdłuż południowego muru obwodowego. Jak już pisaliśmy, odsłonięto pozostałości budynku kamienno-ceglanego w planie zbliżonego do kwadratu, a wewnątrz okrągłego. Mógł on pełnić funkcję spichlerza lub innego obiektu gospodarczego. Natomiast sąsiadujący z nim ceglany obiekt z kamienną nadbudową zewnętrzną prawdopodobnie był fundamentem komina, na przykład piekarni.

Badania archeologiczne będą kontynuowane, szczególnie przy nowo odkrytej wieży. Być może przyniosą nowe, cenne informacje na temat najstarszej zabudowy zamku górnego.
Po zakończeniu prac archeologicznych, na zamek wejdą ekipy budowlane. Obiekt jest nieczynny dla turystów. Prace rewitalizacyjne na zamku potrwają do 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie