Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykują ławeczkę Oskara Kolberga w Przysusze

/Sok/
Na ścianie kamienicy na placu Kolberga w Przysusze, jest już umieszczona tablica poświęcona Oskarowi Kolbergowi. Powstał pomysł, by na placu, niedaleko kamienicy, stanęła także ławeczka poświęcona Oskarowi Kolbergowi.
Na ścianie kamienicy na placu Kolberga w Przysusze, jest już umieszczona tablica poświęcona Oskarowi Kolbergowi. Powstał pomysł, by na placu, niedaleko kamienicy, stanęła także ławeczka poświęcona Oskarowi Kolbergowi. Antoni Sokołowski
Dziesięciu artystów otrzymało propozycję zaprojektowania odpowiedniej ławeczki - pomnika. Nietypowa rzeźba miałaby uczcić jednego z najwybitniejszych przysuszan - Oskara Kolberga.

Każdy z artystów może na swój własny sposób przygotować projekt. Ważne jest jedno: aby postać Oskara Kolberga była wpisana w ławeczkę.

PRZYSIĄŚĆ SIĘ DO KOMPOZYTORA

- Pomyśleliśmy właśnie o ławeczce, jako najlepszym z rozwiązań. W niektórych miastach są już takie pomniki, jak choćby ławeczka z Julianem Tuwimem w Łodzi. Podobny projekt staramy się zrealizować i u nas. Wierzę, że ławeczka z Oskarem Kolbergiem byłaby doskonałym rozwiązaniem. Nasi mieszkańcy i goście mogliby przysiąść na takiej ławeczce. Jednocześnie dowiedzieliby się czegoś o Oskarze Kolbergu - mówi Mirosław Pilipczuk, dyrektor Domu Kultury w Przysusze.

To właśnie kierownictwo Domu Kultury w Przysusze wpadło na pomysł zbudowania ławeczki. Plac, przy którym mieści się choćby Urząd Miasta ma już swego patrona, to właśnie Oskar Kolberg. Teraz ławeczka dodatkowo uzupełniałaby i plac i same miasto.

- Staramy się uzyskać dofinansowanie na realizację naszego pomysłu - dodaje Mirosław Pilipczuk.
Jak zaznacza dyrektor, ławeczka z Oskarem może być nie lada atrakcją w Przysusze. Jeśli wszystko się uda, to ławeczka stanęłaby niedaleko fontanny, vis a vis domu, w którym urodził się znany kompozytor i etnograf. Na tej ławeczce można by zrobić zdjęcie z figurą Oskara Kolberga.

ZNANY KRAJAN

Projekt pomnika powstanie we współpracy Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki". Najpierw musi zostać dopracowany projekt, bo mogą być różne pomysły co do realizacji ławeczki z kompozytorem. Sam pomnik powstanie później, po wyborze projektu. Wtedy będzie też wiadomo, z czego będzie zrobiona ławeczka. Jak ostatecznie będzie wyglądał pomnik - tego doqwiemy się najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 w Przysusze, a zmarł 3 czerwca 1890 w Krakowie. Był etnografem, folklorystą i kompozytorem. Jako pierwszy w polskiej etnografii zebrał i usystematyzował według regionów rodzimą kulturę ludową w monumentalnym dziele zatytułowanym "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". W latach 1857-1890 wydał 33 tomy Ludu...". Obok placu z imieniem Kolberga, tablicy poświęconej kompozytorowi, jest także muzeum w Przysusze, którego patronem jest kompozytor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie