Coraz więcej nowych muzykantów na przeglądzie w Końskich

Dodano: 6 sierpnia 2013, 12:32 Autor:

W Końskich odbył się dziewiąty przegląd kapel i solistów instrumentalistów ludowych. Zgłosili się do niego artyści z wielu rejonów województwa i kraju.
Zespół Rogowianka z Rogowa zdobył wyróżnienie podczas festiwalu im. Józefa Myszki w Iłży.

Zespół Rogowianka z Rogowa zdobył wyróżnienie podczas festiwalu im. Józefa Myszki w Iłży. (fot. Archiwum)

Jednym z reprezentantów powiatu podczas przeglądu Muzykanty 2013 była kapela Jaśki z Końskich, która zdobyła wyróżnienie.

Jednym z reprezentantów powiatu podczas przeglądu Muzykanty 2013 była kapela Jaśki z Końskich, która zdobyła wyróżnienie. (fot. Kamila Dobrowolska i Roman Cieślak)

Wyniki przeglądu

Kapele, nagrody: 1. Działoszacy z Działoszyc, 2. ex equo Mroczkowianie z Mroczkowa i kapela Tomasza Stachury z Woli Grabowskiej, 3. ex equo kapela Wiesławy Gromadzkiej z Przysuchy i Jana Wochniaka z Wieniawy.
Wyróżnienia: kapele – Foktów z Radomia, Sami Swoi ze Starej Błotnicy, Jaśki z Końskich oraz Czesława Wojsława z Jędrzejowa.
Soliści-instrumentaliści, nagrody: 1. Piotr Wierzba z Działoszyc, 2. ex equo Stefan Dziubiński z Radomia i Adam Tarnowski z Janiszewa, 3. ex equo Jan Bukład z Koskich i Marcin Drabik z Warszawy.
Wyróżnienia: Katarzyna Zedel z Szydłowca i Henryk Cacek z Małogoszczy.

28 kapel oraz solistów ludowych wzięło udział w dziewiątym przeglądzie "Muzykanty 2013”, który odbył się w minioną niedzielę w Końskich. Organizatorzy z Miejsko-Gminnego Domu Kultury wręczyli szesnaście nagród i wyróżnień. Głównym upominkiem była statuetka Janka Muzykanta.

To był prawdziwy maraton muzyki ludowej. Zgromadził kapele oraz solistów z różnych rejonów województwa – Końskich, Kielc, Jędrzejowa, Działoszyc, Małogoszczy, Bielin oraz ościennych regionów: łódzkiego i mazowieckiego (Radom i okolice oraz Warszawa).

Tradycja z nutką nowoczesności

Pierwsi wykonawcy pojawili się na scenie w koneckim parku o godzinie czternastej. Podsumowanie nastąpiło około dwudziestej. W szranki stanęło 16 kapel i 12 solistów. Te pierwsze miały na występ dziesięć minut, drudzy po pięć. - Uczestnicy prezentowali muzykę ludową w różnych odmianach, jedni bardziej nowocześnie, inni ściśle trzymali się tradycji. Podobnie było ze strojami ludowymi – opowiadał Roman Cieślak z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich, jeden z organizatorów imprezy. Poszczególne występy z zaciekawieniem śledzili mieszkańcy, największa frekwencja pod sceną letnią była między godziną siedemnastą a dziewiętnastą. Muzycy wielu widzów porywali do tańca pod sceną.

Wśród kapel najlepsi okazali się Działoszacy z Działoszyc.

Wśród kapel najlepsi okazali się Działoszacy z Działoszyc. (fot. Kamila Dobrowolska i Roman Cieślak)

Kapela Jaśki druga w Iłży

Artyści ludowi z gminy Końskie wzięli udział w XIX Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży koło Radomia. Wzięło w nim udział 38 wykonawców. W kategorii kapel drugie miejsce zajęła Kapela Jaśki. Wśród zespołów śpiewających wyróżnienie zdobyła Rogowianka z Rogowa.

Przybywa wykonawców

W pierwszej kategorii, spośród reprezentantów powiatu koneckiego wyróżniona została kapela Jaśki. Wśród solistów na trzecim miejscu uplasował się Jan Bukład (ex equo z Marcinem Drabikiem z Warszawy). - Mieliśmy więcej uczestników niż w ubiegłym roku, warto też podkreślić, że pojawili się nowi wykonawcy, dotąd nie biorący udziału w naszym przeglądzie – wspominał Cieślak. W jury zasiedli kieleccy dziennikarze muzyczni – Janusz Woś i Leszek Ślusarski oraz Jan Szczyrba, nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej w Końskich.

Oceniali kapele i solistów pod różnym kątem, w cenie był poziom i autentyzm wykonanego utworu, ale także dodatkowe "smaczki”, jak humor, przyśpiewki ludowe. W sumie wręczyli oni szesnaście nagród i wyróżnień. Głównym trofeum była statuetka Janka Muzykanta, przedstawiająca bohatera popularnej noweli Henryka Sienkiewicza. Oprócz tego dom kultury ufundował nagrody finansowe, natomiast Urząd Miasta i Gminy pamiątkowe gadżety oraz płyty z muzyką. W przyszłym roku w Końskich odbędzie się jubileuszowy, dziesiąty przegląd Muzykantów.

Występujący na scenie letniej mieli swoją publiczność. Niektórych widzów porywali nawet do tańca.

Występujący na scenie letniej mieli swoją publiczność. Niektórych widzów porywali nawet do tańca. (fot. Kamila Dobrowolska i Roman Cieślak)

Artystów nagradzał m.in. burmistrz Końskich Michał Cichocki (drugi z lewej).

Artystów nagradzał m.in. burmistrz Końskich Michał Cichocki (drugi z lewej). (fot. Kamila Dobrowolska i Roman Cieślak)

Czytaj więcej o:
  • końskie przegląd muzyczny
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Policjanci odzyskali audi, szukają złodzieja

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.