Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słynny Jarmark na świętego Jacka trwa w Klimontowie (zdjęcia)

/GOP/
Korowód z wieńcami dożynkowymi przeszedł z kościoła pod wezwaniem świętego Józefa na stadion Klubu Sportowego „Klimontowianka”.
Korowód z wieńcami dożynkowymi przeszedł z kościoła pod wezwaniem świętego Józefa na stadion Klubu Sportowego „Klimontowianka”. Małgorzata Płaza
Kilkanaście misternie wykonanych wieńców można było podziwiać podczas dożynek gminnych w Klimontowie. Była degustacja regionalnych smakołyków, koncerty i mnóstwo innych atrakcji. Święto plonów rozpoczęło trzydniowy Jarmark na świętego Jacka.

[galeria_glowna]

Dożynki gminne, obchodzone w Klimontowie zawsze 15 sierpnia, podczas święta Matki Bożej Zielnej, są jednym z najważniejszych wydarzeń Jarmarku na świętego Jacka.
Święto plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele pod wezwaniem świętego Józefa. Potem barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, z towarzyszeniem orkiestry, przeszedł na stadion "Klimontowianki".

PRZEPIĘKNE WIEŃCE

Było co podziwiać! Każdy z kilkunastu wieńców był inny, choć większość miała tradycyjny kształt korony. Taki wieniec przygotowali między innymi mieszkańcy sołectwa Zakrzów. W ich dziele ani dobór zbóż, kwiatów i ziół, ani ich ułożenie nie były przypadkowe.

- Wieniec przedstawia Zakrzów, w całej rozciągłości, zaczynając od północy - od złocistego owsa, uprawianego na nieco słabszych ziemiach Pastwiska. Po przeciwnej stronie są kłosy jęczmienia z pól słonecznej Gilówki. W środku, w koronie, jest pszenica - królowa zbóż zajmująca najżyźniejsze ziemie we wsi. Po bokach rumieni się czerwona jarzębina na co dzień zdobiąca strome zbocza wąwozów na Smykałkach. Rdzeń wieńca uwity jest z ziół i gałęzi krzewów, które rosną na brzegach płynącego przez Zakrzów strumyka. Wszystko uwieńczone jest krzyżem na znak opatrzności Bożej nad zbiorami - opowiadał o wieńcu sołtys Grzegorz Mucha.

Wieniec Byszowa, nawiązujący do Ewangelii, miał kształt kosza z pięcioma chlebami.

Prezentacjom towarzyszyły śpiewy i recytacje. Wieńce oceniała komisja konkursowa, która wyniki swoich prac ogłosi dzisiaj, w ostatnim dniu Jarmarku na świętego Jacka.

ORACJA CHLEBA

W czasie dożynek odbyła się oracja chleba. Starostowie święta - Agnieszka Frańczak z Nowej Wsi i Jerzy Cukrowski z Nasławic przekazali chleb upieczony z mąki zrobionej z tegorocznych zbóż, symbol pracy rolników, wójtowi Klimontowa Ryszardowi Bieniowi. Poprosili, aby dzielił go sprawiedliwie.

- Przyjmuję ten bochen chleba i obiecuję, że będzie dzielony sprawiedliwie, jak do tej pory - między wszystkie sołectwa. W gminie nadal będą realizowane inwestycje po to, aby mieszkańcom żyło się lepiej - mówił wójt Bień. Podziękował rolnikom za ciężką pracę.

Starosta sandomierski Stanisław Masternak nawiązał do przypadającej 15 sierpnia rocznicy Bitwy Warszawskiej. Podkreślił, że gdyby nie mieszkańcy wsi, nie byłoby "cudu nad Wisłą".

- Ich patriotyzm niejednokrotnie ocalił Polskę. W czasach pokoju to ciężka praca jest tą wielką wartością, czynnikiem umacniającym kraj, tym, co może poprawić bytowanie wszystkich Polaków. Bo dziś to nie czołgi, nie armaty, ale siła gospodarcza decyduje o znaczeniu - mówił starosta.

SOŁTYS ROKU I REGIONALNE PYSZNOŚCI

W czasie oficjalnej części dożynek ogłoszone zostało nazwisko Sołtysa Roku. Został nim Leszek Zając z Ossolina. Zwycięzca pełni swoją funkcję już drugą kadencję, jest także naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Był zaangażowany w remont szkoły podstawowej prowadzonej przez stowarzyszenie, modernizację remizy Ochotniczej Straży Pożarnej i ujęcia wodnego oraz naprawę dróg gminnych. Pomaga w przygotowaniach do ossolińskiej pasterki i pikniku rycerskiego.

Poszczególne sołectwa, jak co roku, przygotowały własne stoiska. Gospodynie częstowały regionalnymi pysznościami - ciastami, przetworami i owocami. Był również kiermasz sztuki ludowej i pokaz ciągników rolniczych. Zorganizowana została loteria, z której dochód zostanie przeznaczony na odnowienie podominikańskiego klasztoru w Klimontowie.

Na scenie prezentowały się zespoły muzyczne. Gwiazdą wieczoru był zespół InoRos. Dodatkowymi atrakcjami były wesołe miasteczko oraz przeloty helikopterem nad Klimontowem.

Mieszkańcy Klimontowa, jak co roku podczas jarmarku, mogli oddać krew w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Kielcach. Ponadto chętni mogli skorzystać z przesiewowych badań jamy ustnej.

W SOBOTĘ ODPUST NA ŚWIĘTEGO JACKA

W sobotę, 17 lipca, odbędzie się Odpust na świętego Jacka. W południe zostanie odprawiona msza święta odpustowa. Po mszy zostaną wręczone nagrody w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy.

O godzinie 16 w klasztorze podominikańskim odbędzie się koncert muzyki poważnej zatytułowany "Wielkość muzyki i dusza człowieka". Na stadionie rozegrany zostanie mecz piłki nożnej Oldboys Klimontowianka Klimontów - Wisła Sandomierz.

Atrakcyjnie zapowiada się dalsza część popołudnia na stadionie, o 17 widzowie zobaczą inscenizacje japońskich sztuk walki w wykonaniu grupy "KATANA" Tarnobrzeg, będzie także pokaz karate sekcji "HANSHI" z Klimontowa.

Następnie pod hasłem: Bezpieczne Wakacje "Mały strażak gasi pożar" zaprezentują się jednostki straży pożarnych. Nie zabraknie oczywiście występów artystycznych, publiczność zobaczy podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Klimontowie, zespół 4H Iskra z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Zespołu Szkół Ogólnokształcących, klimontowski Fahrenheit oraz Larz Reller Band z Ukrainy.

O 22 będzie można podziwiać pokaz sztucznych ogni, a zaraz potem uczestniczyć w koncercie gwiazdy wieczoru - Video. Jarmark zakończy zabawa taneczna z didżejem.
"Echo Dnia" jest patronem medialnym imprezy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie