Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaki regionu z restauracji Ponidzie

Redakcja
Patryk Kotarba, szef kuchni restauracji Ponidzie w hotelu Słoneczny Zdrój w Busku-Zdroju, prezentuje dania przygotowane z wykorzystaniem regionalnych produktów.
Patryk Kotarba, szef kuchni restauracji Ponidzie w hotelu Słoneczny Zdrój w Busku-Zdroju, prezentuje dania przygotowane z wykorzystaniem regionalnych produktów. Dawid Łukasik
Buski lokal ma w swoim menu dania z produktami, z których słynie nasz region. Szef kuchni Patryk Kotarba zdradza, jak je przyrządzić

Fasola korczyńska, gęś i śliwki - z tego słynie południe regionu świętokrzyskiego. Z tych składników możemy wyczarować obiad, który urzeknie każdego smakosza. Warto przygotować go na przykład wtedy, gdy odwiedza nas rodzina lub goście z innych części Polski.

Na Ponidziu uczta wielka, na talerzu… "kusicielka", czyli filet z gęsi duszony w śliwkach z kroplą anyżówki, do tego miód słodki, boczniaki i ziemniaczane kluski to wykwintne i aromatyczne danie. - Równie ciekawą propozycją jest fasola korczyńska z wołowiną i pieczonymi ząbkami czosnku w czerwonym, pikantnym bulionie. Na deser idealnie sprawdzi się tarta cytrynowa ze śliwkami, którą przygotowała nasza cukiernik Anna Chwalińska - zachęca Patryk Kotarba.

Tarta ze śliwkami to wyśmienity i łatwy do przygotowania deser. Najlepiej przygotować ją teraz, gdy sezon na śliwki jest w pełni.

Delikatne mięso gęsi i aromat śliwek to bardzo ciekawe połączenie smaków, które dodatkowo wzmacnia odrobina anyżówki.

FILET Z GĘSI DUSZONY W ŚLIWKACH Z KROPLĄ ANYŻÓWKI

Składniki na 4 porcje: 4 filety z gęsi po około 200 gramów każdy, 120 gramów wydrążonych śliwek, 40 gramów boczniaków, 80 mililitrów miodu, 40 mililitrów anyżówki, 100 mililitrów czerwonego wytrawnego wina, 1 duża marchew, 1 mała cukinia, sól, pieprz, czosnek, zioła do dekoracji; marynata do mięsa: 60 mililitrów oliwy, 2 ząbki czosnku, 4 gałązki rozmarynu, 20 mililitrów anyżówki, 20 mililitrów czerwonego, wytrawnego wina.

Sposób przygotowania: Filety oczyszczamy ze zbędnego tłuszczu, myjemy i marynujemy w oliwie z posiekanymi ząbkami czosnku, rozmarynem, anyżówką i czerwonym winem. Odstawiamy na 2 godziny do lodówki. Następnie filet podsmażamy z obu stron doprawiając go tylko pieprzem, przekładamy do gęsiarki, dodajemy 80 mililitrów czerwonego wina, czosnek, miód i anyżówkę. Gęś dusimy około 40 minut, aż zmięknie. W międzyczasie śliwki podsmażamy na klarowanym maśle, dodajemy 20 mililitrów wina, odrobinę miodu. Całość mieszamy i redukujemy do konsystencji delikatnego sosu. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Boczniaki, marchew i cukinię kroimy w cienkie paseczki i podsmażamy 2 minuty na klarowanym maśle. Tak przygotowane warzywa wykładamy na talerz, dekorując blanszowanymi różyczkami kalafiora romanesco. Gęś kroimy ukośnie w plastry, układamy obok warzyw i polewamy sosem śliwkowym. Podajemy z kopytkami podsmażonymi na maśle i doprawionymi solą, pieprzem i posiekanym świeżym tymiankiem.

Bulion z wołowiną i fasolą korczyńską podajemy z upieczonym paskami tortilli albo pieczywem.

Tarta ze śliwkami to wyśmienity i łatwy do przygotowania deser. Najlepiej przygotować ją teraz, gdy sezon na śliwki jest w pełni.

TARTA CYTRYNOWA ZE ŚLIWKAMI

Składniki: : 230 gramów mąki, 110 gramów masła, 1 łyżka cukru pudru, 50 mililitrów wody, 1 żółtko, 750 gramów śliwek węgierek, 50 gramów mąki, 130 gramów cukru pudru, 3 jajka, 200 mililitrów śmietany 18-procentowej.

Sposób przygotowania: : Mąkę, masło i cukier zagniatamy, dodając wodę i żółtko. Ciasto owijamy folią spożywcza i wstawiamy na 30 minut do lodówki. Śliwki myjemy, kroimy na połówki i usuwamy z nich pestki. Ciasto rozwałkowujemy i wykładamy je na posmarowaną masłem tortownicę o średnicy 26 centymetrów. Wierzch ciasta nakłuwamy widelcem, posypujemy łyżka maki oraz dwiema łyżkami cukru, a następnie rozkładamy na nim połówki śliwek skórką do góry. Jajka ubijamy, dodajemy cukier puder, mąkę oraz śmietanę. Ubitą masę wylewamy na sliwki i pieczemy przez 40 minut w temperaturze 108 stopni.

Bulion z wołowiną i fasolą korczyńską podajemy z upieczonym paskami tortilli albo pieczywem.

CZERWONY BULION Z FASOLĄ KORCZYŃSKĄ I WOŁOWINĄ

Składniki na 4 porcje: 400 gramów udźca wołowego, 20 gramów fasoli korczyńskiej, 2 ząbki czosnku, 1 litr bulionu wołowego, 20 mililitrów miodu, 40 mililitrów czerwonego, wytrawnego wina, 40 gramów przecieru pomidorowego, sól, pieprz, chili do smaku.

Sposób przygotowania: Wołowinę oczyszczamy, kroimy w paseczki i podsmażamy w garnku na odrobinie oleju. Po chwili podlewamy mięso czerwonym winem, a gdy alkohol odparuje, wlewamy do garnka bulion i gotujemy przez 20 minut, aż wołowina zmięknie. Następnie dodajemy ugotowaną wcześniej fasolę, obrane ząbki czosnku, miód i doprawiamy solą, pieprzem i chili do smaku. Gotujemy wszystko około 20 minut na niewielkim ogniu, by smaki się przegryzły i dodajemy przecier pomidorowy. Zupę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie