Świętokrzyskie | Radomskie

Twoje miasto

Jesteś tu: Strona główna Jedzenie i zabawa Jedzenie i zabawa Artykuł

W sobotę otwarcie Literatki. Lokalu jakiego w Kielcach nie było

Dodano: 30 sierpnia 2013, 17:02 Autor:

W sobotę otwarcie Literatki. Lokalu jakiego w Kielcach nie było
Przy kieleckim Rynku rusza kolejny lokal. Jest utrzymany w klimacie międzywojnia i takie też będzie menu i… alkohole. Hitem ma być legendarna wódka Baczewski oraz to ,że będzie czynny do…rana.

Literatka – zakład gastronomiczny z wyszynkiem przy ulicy Koziej 2 od sobotę 31 sierpnia od godziny 18 zaprasza pierwszych gości. Wejście do klimatycznego lokalu jest od strony Rynku. W widnym pomieszczeniu, nawiązującym wystrojem do okresu międzywojennego, możemy bawić się, jak zapowiadają właściciele, do wczesnych godzin porannych.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego lokalu? - Pomysł na stworzenie miejsca utrzymanego w klimacie międzywojnia miałem w głowie już od mniej więcej 15 lat. Jestem miłośnikiem alkoholi i kuchni tego okresu. Bardzo lubię przyjmować gości, ale mam za małe mieszkanie, dlatego postanowiliśmy z bratem wreszcie otworzyć swój lokal – mówi z uśmiechem Michał Rykowski, właściciel Literatki.

Znakiem rozpoznawczym nowego lokalu jest duży wybór alkoholi, jakich nie znajdziemy w zwykłym sklepie. Literatka jest bowiem trzecim w Polsce i jedynym w Kielcach lokalem ambasadorskim marki Baczewski. – Początek produkcji tej wódki sięga roku 1782. Lwowska fabryka została zbombardowana w 1939 roku, to co zostało, rozkradły wojska rosyjskie. Po wojnie marka została reaktywowana w Wiedniu, a do polski powróciła niedawno, po 72 latach przerwy – opowiada nasz rozmówca. – Oprócz typowej "czystej”, w ofercie jest też jeżynówka i pomarańczówka oraz wyśmienity likier. W Literatce stawiamy na bardziej wyszukane alkohole. Mamy tu na przykład bimber "Młody ziemniak”, którego butelka z 2010 roku kosztuje teraz ponad 500 złotych – dodaje.

W Literatce będzie też okazja spróbować Zielonej Wróżki, czyli absyntu, którego produkcja i sprzedaż były przez długie lata zakazane w Europie. – I będzie on pity rytualnie. Sprowadzamy go z Francji – zaznacza Rykowski.

Kuchnia również będzie w przedwojennym stylu. Menu ma być krótkie, ale odpowiednie do trunków. Nie zabraknie zimnych przekąsek, jak śledzie na różne sposoby. – Będziemy eksperymentować, bo śledzia można podać na wiele sposobów. Może niedługo pojawi się też śledź po norwesku – w gorzkiej czekoladzie z chili. Oprócz tego zaproponujemy gościom "pieczyste” – schab, szynkę, boczek, pasztet, białą kiełbasę. Na ciepło tradycyjny żurek z białą kiełbasą albo flaczki. No i oczywiście galareta z nóżek wieprzowych i cielęcych – wymienia Michał Rykowski.

Literatka będzie czynna od godziny 12 do… wczesnych godzin porannych. – Tak przynajmniej będzie w weekendy. W ciągu tygodnia wszystko będzie zależeć, jak długo zostaną klienci – mówi Rykowski. – stali klienci będą też mieli swoje kufle opatrzone nazwiskiem. Planów na przyszłość mamy jeszcze sporo – dodaje.

Czytaj więcej o:
  • kielce lokale
  • literatka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Smaki regionu z restauracji Ponidzie

Brak ankiety.

Informacje z Twojego powiatu

  • Najlepsze studia na Wszechnicy - sprawdź ofertę!

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.