Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewydolność nerek może dotyczyć każdego. Jak jej zapobiec?

Redakcja
Uszkodzenie nerek to nie jest tylko problem osób, które już na coś chorują – może dotknąć każdego z nas, nawet jeżeli jesteśmy przekonani o swoim doskonałym zdrowiu.
Uszkodzenie nerek to nie jest tylko problem osób, które już na coś chorują – może dotknąć każdego z nas, nawet jeżeli jesteśmy przekonani o swoim doskonałym zdrowiu. fot. archiwum
W Polsce na nerki choruje 4-4,5 miliona osób, czyli prawie 12% społeczeństwa. Co 9. Polak nawet nie wie, że ten problem dotyczy również jego, ponieważ choroba nerek może nie dawać żadnych objawów.

- Przede wszystkim narażone są na nią osoby z cukrzycą, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym i nawracającymi infekcjami dróg moczowych - mówi prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Kierownik Kliniki Nefrologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Musimy pamiętać, że uszkodzenie nerek to nie jest tylko problem osób, które już na coś chorują - może dotknąć każdego z nas, nawet jeżeli jesteśmy przekonani o swoim doskonałym zdrowiu.

Czy wiesz, że zdrowe nerki…
- Oczyszczają krew z toksyn oraz wydalają nadmiar wody,
- Usuwają z moczem szkodliwe produkty przemiany materii,
- Dbają o właściwy poziom substancji mineralnych oraz o zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (pH krwi),
- Pomagają w tworzeniu czerwonych ciałek krwi (wytwarzając hormon o nazwie erytropoetyna),
- Biorą udział w utrzymywaniu właściwego ciśnienia tętniczego krwi,
- Dbają o kości wytwarzając witaminę D regulującą gospodarkę wapniową (zapobiegają osteoporozie i krzywicy).

Przez nerki przepływa ok. 1500 litrów krwi dziennie!
W zależności od masy ciała, w organizmie krąży ok. 4,5-6,5 litrów krwi, która przepływa przez nerki ok. 300 razy dziennie. Oznacza to, że każdego dnia nerki dzięki milionom kłębuszków widocznych tylko pod mikroskopem oczyszczają ok. 1500 litrów krwi.
Czy wiesz, jak dbać o nerki?
- Przede wszystkim pij dużo różnych płynów. Najlepiej 2 do 3 litrów dziennie. Nerki pracują bardzo ciężko 24 godziny na dobę, a woda działa jak paliwo, które daje im siłę do usuwania toksyn.
- Pamiętaj o zdrowym odżywianiu i regularnej aktywności fizycznej.
- Unikaj nadwagi i otyłości.
- Dbaj o prawidłowe ciśnienie krwi.
- Unikaj nadmiaru soli, która sprzyja nadciśnieniu.
- Rzuć palenie, jeżeli ten problem Ciebie dotyczy.

U części pacjentów choroba przebiega bezobjawowo nawet przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. To dlatego niewydolność nerek nazywa się "cichym zabójcą".

- O chorobie nerek dowiedziałem się przypadkiem. Odczuwane zmęczenie przypisywałem intensywnemu trybowi życia i dopiero rutynowe badanie okresowe w pracy wykazało obecność białka w moczu. Zostałem skierowany na oddział nefrologiczny. I tak się zaczęło - mówi Rajmund Michalski z Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN, pacjent dializowany otrzewnowo. Wiem, że sam nigdy nie domyśliłbym się, że mogę mieć chore nerki. Jak większość z nas żyłem w przekonaniu, że ludzie chorują, ale przecież mnie to nie dotyczy. Życie skorygowało moją opinię, gdy miałem 29 lat, roczną córeczkę i milion planów na kolejnych 30 lat.

Co może przyczynić się do uszkodzenia nerek?

Wyróżniamy dwie postacie niewydolności nerek: ostrą i przewlekłą. Przyczyną pierwszej z nich, oznaczającej nagłe pogorszenie pracy nerek, często jest niedostateczne nawodnienie organizmu, np. w następstwie wymiotów, biegunki, gorączki czy masywnego krwotoku. Ostra niewydolność nerek może wystąpić także w wyniku zatruć, toksycznego działania leków czy chorób układu krążenia.

Do przewlekłej niewydolności nerek, czyli trwałego upośledzenia ich czynności, może prowadzić cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i choroby nerek, a także ich wady wrodzone. Przewlekła niewydolność nerek może rozwijać się również w następstwie chorób uwarunkowanych genetycznie, np. wielotorbielowatego zwyrodnienia nerek. W momencie, w którym po latach choroby nerki przestają działać (czyli dochodzi do schyłkowej niewydolności nerek), konieczne jest podjęcie leczenia nerkozastępczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie