Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Czyste Serce" dla nauczyciela i społecznika z Końskich. W Kielcach nagrodzili za pomaganie [WIDEO, zdjęcia]

Iza BEDNARZ
4-letnia Ania Bielecka, podopieczna Młodzieżowego Domu Kultury zachwyciła słuchaczy.
4-letnia Ania Bielecka, podopieczna Młodzieżowego Domu Kultury zachwyciła słuchaczy. Aleksander Piekarski
Krzysztof Orliński, nauczyciel chemii i społecznik z Końskich, Dom dla bezdomnych "Monaru" w Stąporkowie, Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach i VII Integracyjne Spotkania Niepełnosprawnych w Masłowie otrzymały nagrody "Czystych Serc" od wojewody świętokrzyskiego.

[galeria_glowna]

Nagroda "Czystego serca"

Krzysztof Orliński, nauczyciel pasjonat, społecznik, popularyzator nauki.
Krzysztof Orliński, nauczyciel pasjonat, społecznik, popularyzator nauki. Aleksander Piekarski

Krzysztof Orliński, nauczyciel pasjonat, społecznik, popularyzator nauki.
(fot. Aleksander Piekarski )

Nagroda "Czystego serca"

Jest przyznawana przez wojewodę świętokrzyskiego od 2003 roku w hołdzie dla nieżyjącego Marka Kotańskiego, twórcy Monaru i ruchu czystych serc. W województwie świętokrzyskim idee ruchu propaguje działający przy wojewodzie świętokrzyskim Zespół do spraw Rodziny i Przeciwdziałania Uzależnieniom. Kandydatów do nagrody spośród osób fizycznych, organizacji pozarządowych, instytucji i wydarzeń wskazuje interdyscyplinarna kapituła.

We wtorek wojewoda Bożentyna Pałka - Koruba i Joanna Woźniak, pełnomocnik wojewody do spraw profilaktyki uzależnień po raz dziesiąty uhonorowały osoby i instytucje pracujące na rzecz potrzebujących pomocy i przeciwdziałających uzależnieniom. Jak obie podkreśliły, w tym roku kapituła miała wyjątkowo trudny wybór, bo w naszym regionie jest coraz więcej osób, zdarzeń i instytucji, które dają dobry przykład i zaszczepiają ideę pomagania drugiemu człowiekowi.

W kategorii organizacja pozarządowa "Czyste Serce" otrzymał Dom dla Bezdomnych i Najuboższych Monar - Markot w Stąporkowie. Dom istnieje od 2000 roku. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, wolontariuszy, sponsorów udało się wyremontować zrujnowany budynek biura po byłym tartaku. Obecnie placówka zapewnia schronienie i wyspecjalizowaną pomoc ponad 50 podopiecznym z województwa świętokrzyskiego. Działa całą dobę przez cały rok, rocznie korzysta z niej około 140 podopiecznych. Ośrodek pomaga również osobom nie będącym jego mieszkańcami oraz ludziom dotkniętym klęskami żywiołowymi i nieszczęśliwymi wypadkami.

W kategorii instytucja nagrodę otrzymał Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach, który od 55 lat pomaga dzieciom rozwijać talenty. Zajęcia prowadzą wysoko wykwalifikowani nauczyciele, co roku w placówce kształci się 1500 dzieci. Wychowankowie odnoszą sukcesy na krajowych i zagranicznych konkursach i festiwalach oraz w programach telewizyjnych. Młodzieżowy Dom Kultury jest także organizatorem i współorganizatorem wielu koncertów i akcji charytatywnych, między innymi na rzecz powodzian, na leczenie chorych dzieci, od lat współpracuje z kieleckim sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Od 50 lat staramy się tylko sprostać temu, czego oczekują od nas dzieci. To wszystko robimy dla nich - powiedział Andrzej Abramowicz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

To wszystko robimy dla dzieci – tłumaczył Andrzej Abramowicz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach.
To wszystko robimy dla dzieci – tłumaczył Andrzej Abramowicz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach.
Aleksander Piekarski

To wszystko robimy dla dzieci - tłumaczył Andrzej Abramowicz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach.

(fot. Aleksander Piekarski )

W kategorii wydarzenie nagrodzono VII Integracyjne Spotkania Niepełnosprawnych w Masłowie, które co roku skupiają środowisko osób chorych i ich opiekunów. Odbywają się co roku w rocznicę wizyty Jana Pawła II w Masłowie. Inicjator spotkań biskup Marian Florczyk odbierając statuetkę powiedział, że o wiele większe zasługi niż on mają w tym Wojewódzki Dom Kultury, Caritas Kielecka, Urząd Gminy w Masłowie i Kuratorium Oświaty w Kielcach. - To czyste serce niech zostanie w Wojewódzkim Domu Kultury, bo tu są dzieci. Niech przypomina, że trzeba chcieć kochać - powiedział i obdarował kryształowym sercem Jarosława Machnickiego, dyrektora WDK.

Laureat "Czystego Serca" w kategorii osoba fizyczna, Krzysztof Orliński, nauczyciel chemii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Końskich, to nie tylko pasjonat, zarażający uczniów miłością do chemii, ale człowiek renesansu: społecznik, honorowy krwiodawca (oddał już 9900 mililitrów krwi), opiekun szkolnego koła Polskiego Czerwonego Krzyża i szkolnego klubu krwiodawców. Jako jedyny w Polsce redaguje stały dział "Chemia inna niż w szkole" w miesięczniku naukowo - technicznym "Młody Technik", publikuje w "Wiedzy i Życiu", trzykrotnie otrzymał nominację do nagrody w ogólnopolskim konkursie "Popularyzator Nauki" serwisu Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii dziennikarz/instytucja naukowa. Swój dział ilustruje filmikami, w których podpowiada, jak bezpiecznie przeprowadzać doświadczenia chemiczne.
Więcej o Krzysztofie Orlińskim w Relaksie.

Piotr Radziwon, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Pomocy Bliźniemu "Monar – Markot" w Stąporkowie odbiera Czyste Serce dla tej org
Piotr Radziwon, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Pomocy Bliźniemu "Monar – Markot" w Stąporkowie odbiera Czyste Serce dla tej organizacji. Aleksander Piekarski

Piotr Radziwon, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Pomocy Bliźniemu "Monar - Markot" w Stąporkowie odbiera Czyste Serce dla tej organizacji.
(fot. Aleksander Piekarski )

Laureaci Czystych Serc 2013: Andrzej Abramowicz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach, Krzysztof Orliński, biskup Marian Florczyk, Piotr Radziwon,
Laureaci Czystych Serc 2013: Andrzej Abramowicz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach, Krzysztof Orliński, biskup Marian Florczyk, Piotr Radziwon, dyrektor ośrodka Monaru – Markotu w Stąporkowie wraz z współpracownikami. Aleksander Piekarski

Laureaci Czystych Serc 2013: Andrzej Abramowicz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach, Krzysztof Orliński, biskup Marian Florczyk, Piotr Radziwon, dyrektor ośrodka Monaru - Markotu w Stąporkowie wraz z współpracownikami.
(fot. Aleksander Piekarski )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie