Gdzie na grzyby w Świętokrzyskiem? Sprawdź, jakich gatunków się spodziewać

Dodano: 21 września 2013, 9:30 Autor:

Intensywne deszcze za nami, więc grzyby w świętokrzyskich lasach pojawiają się częściej. Choć nie ma wysypu, jak w latach ubiegłych, są miejsca, gdzie szukanie przynosi rezultaty.

Ważne

Uwaga! Zapraszamy grzybiarzy do pochwalenia się rekordowymi okazami. Zdjęcia będziemy zamieszczać na bieżąco w wydaniu papierowym na portalu WWW.ECHODNIA.EU tworzymy księgę rekordzistów. Okazy prosimy przysyłać na adres internet@echodnia.eu. Można też je przynieść do redakcji w Kielcach – telefon 41 36 36 109. Zapraszamy też do dyskusji na forum WWW.ECHODNIA.EU, podzielania się informacjami gdzie jest najwięcej grzybów.

CZYTAJ TAKŻE: Rozróżnij "prawdziwka” od "fałszywka”, poradnik dla grzybiarzy

W powiecie kieleckim, podobnie jak w latach ubiegłych, grzyby znajdują się przede wszystkich w lasach daleszyckich i zagnańskich. - Zagnańskie lasy znane są z tego, że są dość grzybne. W tej chwili grzybów nie ma tak dużo, jak w latach ubiegłych, jednak coś zdecydowanie zaczyna się dziać. Sam wybrałem się na półgodzinną wędrówkę po lesie, ale udało mi się znaleźć jednego kozaka. Moi współpracownicy, jeśli pochodzą, to znajdują większe zbiory. W tej chwili w lasach jest sporo małych, dominują prawdziwki. Większe okazy były w zeszłym tygodniu, wiele jednak robaczywych – mówi Tomasz Kuszewski, nadleśniczy w Nadleśnictwie w Zagnańsku.

Grzyby można też znaleźć lokalnie, szczególnie w lasach mieszanych. Tam występują prawdziwki i opieńki, zdarzają się kanie, kozaki i rydze.

Czytelnicy zgłaszają, że wiele grzybów znajduje się w powiecie skarżyskim. Dominują opieńki, ale sporo jest też maślaków. Również w sandomierskim trafiają się przede wszystkim podgrzybki. Te występują głównie w starych lasach, na obrzeżach młodszych królują maślaki. Sporo zgłoszeń jest z powiatu koneckiego, gdzie grzyby są, ale jak zastrzegają grzybiarze... rano. – Później raczej nie ma, co szukać, więc jeśli ktoś chciałby wybrać się do lasu po pracy, szczerze odradzam – mówi jeden z grzybiarzy. Stąporków, Koliszowo – to miejsca ulubione w tym regionie.

W powiecie buskim, zbieracze znajdują przede wszystkim maślaki. Mówią też, że warto szukać tam grzybów, bo nie ma tak dużo ludzi. Dobre zbiory zanotowano też w powiecie starachowickim w okolicach Lubianki, a także w powiecie jędrzejowskim w pobliżu Mnichowa. W powiecie włoszczowskim grzybiarze zalecają, żeby w tych rejonach szukać przede wszystkim w miejscach corocznych, w lasach sosnowych. Można tam znaleźć głównie podgrzybki i kozaki.

Czytaj więcej o:
  • świętokrzyskie grzyby
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Jak oceniasz wydatki Państwa na kościół?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 265.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.