Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest pomoc dla aktywnych niepełnosprawnych

/IB/
Do 30 września osoby niepełnosprawne, które chcą pracować lub studiować mogą składać wnioski o dofinansowanie kosztów zakupu między innymi wózka inwalidzkiego, nowoczesnej protezy, pokrycia kosztów studiów. Świętokrzyski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczy na to ponad 2,7 miliona złotych.

W ramach pilotażowego programu "Aktywny Samorząd" osoby niepełnosprawne mogą się ubiegać o dofinansowanie zakupu i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania, a także kosztów szkoleń w zakresie obsługi sprzętu nabytego w ramach programu. Można również starać się o dofinansowanie kosztów utrzymania i remontu posiadanego już wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, kosztów utrzymania aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby, którą niepełnosprawny się opiekuje (np. opłaty za przedszkole, do którego uczęszcza dziecko). Z tego programu będzie także dofinansowany koszt uzyskania prawa jazdy kategorii B. Po raz pierwszy niepełnosprawni będą mogli ubiegać się o dofinansowanie zakupu protezy kończyny z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi oraz o dofinansowanie kosztów utrzymania sprawności technicznej już posiadanej protezy kończyny. - Chcemy, żeby osoby niepełnosrawne, które są aktywne zawodowo, mogły nadal pracować. Program adresowany jest do wszystkich mieszkańców regionu posiadających orzeczenie o niepełnosprawności - mówi Jadwiga Irla, prezes świętokrzyskiego odziału PFRON.

Niepełnosprawni, którzy studiują, lub zamierzają podjąć studia mogą natomiast skorzystać z dofinansowania kosztów uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym. To kontynuacja ubiegłorocznego programu Student. Warunkiem jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym (lub lekkim, jeśli niepełnosprawny był uczestnikiem programu Student i teraz kontynuuje studia). W ramach tej dotacji niepełnosprawny może uzyskać do 3 tysięcy złotych na opłacenie czesnego za jeden semestr, 500 lub 800 zł za stopień niepełnosprawności oraz dodatek za wyniki w nauce.

Na cały program świetokrzyskie otrzymało 2 712 632 złotych (w tym na moduł Student 1 392 000 złotych). Wszelkich informacji udzielają oraz wnioski przyjmują Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (w zależności od miejsca zamieszkania osoby), a w Kielcach - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przy ulicy Studziennej 2.

- To dopiero pierwsza transza pieniędzy, która trafiła do naszego regionu. Jeśli będziemy mieli dużo wniosków od niepełnosprawnych, dostaniemy większe dofinansowanie. Warto skorzystać z tej szansy, bo jeśli nie zagospodarujemy tych pieniędzy, trzeba będzie je zwrócić i wówczas skorzystają niepełnosprawni z innych regionów Polski - tlumaczy Irla.

Do tej pory świętokrzyskie było na szarym końcu pod względem wykorzystania indywidualnych programów dofinansowania aktywności osób niepełnosprawnych. - Próbujemy dotrzeć z informacją o tej możliwości do wszystkich części województwa, prosimy o pomoc parafie, bo w małych miejscowościach sytuacja osób niepełnosprawnych jest o wiele trudniejsza niż w dużych miastach - mówi Irla.

Świętokrzyskie ma wyższy od przeciętnej odsetek osób niepełnosprawnych. Szacuje się, że w Polsce osoby niepełnosprawne stanowią około 10 procent populacji, w świętokrzyskim to prawie 11 procent (147 503 osoby). Co 20 bezrobotny w naszym regionie jest osobą niepełnosprawną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie