Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plejada gwiazd w Rytwianach. Benefis serialu "Czarne Chmury" już w ten weekend

Agnieszka KURAŚ [email protected]
Imprezę poprowadzi Anna Pope
Imprezę poprowadzi Anna Pope
Przyjadą słynni aktorzy, którzy grali w serialu. W niedzielę wielka, otwarta impreza z ich udziałem i wspaniały koncert. Wstęp wolny

Ważne

Ważne

Pierwszy dzień Benefisu -sobota, przeznaczony jest tylko dla zaproszonych gości.My na WWW.ECHODNIA.EU będziemy go relacjonować na bieżąco. Podobnie będzie w niedzielę. W poniedziałkowym wydaniu Echa Dnia obszerna relacja z dwu dni.

Plejada polskich gwiazd kina przyjedzie już w ten weekend do Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, w powiecie staszowskim. Będą to głównie aktorzy serialu "Czarne chmury", bo właśnie w Pustelni odbędzie się w sobotę i niedzielę benefis tego hitu lat siedemdziesiątych.

Uroczystość rozpoczyna się w sobotę i potrwa do niedzieli. Swój udział zapowiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

"DWÓJKA" W RYTWIANACH

W Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach przygotowania do obchodów jubileuszu 40. rocznicy nagrywania serialu w pokamedulskim klasztorze zostały dopięte na ostatni guzik. Organizatorzy z niecierpliwością wyczekują gości. W sobotę rano na żywo z Rytwianami będzie się łączyć Program 2 Telewizji Polskiej.

KULTOWY SERIAL

"Czarne chmury" to jeden z pierwszych polskich seriali podejmujący historyczną tematykę. Wyprodukowany został w 1973 roku i osiągnął niebywały sukces. Reżyserem serialu był, nieżyjący już, Andrzej Konic. Udział w Benefisie weźmie jego żona. W rytwiańskim klasztorze kręcone były zdjęcia do czwartego i dziesiątego odcinka serialu. Akcja filmu dzieje się w drugiej połowie siedemnastego wieku. Główny bohater, Dowgird zostaje podstępnie porwany i w tajemniczym czarnym powozie przewieziony do katolickiego klasztoru w Prusach Książęcych. W serialu zagrał go klasztor w Rytwianach. Postać pułkownika Krzysztofa Dowgirda, w serialu grana przez Leonarda Pietraszaka, nawiązuje do autentycznej postaci pułkownika Krystiana Ludwika Kalkstein-Stolińskiego - tragicznego bohatera tamtych czasów. Na cały serial składa się dziesięć godzinnych odcinków. Jego realizacja trwała przeszło rok. W rytwiańskim klasztorze powstała większa część zdjęć do ostatniego odcinka. Sceny te pełne są potyczek, pojedynków i gwałtownych zwrotów akcji.

OTWARCIE MUZEUM I ALEI "CZARNYCH CHMUR"

W sobotę pierwszy dzień obchodów jubileuszowych. Będzie zamknięty dla publiczności, wstęp mają tylko zaproszeni goście. Na godzinę 15 zaplanowano uroczyste otwarcie Muzeum Serialu "Czarne chmury", w którym zaprezentowane będą między innymi: refektarz klasztorny, areszt Dowgirda, piwniczka klasztorna, figury postaci filmowych, odciski dłoni aktorów, wystawa rekwizytów i fotosów.
- Pomieszczenia te zachowały się w całości z wyposażeniem i rekwizytami. Jakby filmowcy opuścili je zaledwie wczoraj. W muzeum znajdzie się także sprzęt, którego używano w trakcie kręcenia zdjęć: stara kamera, lampy, mikrofony. Rytwiany dostaną je z Muzeum Kinematografii - opowiada ksiądz rektor Wiesław Kowalewski, dyrektor Pustelni Złotego Lasu.

- Świętokrzyskie już od lat 50 - tych było krainą plenerów filmowych, a turyści w Pustelni Złotego Lasu wciąż rozpoznają serialowe wnętrza. Dlatego postanowiliśmy je mocniej wypromować. Przez cały tydzień w kilku stacjach telewizyjnych trwała kampania reklamowa benefisu. W sobotę rano przyjedzie do Rytwian program "Pytanie na Śniadanie". Będziemy mieli dwa łączenia na żywo. W środę prognozę pogody nadała z Pustelni Telewizja Silesia ze Śląska. Wyprodukowaliśmy również spot reklamowy, emitowany w mijającym tygodniu przez TVN24. W województwie świętokrzyskim powstało już około 30 pełnometrażowych filmów, a przyszłym roku powinien wejść do kin "Gabriel", czyli przygodowa produkcja dla dzieci i młodzieży, która już została bardzo ciepło przyjęta na festiwalu w Montrealu. Mam nadzieje, że tak jak do Sandomierza z powodu "Ojca Mateusza", tak i do Rytwian będą przyjeżdżać turyści z powodu "Czarnych chmur" - mówi dyrektor biura zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, Małgorzata Wilk - Grzywna.

Tuż po otwarciu muzeum, aktorzy i twórcy serialu udadzą się do ogrodu przyklasztornego. Tam posadzą drzewa nazwane ich imieniem - tak powstanie aleja "Czarnych Chmur" w Rytwianach.

Ich spotkasz w Rytwianach

Ich spotkasz w Rytwianach

Wśród zaproszonych aktorów i twórców serialu, którzy potwierdzili swoje przybycie na benefis są między innymi: Elżbieta Starostecka - w serialu Anna Ostrowska, Leonard Pietraszak - pułkownik Krzysztof Dowgird, Maciej Rayzacher - kapitan Knothe, Henryk Gołębiewski - Maciek, Andrzej Chrzanowski - rajtar Hans, Stefan Szmidt - Błażej, żołnież Odrowąża, Jerzy Matałowski - Andrzej Tarnowski. Imprezę poprowadzi Anna Popek, zaś laudację wygłosi wielki polski aktor Andrzej Seweryn

GWIAZDY PO 40 LATACH ZNÓW POWRÓCĄ DO RYTWIAN

Kolejna odsłona uroczystości rozpocznie się w niedzielę, o godzinie 10.30 mszą święta plenerową w intencji zmarłych aktorów i twórców serialu. W tym dniu impreza jest otwarta, a wstęp na nią wolny. Miejsca przewidziano dla około 12 tysięcy widzów. Imprezę poprowadzi Anna Popek, zaś laudację wygłosi wielki polski aktor Andrzej Seweryn. Wśród zaproszonych aktorów i twórców serialu, którzy potwierdzili swoje przybycie na benefis są między innymi: Elżbieta Starostecka - w serialu Anna Ostrowska, Leonard Pietraszak - pułkownik Krzysztof Dowgird, Maciej Rayzacher - kapitan Knothe, Henryk Gołębiewski - Maciek, Andrzej Chrzanowski - rajtar Hans, Stefan Szmidt - Błażej, żołnież Odrowąża, Jerzy Matałowski - Andrzej Tarłowski, Jerzy Domaradzki - II reżyser, Konstanty Lewkowicz - kierownik produkcji i wielu innych.
W samo południe, w ogrodzie klasztornym, odbędzie się Koncert Jubileuszowy. Gwiazdą koncertu będzie Królewska Orkiestra Symfoniczna z Wilanowa. W pierwszej części usłyszymy muzykę filmową, zaś w drugiej piosenki Anny German. Obok sceny, w tle podczas trwania uroczystości zobaczyć będzie można obozy: sarmacki, rajtarów i dragonów. Przedstawione zostaną także serialowe sceny i utwory muzyczne. Niepowtarzalną okazją do spotkania widzów z aktorami będzie plenerowa uczta w konwencji filmowej, która zaplanowana została na godzinę 15.

Zainteresowanie turystów imprezą jest na razie ogromne. Telefony w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach przy Placu Artystów sprawie benefisu dzwonią non stop, a po wizycie księdza dyrektora Kowalewskiego w programie telewizyjnym "Między ziemią a niebem" liczba wejść na stronę internetową Pustelni wzrosła ... 100 - krotnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie