Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Tarnobrzega zdecydowali o sprzedaży udziałów gminy w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej

KLAUDIA TAJS [email protected]
Radni Tarnobrzega na środowej sesji większością głosów zdecydowali o sprzedaży udziałów gminy w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Udziały zamierza kupić Energetyka Cieplna Opolszczyzny.

Jednak wcześniej podjęli stanowisko, w którym wnioskują, aby nowy właściciel przedsiębiorstwa przestrzegał zapisów pakietu socjalnego.

Od minionego wtorku Energetyka Cieplna Opolszczyzny, kiedy to władze grupy kapitałowej ECO podpisały umowę na zakup 68,17 proc. udziałów tarnobrzeskiego przedsiębiorstwa PEC od spółki EDF Polska, są jej większościowym udziałowcem. Spółka wyraziła także chęć kupna 27 procent udziałów należących do gminy Tarnobrzeg. Warunkiem zbycia udziałów była decyzja tarnobrzeskich radnych, która zapadła na środowej, nadzwyczajnej sesji.

CHCEMY GWARANCJI

O obawach prawie 80-osobowej załogi na sesji mówił Bogdan Wójciak, przewodniczący zakładowej "Solidarności" w PEC Tarnobrzeg.

- Pakiet socjalny zginął w negocjacjach - mówił przewodniczący. Temat zniknął z jednego powodu. Przez chęć uzyskania jak największych zysków przez sprzedających udziałowców. Miasto Tarnobrzeg w tym wszystkim wykazało się i tak mniejszą pazernością. Deklaracje nowego właściciela z ECO Opole przyjmujmy jako dobrą monetę. Jeśli w negocjacjach z ECO prowadzonych głównie przez EDF kwestie pracownicze nie były poruszane, to trudno komuś, kto kupił samochód narzucić, że mój brat tym wozem będzie jeździł raz w tygodniu.

UCHWALMY STANOWISKO

Norbert Mastalerz, prezydent miasta przekonywał, że obecna sytuacja, w jakiej znalazło się Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnobrzegu, to następstwo, źle prowadzonego od 2002 procesu prywatyzacyjnego. Piłeczkę odbijał ówczesny prezydent miasta Jan Dziubiński, który przypomniał, że w tamtym czasie kondycja finansowa PEC-u była w opłakanym stanie, dlatego konieczny był inwestor z zewnątrz.

Głos zabrał także radny Kazimierz Kwiatkowski. - Będę mówił krótko, bo mój system nerwowy nie wytrzyma tego, co się ciśnie na usta, gdybym mówił o tych, którzy podejmowali decyzję - mówił radny. - Chcę powiedzieć, że byłem jedynym członkiem zarządu miasta, który nie głosował za tymi decyzjami. To łajdacka prywatyzacja. Dziś będę głosował za sprzedażą pozostałego pakietu udziałów, bo nie mam wyjścia.

Do aspektu ludzkiego odwołał się radny Tadeusz Zych, który złożył formalny wniosek, aby radni przyjęli stanowisko zobowiązujące nowego właściciela, Energetykę Cieplną Opolszczyzny do przestrzegania pakietu socjalnego.

Po przyjęciu stanowiska, radni 14 głosami za zdecydowali o sprzedaży 27 procent udziałów, jakie gmina Tarnobrzeg posiadała w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Z tytułu sprzedaży do budżetu miasta wpłynie ponad osiem milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie