Jubileusz Technikum Budowlanego w Końskich

Dodano: 22 października 2013, 13:33 Autor:

Były wspomnienia, dyplomy, goście i urodzinowy tort. Technikum Budownictwa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich obchodziło swoje dziesięciolecie.

Blisko 130 chłopców opuściło w ciągu 10 lat mury szkoły z dyplomami technika budownictwa. Pracują na budowach w Warszawie, w Anglii, Holandii, Niemczech i Skandynawii. Można też znaleźć ich w rodzimych ekipach budowlanych. Niektórzy z nich przyjechali na jubileusz swej szkoły z radością witając nauczycieli i młodszych kolegów.

PIERSZY ROCZNIK TO 12 UCZNIÓW

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Jan Rybiński przypomniał, że powołanie do życia Technikum Budownictwa w 2003 roku było inicjatywą poprzedniego dyrektora Jana Wiklaka. Jan Wiklak przepracował w placówce jako dyrektor 16 lat, jako wiceszef szkoły sześć lat.

– Wcześniej mieliśmy klasę zawodową o profilu murarz – wspomina były dyrektor. – Po skończeniu zawodówki część uczniów chciała kontynuować naukę w technikum. W Końskich takiego technikum nie było, trzeba było dojeżdżać do Kielc. Gdy tylko znalazłem nauczycielkę z odpowiednimi kwalifikacjami, panią Edytę Kuletę, rozpocząłem zabiegi w zarządzie powiatu. Zarząd pomysł zaakceptował i w 2003 roku 12 uczniów rozpoczęło naukę w Technikum Budownictwa. Kierowałem się także potrzebami rynku pracy. Wiedziałem, że jest duże zapotrzebowanie na dobrych budowlańców i nasi absolwenci nie zasilą rzeszy bezrobotnych.

Słowa emerytowanego dyrektora potwierdził obecny na uroczystości dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Krawczyk. – Budownictwo to koło napędowe całej gospodarki – mówił. – Zawody z nim związane mają przyszłość. Dziś, mimo dużego bezrobocia, w naszym urzędzie są oferty pracy dla murarzy, tynkarzy, dekarzy.

PRACOWALI PRZY REMONCIE STAROSTWA POWIATOWEGO

Obecny dyrektor szkoły, Jan Rybiński, był wychowawcą pierwszej klasy technikalnej. - Grupę stanowili sami chłopcy, którzy tworzyli miłą i sympatyczną atmosferę - wspomina. -Wyobrażenie o budownictwie mieli bardzo ambitne. Ich zajęcia praktyczne prowadził Mirosław Biały. Uczniowie podczas tychże zajęć prowadzili między innymi prace remontowo-budowlane w obecnej siedzibie Starostwa Powiatowego. Dlatego ilekroć wchodzę do starostwa, zawsze mam przekonanie, że obecny wygląd odremontowanego budynku to także nasza zasługa.

Starosta konecki Bogdan Soboń dobrze pamięta tę młodą ekipę budowlaną. – Cieszę się bardzo, że szkoła, zwana popularnie "Kanadą”, wciąż kształci uczniów w zawodach naprawdę potrzebnych. Gratuluję jubileuszu, a absolwentom i uczniom życzę, by dzięki zdobytemu zawodowi godnie żyli, niekoniecznie zagranicą, ale i u nas w kraju.

PODZIĘKOWANIA DLA PRACODAWCÓW I RODZICÓW

Nauka zawodu nie mogłaby być możliwa bez praktyk zawodowych, które szkoła organizuje dzięki dobrej współpracy z koneckimi przedsiębiorcami. Dyrektor Jan Rybiński złożył serdeczne podziękowania za opiekę nad młodzieżą: Mirosławowi Białemu, Maciejowi Dziurdziowi, Robertowi Kosmalowi, Lucjanowi Łuczyńskiemu, Antoniemu Wilczyńskiemu.

Dyrektor podziękował także specjalnymi dyplomami rodzicom, którzy do Technikum Budownictwa wysłali więcej niż jedno dziecko. Technikalne rodzeństwa to: Arkadiusz i Łukasz Banasikowie, Damian i Dawid Bracikowie, Daniel i Kamil Dajerowie, Mateusz i Arkadiusz Defratykowie, Tomasza i Norbert Dytmanowie, Dawida i Michał Kuterscy, Michał i Pawła Ormanowie, Szymon i Łukasza Sipikowie, Adrian i Mateusz Szewczykowie.

NAJLEPSI ABSOLWENCI

Podczas uroczystości wspominano wycieczki i szkolne imprezy, a także sukcesy, jakie odnosili uczniowie. Największym był udział w XX Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych i zajęcie III miejsca w klasyfikacji szkół. Drużynę tworzyli wówczas: Marek Mądrawski i Hubert Staciwa z kl. IV oraz Damian Bracik, wówczas uczeń klasy trzeciej.

Dyrektor wyróżnił absolwentów, którzy uzyskiwali najlepsze wyniki podczas egzaminów zawodowych. Dyplomy uznania otrzymali: Marek Mądrawski, Sylwester Paliwoda, Norbert Zynkowski, Radosław Bartosik, Dawid Bober, Damian Gajewski, Dawid Kuterski, Sebastian Pacyniak, Adrian Skurliński, Arkadiusz Banasik, Daniel Dajer, Arkadiusz Defratyka, i z ostatniej sesji Łukasz Banasik, Kamil Dajer, Tomasz Dreszler, Adam Janus, Michał Rafalak, Sebastian Supierz, Kacper Urbańczyk.

Na koniec na salę wjechał piękny tort urodzinowy, którym poczęstowano wszystkich zebranych na szkolnym święcie.

Autorką scenariusza uroczystości była Edyta Kuleta.

Czytaj więcej o:
  • końskie jubileusz
  • końskie technikum budowlane
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Proszek, susz, grzybki – 18-latek z narkotykami

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy Sielpia, dzięki wodom geotermalnym, ma szansę stać się znanym uzdrowiskiem?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 22.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.