Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykopali sztuczne jezioro. Ma ochronić Ulanów przed powodzią

Konrad SINICA
Prace są prowadzone na bardzo podmokłym terenie, co stanowi utrudnienie dla wykonawcy.
Prace są prowadzone na bardzo podmokłym terenie, co stanowi utrudnienie dla wykonawcy. Konrad Sinica
W gminie Ulanów powstaje ponad sześciohektarowy akwen. Jego zadaniem będzie zabezpieczenie przeciwpowodziowe.

Prace przy budowie zbiornika retencyjnego między Glinianką a Ulanowem w powiecie niżańskim dobiegają końca. Roboty nie były łatwe, bo teren był bardzo podmokły.

Już na początku inwestycji wystąpiły opóźnienia. Ze względu na trudne warunki wykonawca wkroczył na plac budowy nieco później niż było to początkowo planowane. Problemem był wysoki poziom wód gruntowych.

BAGNISTY TEREN

Trudności udało się jednak pokonać i prace zmierzają już ku końcowi. Jak zapewnił kierownik budowy, roboty powinny zakończyć się do końca miesiąca. Kierownik przyznał, że budowa zbiornika w tym miejscu nie należała do łatwych, ponieważ teren był bardzo bagnisty.

Całkowita powierzchnia sztucznego jeziora wynosi 6,1 hektara, przy czym samo lustro wody zajmuje obszar 5,4 hektara. Średnia głębokość zbiornika to 1,3 metra.
Zadaniem wykonawcy było nie tylko wykopanie zbiornika, ale również wykonanie szeregu prac dodatkowych. Chodzi między innymi o uformowanie grobli wokół akwenu. W pobliżu budowanego zbiornika przebiega droga powiatowa, stąd też konieczna była budowa rurociągu odwadniającego, aby zapobiec jej podmywaniu.

BEZPIECZEŃSTWO I REKREACJA

Zadaniem powstającego akwenu będzie zabezpieczenie przeciwpowodziowe terenów zagrożonych przez wzbierającą rzekę Strugę. Niewykluczone jednak, że z czasem zbiornik zacznie pełnić również funkcję rekreacyjną i stanie się turystyczną atrakcją. Tym bardziej, że powstaje w miejscu, gdzie występuje bardzo wysokie stężenie jodu w powietrzu, co potwierdziły przeprowadzone niedawno badania naukowe. Ekspertyza wykazała, że stężenie korzystnego dla zdrowia pierwiastka w powietrzu nad gminą Ulanów jest porównywalne do niektórych miejscowości nadmorskich. Najwięcej jodu znajduje się właśnie w pobliżu miejsca, gdzie kopany jest zbiornik.

Inwestycja jest realizowana przy dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowity koszt budowy zbiornika retencyjnego to 1 milion 329 tysięcy złotych, z czego 85 procent to pieniądze z dotacji. Resztę gmina Ulanów dołożyła z własnego budżetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie