Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sokoły, orły, jastrzębie i myszołowy na południu Świętokrzyskiego, czyli wielkie łowy z drapieżnymi ptakami... (WIDEO, zdjęcia)

Bartłomiej BITNER
Łukasz Zarzycki
Podpatrywali doświadczonych sokolników, a także uczyli się, jak obchodzić się z ptakami. Mowa o uczniach z sekcji sokolniczej Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, którzy w piątek po raz pierwszy wzięli udział w 40. Jubileuszowych Ogólnopolskich Łowach z Sokołami. Te po raz piąty z rzędu odbyły się w naszym regionie.

[galeria_glowna]

Nie byli jednak odosobnieni. W ramach I Spotkania Sokolników Techników Leśnych z całej Polski, które miało miejsce w zagnańskiej placówce, uczestniczyli także uczniowie techników leśnych z Rogozińca, Białowieży i Milicza. Wszyscy są związani z sekcją sokolniczą. Dbają, opiekują się ptakami drapieżnymi, stąd postanowili podpatrzeć wytrawnych sokolników, jak z ich pomocą łowią zwierzynę.

- Dla nas było to bardzo ważne. Mogliśmy w praktyce zobaczyć, jak wygląda polowanie, czyli jak należy podczas łowów obchodzić się z ptakiem i co robić, by skutecznie chwytał swoje ofiary, czyli kuropatwy, zające czy kaczki - mówi Łukasz Okła, opiekun sekcji sokolniczej w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku. Oprócz niego wzięło udział także sześciu kolejnych zagnańskich uczniów związanych z tą sekcją - Przemysław Sadkowski, Szymon Jankowski, Damian Małaczek, Daniel Sławeta, Piotr Papiński i Krystian Wójcik. Każdy z nich podkreślał to samo: - To była cenna lekcja.

Nie da się tego ukryć. Mieli okazję podpatrywać współdziałanie myśliwych z drapieżnymi ptakami nie tylko z Polski, ale też z Austrii, Niemiec, Słowacji i Czech.
- Zagraniczni goście lubią brać udział w polskich polowaniach, bo tradycja naszego sokolnictwa cieszy się u nich dużym szacunkiem - mówi Paweł Wieland, sekretarz Polskiego Klubu Sokolników Polskiego Związku Łowieckiego "Gniazdo Sokolników". Dodaje, że tegoroczne Ogólnopolskie Łowy z Sokołami już po raz piąty z rzędu odbywają się w Świętokrzyskiem, a po raz drugi w Śladkowie Małym koło Chmielnika. - Zeszłej jesieni naszą bazą też wybraliśmy tę miejscowość. Tak nam się spodobało, że teraz wróciliśmy. Dlaczego urządzamy tu łowy? Bo wasze tereny są bardzo zasobne w zwierzynę - wyjaśnia. I podkreśla, że nie chodzi tu tylko i wyłącznie o wcześniej wymienione gatunki, ale także bażanty czy nawet... sarny. - Tak, tak, ptaki drapieżne, zwłaszcza orły przednie, których sokolnicy również używają podczas łowów, potrafią je upolować. To znaczy, kiedy pies tropiący wywęszy daną sztukę, a więc zrobi tak zwaną "stójkę", wtedy ptak ją "wiąże", czyli zamyka drogę ucieczki, i myśliwy ma sarnę w garści - opowiada.

W sumie na polowanie wybrało się w piątek prawie 170 osób. Podzielili się na kilkanaście grup, z których każda udała się w różne części południa naszego województwa (łowiono między innymi koło Buska-Zdroju czy Kazimierzy Wielkiej), gdzie czekali na nich miejscowi z kół myśliwskich, by wskazywać im obszary najzasobniejsze w zwierzynę.

- Bardzo lubię uczestniczyć w polowaniach. Dla mnie to już nie rozrywka, ale pasja - przyznaje Michał Bień z Elbląga, który polował z jastrzębiem Harrisa. Z kolei Sylwester Godlewski z Wałcza na łowy wybrał się z jastrzębiem gołębiarzem. - To prawdziwy myśliwy. Gdy tylko pies tropiący wywęszy ofiarę, to ten jastrząb od razu leci w jej kierunku i ją dopada. Natomiast sokoły mają inną technikę, też piękną, ale już niekoniecznie tak skuteczną. One najpierw wzbijają się w powietrze do góry, chwilę krążą i dopiero lecą do ofiary - wyjaśnia sokolnik.

W sobotę oficjalne zakończenie łowów, które mogą odbywać się między 6 a 10 listopada, bo wtedy jest zdjęta ochrona ze zwierząt, na jakie się poluje. - Podczas tak zwanego pokotu zaprezentujemy w naszej bazie upolowaną zwierzynę i podsumowujemy całą eskapadę - kończy Paweł Wieland.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie