Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczna pomoc nie tylko od święta. Ludzie czekają na nasze wsparcie! W weekend jest okazja

Izabela RZEPECKA [email protected]
(Od lewej) Aleksandra Stobecka i Natalia Robak ze Szkoły Podstawowej numer 19 imienia Ireny Sendlerowej w Kielcach oraz Paulina Kurpińska ze Szkoły Podstawowej w Porzeczu, które włączyły się do zbierania żywności dla potrzebujących pod opieką katechety Dariusza Kurpińskiego.
(Od lewej) Aleksandra Stobecka i Natalia Robak ze Szkoły Podstawowej numer 19 imienia Ireny Sendlerowej w Kielcach oraz Paulina Kurpińska ze Szkoły Podstawowej w Porzeczu, które włączyły się do zbierania żywności dla potrzebujących pod opieką katechety Dariusza Kurpińskiego. Czytelnik
Nie bądźmy obojętni. Wciąż można włączyć się do akcji, których celem jest świąteczna pomoc żywnościowa.

Co najmniej 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie. Ubóstwo jest dla nich szczególnie dotkliwe podczas Bożego Narodzenia. Poprzez udział w akcjach charytatywnych możemy sprawić, że takie osoby w godny sposób spędzą Święta.

W sklepach spożywczych na terenie województwa świętokrzyskiego trwają zbiórki organizowane przez Kielecki Bank Żywności. Produkty zostaną przekazane organizacjom charytatywnym, które systematycznie wspierają najuboższych. Ponad 410 rodzin czeka na swoją "Szlachetną Paczkę".

GDZIE SIĘ DZIELIMY?

W ten weekend odbywa się ogólnopolska Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana przez Federację Polskich Banków Żywności. Bierze w niej udział 75 sklepów w Kielcach, Jędrzejowie, Kazimierzy Wielkiej, Włoszczowie, Suchedniowie, Chęcinach, Chmielniku, Małogoszczu, Piekoszowie, Łopusznie, Bielinach, Słomnikach, Nowinach, Mniowie i Koniecpolu.

- W Kielcach jest to siódma zbiórka. W tym roku bierze w niej udział prawie tysiąc wolontariuszy. To ludzie w różnym wieku, reprezentujący wiele środowisk. Są wśród nich zarówno uczniowie, studenci, jak i emeryci - informuje Marcin Kozak z Kieleckiego Banku Żywności. W akcję włączyli się również harcerze. Tych z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Południe można spotkać w kieleckim hipermarkecie Real. Kosze z żywnością pojawiły się w sklepach w piątek. Zbiórka potrwa do niedzieli. Produktami można dzielić się miedzy innymi w Biedronce, Tesco, Lidlu, Delikatesach Centrum, Lewiatanie, Stokrotce, supermarketach Piotr i Paweł oraz w sklepach PSS Społem. Żywność na rzecz potrzebujących można też przekazać za pośrednictwem sklepów internetowych Tesco oraz Piotr i Paweł.

POZYTYWNIE NASTAWIENI DO AKCJI

- Do koszy można wrzucać dowolne artykuły spożywcze. Rekomendujemy zakup produktów długoterminowych, to jest cukru, oleju, ryżu, konserw, mąki. Ubodzy czekają też na napoje i słodycze, słowem, na te rzeczy, które goszczą na stołach podczas Świąt - mówi Marcin Kozak. Czy chętnie dzielimy się jedzeniem? - W 2010 roku dał o sobie znać kryzys finansowy. Teraz z roku na rok jest coraz lepiej. Ludzie są pozytywnie nastawieni do akcji. Może wynika to z tego, że po latach jesteśmy bardziej rozpoznawalni i wzbudzamy większe zaufanie. Darczyńcy nie tylko wrzucają do koszy więcej żywności, ale coraz częściej dzielą się produktami lepszymi jakościowo - podkreśla Marcin Kozak. W ubiegłym roku udało się zebrać ponad 13 ton jedzenia.

Produkty zebrane podczas akcji organizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności trafiają do magazynów. Tam są sortowane, ważone i przekazywane organizacjom zajmującym się wsparciem ubogich i chorych. Jest to między innymi Stowarzyszenie Pomocy Osobom Chorym na Stwardnienie Rozsiane, a także jadłodajnie dla ubogich czy domy samotnych matek.

POMOC DLA RODZIN

Dużym zaufaniem społecznym cieszy się również akcja "Szlachetna Paczka", realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie Wiosna. - Od sierpnia liderzy zbierali informacje na przykład od parafii i szkół dotyczące rodzin potrzebujących pomocy. Następnie wolontariusze odwiedzali wskazane osoby i przeprowadzali ankietę. Później informacja o takiej rodzinie była wprowadzana do bazy - mówi Marlena Baradziej, koordynator do spraw promocji "Szlachetnej Paczki" w województwie świętokrzyskim.

Darczyńcy wybierają zatem konkretną rodzinę i deklarują spełnienie jej potrzeb. - Podczas wizyt w domach wolontariusze biorą pod uwagę wiele kryteriów. Ważny jest status materialny oraz postawa rodziny. Nie może być roszczeniowa. Osoby wymagające pomocy powinny podejmować próby wyjścia z ubóstwa. Paczka ma stanowić impuls do tego, żeby zmienić coś w swoim życiu. Ludzie, którym pomagamy to zazwyczaj osoby dotknięte przez wypadki losowe, takie, które nagle znalazły się w ciężkiej sytuacji - tłumaczy Marlena Baradziej.

Obecnie na pomoc nadal oczekuje ponad 410 rodzin z naszego województwa. Czasu nie ma już wiele. Akcja zakończy się 7-8 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie