Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Radom Artykuł

Szpital na Józefowie działa już jako spółka. Czy zbankrutuje?

Dodano: 2 grudnia 2013, 17:00 Autor:

Szpital na Józefowie został przekształcony w spółkę. Dla pacjentów nie oznacza to nic, oprócz tego, że lecznica za kilka lat może zbankrutować.

Akt przekształcenia szpitala w spółkę podpisano w ubiegłym tygodniu. Prezesem Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została Luiza Staszewska. W radzie nadzorczej zasiadają: Mirosław Ślifirczyk - starosta radomski, Jerzy Kacak - Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, Krzysztof Zalibowski - PGE, Mirosław Szadkowski - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu.

Nowemu podmiotowi przekazany został dotychczasowy szpitalny majątek: budynki, sprzęt i wyposażenie. Wszystko wyceniono na około140 milionów złotych.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku lecznica zanotowała ponad 26 - milionową stratę. Zgodnie z obowiązującymi zasadami organ prowadzący – w tym przypadku samorząd województwa, miał obowiązek pokryć stratę lub przekształcić placówkę w spółkę prawa handlowego. W związku z fatalną sytuacją budżetu Mazowsza zdecydowano o przekształceniu.

Strata jak mówiła Bożenna Pacholczak, rzeczniczka i główna księgowa szpitala, to wynik polityki Narodowego Funduszu Zdrowia, który nie płaci za wykonane świadczenia medyczne. Nie chodzi tu o nadwykonania, za które też zalega (23 miliony złotych w tym 11 milionów, stanowią te za ubiegły rok), ale procedury ratujące zdrowie i życie.

Wyliczono, że wraz z przekształceniem szpital zmniejszy zadłużenie z tytułu umorzonych pożyczek o około 10 milionów. Do pełnego oddłużenia będzie więc daleko.

Przekształcenie nie powoduje istotnych zmian dla pacjentów. Szpital nadal leczy ubezpieczonych za darmo w ramach kontraktu z Funduszem.

- Tak jest na razie. Trzeba jednak patrzeć przyszłościowo. Szpital jako spółka będzie mógł zbankrutować. Firma po ogłoszeniu upadłości może działać dalej, ale nie działają wówczas związki zawodowe a zarządzający może wszystkich zwolnić z pracy, zatrudniając tylko wybranych i to na swoich warunkach – usłyszeliśmy od jednego z pracowników lecznicy.

Czytaj więcej o:
  • radom szpital józefów
  • radom wiadomosci
  • radom zdrowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czyje imię powinna nosić ulica przy terminalu portu lotniczego w Radomiu?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 161.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-357-266

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.