Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tarnobrzeskiej "czwórce" podsumowano Rok Profesora Pawłowskiego

/KaT/
Podsumowanie konkursów poprzedził krótki koncert górniczej orkiestry. Zorganizowano także okolicznościową wystawę poświęconą wydobyciu siarki (na zdjęciu z prawej.
Podsumowanie konkursów poprzedził krótki koncert górniczej orkiestry. Zorganizowano także okolicznościową wystawę poświęconą wydobyciu siarki (na zdjęciu z prawej. Klaudia Tajs
Pod wspólnym hasłem "Polskie złoto w Tarnobrzegu" rozstrzygnięto w środę w Szkole Podstawowej numer 4 cztery miejskie konkursy. Tym samym podsumowano w mieście kończący się Rok Profesora Stanisława Pawłowskiego, odkrywcy złóż siarki.

W tarnobrzeskiej czwórce, górnicza brać zagościła w dniu ich patronki Świętej Barbary na dobre. Zagrała górnicza orkiestra, pojawili się pracownicy likwidowanej Kopalni Siarki Machów oraz przedstawiciele lokalnych władz. Była prezentacja historii zagłębia siarkowego, występy artystyczne uczniów oraz okolicznościowa wystawa poświęcona wydobyciu siarki. O znaczeniu odkrycia przez profesora Pawłowskiego w okolicach Tarnobrzega wspomniała Anna Burda, dyrektor szkoły. - Odkryte przez profesora złoża siarki w Tarnobrzegu okazały się jednymi z najbogatszych na świecie - przypomniała dyrektor Burda. - Ludzie ściągający do Tarnobrzega z całej Polski stworzyli nowoczesne górnictwo i przetwórstwo siarkowe. To spowodowało, że Tarnobrzeg zaczął się rozwijać.

Wobec likwidacji kopalni, ogromna rola w kultywowaniu tradycji i przypominanie o siarkowych tradycjach w Tarnobrzegu spoczywa na dyrektorach placówek oświatowych. - W tej chwili wydobycia już nie będzie - dodała. - W tym momencie jest to rola dla szkół, aby kultywować górnicze tradycje, żeby to miasto, które było znane z siarki, nadal było z nią w jakikolwiek sposób kojarzone.

Podsumowanie Roku Stanisława Pawłowskiego było okazją do nagrodzenia zwycięzców czterech miejskich konkursów zorganizowanych pod wspólnym hasłem "Polskie złoto w Tarnobrzegu". W konkursie literackim pierwsze miejsce zajęła Sandra Bogacz ze Szkoły Podstawowej numer 6. W historycznym - Paulina Gawryś ze Szkoły Podstawowej numer 4. W plastycznym - Jakub Kamelski ze Szkoły Podstawowej numer 10. Z kolei laureatem konkursu multimedialnego został Mikołaj Majka z Katolickiej Szkoły Publicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie