Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozsądne (i tanie) zakupy na święta w Radomskiem

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
- Zakupy świąteczne rozkładamy na dłuższy czas. Część rzeczy kupiliśmy już w poprzednim miesiącu. Dzięki temu kwota, którą wydamy nie jest tak odczuwalna – mówią Henryka i Marek Szwagierkowie z Radomia.
- Zakupy świąteczne rozkładamy na dłuższy czas. Część rzeczy kupiliśmy już w poprzednim miesiącu. Dzięki temu kwota, którą wydamy nie jest tak odczuwalna – mówią Henryka i Marek Szwagierkowie z Radomia. Łukasz Wójcik
Coraz częściej święta spędzamy poza domem, tu nawet wyprzedzamy kraje Europy Zachodniej. W porównaniu z innymi krajami dużo więcej wydajemy też na spotkania z bliskimi. Na bożonarodzeniowe wydatki nie starczy nam pieniędzy z bieżących dochodów, musimy sięgnąć po oszczędności, a nawet wziąć kredyt.

Jakie prezenty?

Firma Deloitte Polska sprawdziła również, jakie prezenty kupimy swoim bliskim. Najczęściej będą to kosmetyki i książki (po 39 procent). W dalszej kolejności są czekoladki, zegarki, odzież, obuwie i gry. W trakcie badania zapytano też, jakie prezenty chcielibyśmy otrzymać. Prawie połowa z nas najbardziej zadowolona byłaby z gotówki. Na dalszych miejscach są kosmetyki i książki.

Jak co roku firma Deloitte przepytała Europejczyków przez nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Badanie dotyczące świątecznych zwyczajów zakupowych prowadzono w siedemnastu europejskich krajach, w tym w Polsce.

WYDAMY MNIEJ

Polacy negatywnie ocenili sytuację gospodarczą w kraju, ale uważają też, że w przyszłości będzie ona lepsza. Co
piąty badany stwierdził, że ma więcej pieniędzy niż przed rokiem. Prawie połowa ma ich tyle samo, ale 36 procent odpowiedziało, że ma ich mniej.

Kiedy zapytano o nasze strategie zakupowe przed świętami, okazało się, że w tym roku planujemy większe oszczędzanie. Skoncentrujemy się na prezentach praktycznych, na zakupy wybierzemy się do tańszych sklepów, prezenty będą również tańsze i poszukamy ich na wyprzedażach. Tylko niewielu z nas może pozwolić sobie na kupno prezentów bez zwracania uwagi na ich cenę.

Z OSZCZĘDNOŚCI

Aż ośmiu na dziesięciu z nas wydatki bożonarodzeniowe sfinansuje z oszczędności. 19 procent zapłaci za nie kartą kredytową, którą spłaci po świętach. Co jedenasty badany pożyczy pieniądze od rodziny lub znajomych, a co dwudziesty weźmie kredyt.

Jak się okazuje, coraz ważniejsza jest też dla nas kwestia ekologii. 59 procent ankietowanych robiąc zakupy świąteczne będzie unikało produktów szkodliwych dla środowiska, prawie tyle samo zwróci uwagę na informacje o pochodzeniu, wybierze też produkty wykonane w Polsce, a nawet w regionie zamieszkania.

DUŻO NA SPOTKANIA

Z naszych świątecznych budżetów jedną trzecią przeznaczymy na artykuły spożywcze. Nieco mniej na prezenty, jedną piątą z kasy pochłoną wydatki na świąteczne spotkania. To prawie dwukrotnie większy odsetek niż średnia europejska.

Polacy zadeklarowali, że ich wydatki świąteczne w tym roku wyniosą średnio 1100 złotych i to najmniej wśród siedemnastu badanych państw. Jak wynika z poprzednich edycji badania zawsze wydajemy jednak mniej niż deklarujemy. Rok temu nasze rzeczywiste wydatki były o prawie 20 procent niższe niż te, o których mówiliśmy przed świętami. Rok temu deklarowaliśmy, że na Boże Narodzenia wydamy ponad 1300 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie