Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZOMO znów na ulicach! Nietypowe obchody rocznicy stanu wojennego w Radomiu (zdjęcia)

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Przy koksowniku obok dworca PKP w Radomiu przechodniom były rozdawane ulotki.
Przy koksowniku obok dworca PKP w Radomiu przechodniom były rozdawane ulotki. Piotr Kutkowski
W piątek rano na ulicy Żeromskiego oraz przed dworcem PKP pojawiły się koksowniki, a patrole ZOMO rozdawały ulotki przechodniom, a później pojawiły się w szkołach średnich. Akcje te wpisywały się w obchody 32. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Paweł Prokopowicz ubrany był w strój ZOMO-wca
Paweł Prokopowicz ubrany był w strój ZOMO-wca

Paweł Prokopowicz ubrany był w strój ZOMO-wca

13 grudnia od godziny 7 rano na 10 na telebimach na terenie miasta pojawiły się materiały edukacyjne dotyczące wprowadzenia stanu wojennego. W tym samym czasie na ulicy Żeromskiego oraz w okolicach dworca przy koksownikach grzały się patrole ZOMO.

Paweł Prokopowicz, który był ubrany w mundur, na głowie miał kask, a w ręku białą pałkę rozdawał ulotki, a czasami też pozował do zdjęć, które wykonywali przechodnie.

- Zainteresowanie jest duże, starsi ludzie doskonale kojarzą tę datę, ale młodzi ludzie najczęściej pytają z czym związana jest nasza obecność. Ludzie dzielą się także swoim wrażeniami ze stanu wojennego, a jeden pan zwrócił nam nawet uwagę, że prawdziwa pałka zomowca, zwana "blondynką" była dużo dłuższa, a zapamiętał ją dobrze, bo na własnych plecach - mówił nam Paweł Prokopowicz.

Patrole ZOMO odwiedzały też radomskie szkoły, spotykając się z młodzieżą i rozdając uczniom ulotki. O godzinie 12 przed pomnikiem Czerwca 76 przedstawiciele różnych organizacji składali kwiaty. Wśród nich znaleźli się członkowie organizacji Narodowy Radom oraz Młodzieży Wszechpolskiej. O tym jak ważna jest to data w historii Polski mówił Zdzisław Maszkiewicz, szef radomskiej "Solidarności".

Kwiaty pod pomnikiem złożyli między innymi członkowie Narodowego Radomia oraz Młodzieży Wszechpolskiej

Kwiaty pod pomnikiem złożyli między innymi członkowie Narodowego Radomia oraz Młodzieży Wszechpolskiej

Kwiaty pod pomnikiem złożyli między innymi członkowie Narodowego Radomia oraz Młodzieży Wszechpolskiej

Andrzej Sobieraj, pierwszy przewodniczący radomskiej "Solidarności" zwrócił uwagę w swym krótkim wystąpieniu na brak rozliczenia w Polsce ludzi odpowiedzialnych za stan wojenny i zbrodnie komunistyczne.

W Zespole Szkół Muzycznych odbyła się później debata, kolejna część rocznicowych obchodów, wraz z pokazem filmu "Ostatni Prom", miała mieć miejsce w Resursie Obywatelskiej przy ulicy Malczewskiego.

Akcja "Młodzi Pamiętają" została zorganizowana przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska, Stowarzyszenie Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym, NSZZ Solidarność Ziemia Radomska, Instytut Pamięci Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie