Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czat z burmistrzem Grójca (pełny zapis)

Oprac. /mag/
Jacek Stolarski, burmistrz Grójca rozmawiał z internautami w radomskiej redakcji "Echa Dnia”.
Jacek Stolarski, burmistrz Grójca rozmawiał z internautami w radomskiej redakcji "Echa Dnia”. Łukasz Wójcik
W ubiegłą środę na czacie "Echa Dnia" gościem internautów był Jacek Stolarski, burmistrz Grójca.

Jacek Stolarski (JS): Dzień dobry Państwu, witam na czacie, proszę o zadawanie pytań.

* groj: Jakie plany na 2014 rok?
JS: Plan jest prosty: kontynuacja wszystkich działań, które prowadzimy od trzech lat. Jest bardzo ambitny budżet na przyszły rok, mamy 12 milionów złotych na inwestycje. Największy nacisk będziemy kładli na poprawę komunikacji, a więc drogi, ulice i chodniki. Będzie też dalej rozwijana gospodarka wodno - ściekowa. Wśród rzeczy oczekiwanych od dawna przez mieszkańców będzie remont sali widowiskowej w grójeckim kinie, ale także inne rzeczy. Co najważniejsze, w przyszłym roku, podobnie jak w bieżącym, nie podnosimy żadnych podatków lokalnych.

* like: Będzie pan startował na burmistrza?
JS: Gdybym dziś miał odpowiedzieć na to pytanie, to tak.

* groj: jakie inwestycje w budżecie na przyszły rok?
JS: Tak jak wspomniałem, będzie budowa kanalizacji w Woli Krobowskiej, ulicy Laskowej i Przedstacyjnej w Grójcu, rozbudowa stacji uzdatniania wody w Kośminie, budowa ulicy Słowackiego oraz nowej ulicy - łącznika pomiędzy Piłsudskiego a Laskową. W planach jest również budowa drogi w Skurowie, Podolu, modernizacja GOK, a także wymiana bardzo dużej ilości chodników na nowe w Grójcu. Chcemy również zająć się rekultywacją składowiska odpadów komunalnych w Częstoniewie.

* Jakub: czy będzie uruchomione połączenie kolejowe do Warszawy ?
JS: - Wszystkie gminy, od Piaseczna do Błędowa, starają się o przejęcie majątku po Grójeckiej Kolejce Dojazdowej. Jeżeli zostanie on przekazany przez PKP samorządom, jest pomysł budowania szybkiego tramwaju z Grójca do Piaseczna. Byłoby więc to szybkie połączenie szynowe z Warszawą. Zdaję sobie sprawę, że jest to projekt bardzo ambitny i na pewno nie będzie zrealizowany dość szybko, zwłaszcza, że przejmowanie majątku od PKP bardzo się przeciąga. W nowej perspektywie finansowej UE będą jednak bardzo duże pieniądze na transport szynowy i chcielibyśmy z tego skorzystać.

* groj: jak współpraca z władzami Mazowsza?
JS: Można powiedzieć, że jest ona dobra. Ostatnio wygraliśmy rywalizację na najbardziej usportowioną gminę województwa mazowieckiego, po raz czwarty zresztą.

* kreska: co dała akcja budżet obywatelski?
JS: Sądzę, że bardzo wiele, ponieważ remont sali kinowej okazał się inwestycją najczęściej wybieraną przez mieszkańców, biorących udział w głosowaniu nad budżetem obywatelskim. Dzięki tej aktywności, to zadanie znalazło się w przyszłorocznym budżecie Grójca. Sądzę więc, że jest to nasz wspólny sukces. Miałem satysfakcję również z tego, że to co robi urząd nie rozmija się z oczekiwaniami mieszkańców. Okazało się, że większość naszych planów inwestycyjnych pokrywa się z oczekiwaniami mieszkańców. Potwierdza to, że mamy dobry kontakt z ludźmi, co bardzo mnie cieszy.

* wladek: Jest inwazja sieci handlowych na Grójec. Co pan na to?
JS: Nie nazwałbym tego inwazją, ale rozpoznaniem potrzeb rynku przez sieci handlowe. To dobry znak, gdyż jest to dowód na to, że miasto się rozwija. Grójec jako stolica miniregionu jest uważana za miasto zamożne, czego dowodem są duże inwestycje w handel i usługi. Od kilku lat mamy wzrost liczby mieszkańców, rozwój budownictwa deweloperskiego i mieszkaniowego. W gminie Grójec wydaje się ostatnio pozwolenia na budowę 300 domów rocznie, więc dobrze to świadczy o naszym mieście jako miejscu do pracy i wypoczynku. Jest też, co znamienne, zarejestrowanych dwa razy więcej pojazdów niż mamy mieszkańców, to też o czymś świadczy.

Jakub: czy powstanie w Grójcu hala sportowa spełniająca wymogi zawodów sportowych na szczeblu krajowym?
JS: To byłoby też i moje marzenie! Nie mogę tego obiecać w przyszłym roku, ale chciałbym zrealizować budowę takiej hali w przyszłej kadencji. Wiem, że jest taka potrzeba, u nas jest dużo zespołów sportowych, wiele osób uprawia sport amatorsko. Wszystkie obiekty sportowe są bardzo obciążone, więc budowa hali na pewno byłaby wskazana. Jest to moje wielkie marzenie i mam nadzieję, że uda się je zrealizować.

* groj: opozycja dokucza czy pomaga?
JS: Opozycja jest potrzebna, zwłaszcza racjonalna. Nie czuję się teraz szczególnie mocno atakowany, ale to może się zmienić w czasie kampanii wyborczej.

* kreska: a jest szansa na skatepark?
JS: Mini skatepark już jest w Grójcu, choć rzeczywiście pewna grupa młodzieży fascynuje się tym sportem i faktycznie przydałoby się go rozbudować. Jeśli w przyszłym roku będą wolne środki w budżecie, to pomyślimy o rozbudowie.

* wladek: czy sztuczne lodowisko w Grójcu będzie płatne i kiedy ruszy?
JS: Lodowisko ruszy w przyszłym tygodniu i będzie częściowo płatne, ale każdy bilet będzie miał dofinansowanie z budżetu, więc ceny powinny być na poziomie opłat z ubiegłego roku. W czasie ferii zimowych lodowisko będzie bezpłatne dla dzieci. Lodowisko jest praktycznie gotowe, czekamy na kilka chłodniejszych dni, aby mogło ruszyć pełną parą.

* Jakub: czy są plany zagospodarowania działki przy ul. Mogielnickiej?
JS: Będzie tam budowany budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami na parterze oraz parking podziemny dla mieszkańców i nadziemny dla gości. Teraz zmieniamy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, inwestycja powinna wystartować wiosną przyszłego roku.

* wladek: czy gmina może pomóc lokalnym kupcom w obronie przed sieciami handlowymi?
JS: Władze miasta nie ściągają tych sieci, nie dają im żadnych preferencyjnych warunków, nie wydają nawet pozwolenia na budowę. Samorząd ma bardzo niewielki wpływ na powstawanie takich inwestycji. To kwestia wolnego rynku, są to procesy gospodarcze, które dokonują się w całym kraju. Mimo wszystko, te nowe centra handlowe tworzą bardzo dużo miejsc pracy, płacą podatki do budżetu gminnego, z których wykonujemy inwestycje dla wszystkich. Wielu mieszkańców jest zadowolonych, że mają dostęp do takich sklepów i nie muszą jeździć do Janek czy Piaseczna lub Warszawy. Ograniczenie konkurencji powoduje natomiast wzrost cen.

* citizen: Czy Gmina lub Miasto są w stanie pomóc GOŚ w rozwoju sportu? Czy są jakieś pomysły do zainteresowania młodzieży do uprawiania sportu np. otworzeniem jakiejś sekcji sportowej, np. piłki ręcznej która jest dość popularna w Polsce?
JS: Zadaniem GOŚ jest utrzymywanie obiektów sportowych i udostępnianie ich klubom, które zajmują się upowszechnianiem sportu i prowadzeniem drużyn. Mamy więc piłkę nożną, karate, koszykówkę, biegaczy, sekcję lekkoatletyczną. Chętnie widziałbym uruchomienie sekcji piłki ręcznej, bo są warunki do rozwoju tej dyscypliny. Mamy też boiska wielofunkcyjne w Bikówku, gdzie działa sekcja piłki ręcznej dziewcząt i jest świetny trener Jan Kołodziejczyk, który osiąga duże sukcesy na szczeblu wojewódzkim. Sam chętnie kibicuję szczypiornistom i bardzo chciałbym, aby taka sekcja powstała.

* groj: czy będą nowe parkingi, bo trudno zostawić samochód?
JS: Tak, będą takie inwestycje w centrum miasta, przy ul. ks. Skargi oraz Piłsudskiego, gdzie zostanie przebudowany istniejący parking, powstaną też miejsca parkingowe przy nowych ulicach. Znamy ten problem i będziemy przeznaczać na parkingi wszelkie możliwe miejsca w mieście,

* like: jakie kierunki rozwoju miasta i gminy?
JS: Mamy kilka atutów: po pierwsze sadownictwo - które w ostatnich latach bardzo mocno się rozwija. To generuje pracę i dochody mieszkańców Grójeckiego. Drugi - to duże zakłady przemysłowe, które tworzą dużo miejsc pracy. Trzeci - to dostęp do wszystkich instytucji samorządowych i państwowych, które są w Grójcu i dają miejsca pracy. Czwarty - to świetne położenie na mapie Polski, doskonałe skomunikowanie i bliskość Warszawy. Ta wielopłaszczyznowość wciąż daje Grójcowi bodźce do stałego rozwoju i wzrostu. Właśnie dlatego nasze miasto się rozwija. Nie odczuwamy kryzysu, przeciwnie: widać przyspieszenie w wielu dziedzinach.

* groj: ile pieniędzy będzie na budżet obywatelski w przyszłym roku?
JS: W tym roku to była taka próba, bo czas na głosowanie był krótki. W przyszłym roku zaczniemy głosowanie przynajmniej trzy miesiące wcześniej i przeznaczymy do podziału jakieś 10 % budżetu, to jest około 1 miliona złotych. W tym roku trudno mówić o konkretnej kwocie.

* Fajnojes: w jakich dziedzinach widać to przyspieszenie Panie Burmistrzu? pomijając powstające coraz to nowe sklepy wielkopowierzchniowe.
JS: Widać to w budownictwie mieszkaniowym, rozwoju grup producenckich w sadownictwie, początku inwestowania na terenach inwestycyjnych w Słomczynie - sądzę, że są to dobre oznaki.

* citizen: Interesującą kwestią jest również temat giełdy samochodowej w Słomczynie. Jaka jest jej przyszłość? Czy planowana jest jej likwidacja lub też rozbudowa ze względu na dużą dostępność wolnego terenu wokół niej?
JS: Giełdę prowadzi Automobilklub Rzemieślnik, a nie gmina. Powierzchnia handlowa maleje z roku na rok, uważam, że jako giełda samochodowa nie ma ona wielkiej przyszłości, jako że zmienił się sposób handlowania pojazdami, są wyspecjalizowane komisy, a przede wszystkim Internet. Obecnie jest to bardziej targowisko. Ponieważ wpływy z giełdy dawały duże dochody dla budżetu gminy, ale także dla osób prowadzących tam działalność gospodarczą, to utworzyliśmy w Słomczynie strefę ekonomiczną, która w założeniu ma przyciągnąć nowe firmy i dać miejsca pracy dla mieszkańców.

* kreska: kiedy ścieżka rowerowa wzdłuż Jeziorki?
JS: Ona już istnieje. W dolinie rzeki Jeziorki jest wykonane 300 kilometrów ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą, ale nie z asfaltu czy kostki, bo są to dróżki leśne lub polne. Mapa ścieżek wisi w urzędzie, można ją tam również otrzymać, aby nimi pojeździć. Zapraszam do korzystania z tych ścieżek, bo one są i zostały zrobione przez stowarzyszenie gmin i powiatów rzeki Jeziorki.

* Jakub: czy jest planowana rozbudowa/modernizacja basenu?
JS: Musimy zrobić ten remont, basen ma 17 lat i wymaga modernizacji. Przy tej okazji chcemy dobudować wieżę ze zjeżdżalnią, chciałoby się też wybudować dodatkowy, odkryty basen letni. Dyrektor GOS marzy o tym. Nie wiemy tylko, czy się pomieścimy na istniejącej działce. Byłoby to jednak dobrym pomysłem, aby w lecie powstała miejska plaża przy odkrytym basenie. Jestem jak najbardziej za!

citizen * Jakie są plany na ulice Poświętne oraz Mszczonowską. Stan nawierzchni tych ulic jest tragiczny. Czemu nic się z tym nie dzieje? To drogi powiatowe czy gminne?
JS: Obie ulice są powiatowe, deklarowaliśmy nasze wsparcie finansowe przy remoncie, czekamy na ruch starostwa powiatowego.

* kreska: co w przyszłej kadencji?
JS: W przyszłej kadencji chciałbym, aby powstała porządna hala sportowa. Może uda się też uruchomić kolejkę dojazdową wraz z innymi samorządami, a także kontynuować to wszystko, co zostało już rozpoczęte. Liczę również na Państwa współpracę przy nowym budżecie obywatelskim. Dziękuję Państwu za udział w czacie i redakcji "Echa Dnia" za możliwość takiej rozmowy. Pozdrawiam!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie