Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Gärtner pisze mszę papieską. Premiera utworu w dniu kanonizacji Jana Pawła II

/Lid/
Prapremiera utworu mieszkającej w powiecie koneckim kompozytorki w dniu kanonizacji Jana Pawła II

Katarzyna Gärtner

Katarzyna Gärtner

Kompozytorka, pianistka i aranżerka. W 1960 roku została akompaniatorką, kompozytorem i kierownikiem muzycznym Estrady Rzeszowskiej. Rok później została członkinią zespołu Klipsy, akompaniującego Mieczysławowi Foggowi. Wówczas poznała Helenę Majdaniec, dla której napisała piosenkę "Eurydyki tańczące", później wykonywaną przez Annę German. Od 1962 roku zaczęła komponować piosenki zawodowo. W 1968 roku zaczęła tworzyć również dla potrzeb filmu i teatru. Jest autorką muzyki do prekursorskiej mszy beatowej "Pan przyjacielem moim", jednego z pierwszych polskich musicali "Na szkle malowane", do oratorium "Zagrajcie nam dzisiaj, wszystkie srebrne dzwony" - oba do tekstów Ernesta Brylla. Mężem Katarzyny Gärtner jest aktor i reżyser Kazimierz Mazur. Oboje od wielu lat mieszkają w posiadłości w miejscowości Komaszyce w gminie Gowarczów w powiecie koneckim. 28 stycznia 2012 roku w ich domu wybuchł pożar, który strawił budynek, mieszczące się w nim studio nagrań, jak również wszystkie nagrania, nuty, instrumenty.

Katarzyna Gärtner komponuje muzykę do mszy papieskiej - jej wykonanie zaplanowano na 27 kwietnia w filharmoniach w Rzeszowie i Lublinie.

Mszę papieską, której prawykonanie ma się odbyć 27 kwietnia w dniu kanonizacji Jana Pawła II zamówiły obie filharmonie. W mszy papieskiej wykorzystane zostaną fragmenty mszy beatowej "Pan przyjacielem moim", która powstała w latach 60. XX wieku. Napisała ją Katarzyna Gärtner, a nagrała na płytę grupa Czerwono-Czarni.

W mszy beatowej po raz pierwszy w Polsce treści religijne przedstawiono w formie muzyki rozrywkowej, co szokowało wiernych, ale i podobało się. Wiele fragmentów mszy "Pan przyjacielem moim" przeszło do historii a uproszczone wersje Kyrie i Agnus Dei - najprzystępniejszych do wykonania części mszy beatowej - są często grane przy akompaniamencie gitar klasycznych lub akustycznych na mszach św. młodzieżowych w całej Polsce.

Także tym razem Gärtner wykorzystuje pieśni tej mszy wzbogacając ją o teksty biskupa Józefa Zawitkowskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Bożeny Ptak i Marty Ziembikiewicz, do których komponuje muzykę.

W mszy zostaną wykorzystane również fragmenty rozprawy filozoficznej Jana Pawła II "Myśląc ojczyzna".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie