Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie WOŚP w powiecie sandomierskim. Zobacz gdzie ile zebrano. Poznaj wolontariuszy rekordzistów

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Wolontariuszki sandomierskiej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: Karolina Mazur, Paulina Brzoska i Monika Rutkowska.
Wolontariuszki sandomierskiej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: Karolina Mazur, Paulina Brzoska i Monika Rutkowska. Małgorzata Płaza
Orkiestra zagrała w minioną niedzielę w kilku gminach. Atrakcji towarzyszących zbiórkom nie brakowało. Oto nasze podsumowanie. Zebraliśmy ponad 72 tysiące złotych, nieco więcej niż przed rokiem. Podajemy też wyniki zbiórki w sztabach naszego powiatu.

Najlepsi wolontariusze

Do kupowania przedmiotów na licytacji namawiał sandomierzan aktor Artur Pontek.
Do kupowania przedmiotów na licytacji namawiał sandomierzan aktor Artur Pontek. Małgorzata Płaza

Do kupowania przedmiotów na licytacji namawiał sandomierzan aktor Artur Pontek.
(fot. Małgorzata Płaza)

Najlepsi wolontariusze

W 2014 roku podczas 22 Finału najwięcej pieniędzy zebrali - 1. Jolanta Jóźwiak, dyrektorka szkoły podstawowej w Bilczy 2145 złotych; 2.Kuba Giza z Łoniowa 1766,26 złotych i 10 euro;3. Renata Bryła, uczennica Collegium Gostomianum w Sandomierzu 1303 złotych; 4. Grzegorz Giza z Łoniowa 1084,69 złotych; 5. Wioletta Kolaratorowicz z Dwikóz 1070 złotych

SANDOMIERZ

25 877, 45 złotych - taką kwotę przekazali Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy sandomierzanie. Akcję, podobnie jak przed rokiem, wsparł Artur Pontek, grający policjanta Marczaka w serialu "Ojciec Mateusz". Aktor namawiał osoby zebrane w hali widowiskowo-sportowej do tego, aby otworzyły serca i portfele - pomagał prowadzić licytację. - Podobnie jak cała nasza serialowa ekipa, pokochałem Sandomierz. Jeśli tylko w jakimkolwiek stopniu mogę wesprzeć organizowane tu tego typu szlachetne przedsięwzięcia, robię to bez wahania - powiedział nam aktor.

Za najwyższą cenę - 325 złotych sprzedany został zegar ścienny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Za 205 złotych poszła halabarda wykonana przez jednego z sandomierskich rzemieślników. Sprzedano także między innymi okulary przeciwsłoneczne i obrazy. W sumie w czasie popołudniowej imprezy zebrano 4800 złotych. Część tej kwoty pochodziła ze sprzedaży grochówki i ciast. Słodkości, jak co roku, upiekły harcerki, ale też po raz pierwszy słuchaczki Sandomierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Anna Szraga, Halina Drozdowska i Irena Malec. Wypiekami można było się poczęstować za datek na rzecz Orkiestry. - To nasz skromny, słodki wkład w Orkiestrę - stwierdziła Halina Drozdowska.

Wśród atrakcji były pokazy taneczne i koncerty. Jako gwiazda wystąpił wieczorem zespół Obstawa Prezydenta. Jak co roku, z Orkiestrą zagrała policja i straż pożarna. Policjanci pokazywali między innymi, jak pobiera się odciski palców, strażacy zaś zaprezentowali na parkingu przed starostwem akcję ratowniczą. Na ulicach Sandomierza kwestowało 28 wolontariuszy. Uzbierali razem 20 835,23 złotych. Najlepszym wynikiem może się pochwalić Renata Bryła, uczennica Collegium Gostomianum, do jej puszki trafiło 1303 złotych.

ZAWICHOST

W Zawichoście Orkiestra zagrała na 9 253,65 złotych, 101 eurocentów i 13 centów amerykańskich. 45 wolontariuszy zebrało do puszek w sumie nieco ponad 4 300 złotych.
Najskuteczniejsi okazali się: Mikołaj Niski z wynikiem 360,14 złotych, Karolina Góras - 344,68 złotych oraz Oliwia Mokrzyś - 280,67 złotych i 45 eurocentów - wszyscy z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Czyżowie Szlacheckim.

Z licytacji przeprowadzonej podczas finału w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście pochodzi suma 4944 złotych. Przedmiotami, które na aukcji osiągnęły najwyższą cenę były: zegar ścienny Orkiestry, Hymn Polski w formie zwijanego druku na drewnianych wałkach z zawieszką, akwarela z architekturą Zawichostu autorstwa Dariusza Stelmacha, artysty malarza z Radomia, obraz olejny Eleonory Czuby, plastyczki z Ożarowa, srebrna biżuteria w kształcie serca z kryształami Swarovskiego oraz koszulka XXII Finału. Licytowane było też zdjęcie z autografem Artura Boruca oraz autograf Dawida Podsiadło i wiele innych ciekawych przedmiotów podarowanych przez miejscowych przedsiębiorców i mieszkańców. Finałowi towarzyszyły występy. Przed publicznością zaprezentowali się między innymi: zespół taneczny Impuls, zespół ludowy Zawichost oraz Katarzyna Góras i Tomasz Figiel. Zawichost poprawił wynik z ubiegłego roku o 1546,96 złotych.

W 2014 roku podczas 22 Finału mieszkańcy powiatu sandomierskiego zebrali 72.118 złotych; w 2013 było 71.182 złotych; w 2012 - 80.575 złotych; w 2011 - 68.600 złotych.

KLECZANÓW

15 402,98 złotych - taką sumą wsparli fundację Jurka Owsiaka mieszkańcy gminy Obrazów. Organizatorem finału jak co roku była Szkoła Podstawowa imienia Batalionów Chłopskich w Kleczanowie. Podczas licytacji sprzedano przedmioty za łączną kwotę 5955 złotych. Najwyższe ceny osiągnęły: biżuteria z koralem - 220 złotych, obraz olej na płótnie - 210 złotych oraz tort - 200 złotych.

Reszta pieniędzy pochodzi ze zbiórki przeprowadzonej przez wolontariuszy na terenie gminy. Gwiazdą finału była Wiola Kaczmarczyk, laureatka telewizyjnego show "Voice of Poland". Na scenie wystąpili również lokalni artyści. W gminie Obrazów ubiegłorocznego rekordu nie udało się pobić. Wtedy zebrano 17 tysięcy złotych. Kleczanowski sztab może pochwalić się za to najskuteczniejszą wolontariuszką w powiecie i jedną z najskuteczniejszych w województwie - Jolanta Jóźwiak, dyrektorka szkoły podstawowej w Bilczy zebrała 2145 złotych.

DWIKOZY

Dwikozy poprawiły wynik sprzed roku o 1300 złotych. Tym razem zebrano 8328,54 złotych. W czasie licytacji najwyższą cenę - 250 złotych - uzyskano za gitarę akustyczną. Podobnie jak rok temu najskuteczniejszą wolontariuszką okazała się najwięcej pieniędzy zebrała Wioletta Kolaratorowicz - 1070 złotych.

KOPRZYWNICA

Mieszkańcy gminy Koprzywnica przekazali na rzecz Orkiestry 6257 złotych (w 2013 roku była to suma 5 280 złotych). 1800 złotych przyniosła licytacja, a także dochód z kawiarenki i loterii fantowej. Za 100 złotych sprzedano obraz namalowany przez lokalną artystkę, a także sernik upieczony przez Koło Gospodyń Wiejskich z Błonia. Tradycyjnie już licytowano chleby upieczone specjalnie na finał przez miejscową piekarnię. Wolontariuszką-rekordzistką jest Dominika Sarzyńska, która zebrała 581 złotych.

ŁONIÓW

Mieszkańcy gminy Łoniów wsparli Orkiestrę kwotą 6962,14 złotych i 10 euro. Finał, który odbył się po raz pierwszy w samym Łoniowie, zorganizowali członkowie tamtejszego Stowarzyszenia BUDO KAi. Miejscem imprezy była scena Gminnego Ośrodka Kultury. Akcję wsparło 40 darczyńców, którzy przekazali na licytację przedmioty oraz usługi, choćby przegląd samochodu w stacji diagnostycznej.

Licytacja zakończyła się wynikiem 2842 złotych. Najwyższe ceny osiągnęły: świecznik ufundowany przez Kowalstwo Artystyczne MAK, kolacja dla dwóch osób od Karczmy Sarmackiej z Łoniowa, kolonie ufundowane przez wójta gminy i dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury oraz stylowy zegar od przewodniczącego Rady Gminy w Łoniowie. Podczas finału wystąpił zespół Sukces z Buska Zdroju.

Do puszek wolontariuszy trafiło 4120,14 złotych. Najwięcej pieniędzy zebrali: Kuba Giza - 1766,26 złotych i 10 euro oraz Grzegorz Giza - 1084,69 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie