Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kluczewsko - najmniej zadłużony samorząd w powiecie włoszczowskim

Rafał BANASZEK
Centrum Kluczewska ma wypięknieć za sprawą rewitalizacji, która pochłonie 313 tysięcy złotych, z czego 170 tysięcy dołoży Unia Europejska.
Centrum Kluczewska ma wypięknieć za sprawą rewitalizacji, która pochłonie 313 tysięcy złotych, z czego 170 tysięcy dołoży Unia Europejska. UG Kluczewsko
Gmina Kluczewsko stawia na zrównoważony rozwój i tworzy budżet obywatelski. Największą inwestycją ma być rozbudowa oczyszczalni ścieków w Dobromierzu za 2,8 miliona złotych.

Budżet gminy Kluczewsko 2014 w liczbach

Budżet gminy Kluczewsko 2014 w liczbach

Dochody - 16,6 miliona złotych, wydatki - 16,9 miliona, w tym: bieżące - 14,8 miliona, majątkowe (inwestycyjne): 2,1 miliona (12,4 procent wszystkich wydatków), deficyt budżetowy - 325 tysięcy złotych (zostanie pokryty z nadwyżki środków pieniężnych); najdroższe działy: oświata i wychowanie - 6,9 miliona, pomoc społeczna - 2,5 miliona, administracja publiczna - 2 miliony, w tym funkcjonowanie Urzędu Gminy - 1,7 miliona; zadłużenie gminy na koniec 2013 roku - 352 tysiące złotych (2,1 procent budżetu!), obsługa długu - 10 tysięcy.

Tylko 350 tysięcy złotych - tyle wynosi zadłużenie gminy Kluczewsko, które zostanie spłacone jeszcze w tym roku. To niewiele ponad 2 procent dochodów gminy. - To wielki atut w obecnych czasach, który daje szereg możliwości przy pozyskiwaniu pieniędzy unijnych w nowej perspektywie unijnej na lata 2014 - 2020 - mówi wójt Kluczewska Rafał Pałka.

30 grudnia ubiegłego roku Rada Gminy Kluczewsko przyjęła większością głosów projekt budżetu gminy na 2014 rok (12 radnych było za, trzech wstrzymało się od głosu).

KANALIZACJA NA PIERWSZYM MIEJSCU

Priorytetowym zadaniem w tym roku będzie dalsza budowa sieci kanalizacyjnej. - Dokończymy budowę kanalizacji w miejscowościach Kolonia Mrowina - Łapczyna Wola o łącznej długości sieci 7400 metrów. Rozpoczniemy budowę kanalizacji w Bobrownikach. Po zakończenie tych inwestycji, bardzo znacząco przybliżymy się do celu, jakim jest skanalizowania całego terenu gminy - mówi wójt Rafał Pałka.

W planach jest także opracowanie dokumentacji projektowej na budowę kanalizacji w Bobrowskiej Woli, Kolonii Bobrowskiej Woli, Miedzianej Górze i Ciemiętnikach.
Warto podkreślić, że kanalizację na terenie gminy Kluczewsko wykonuje Komunalny Gospodarczy Zakład Usługowy, który jest jednostką budżetową gminy, co pozwala na znaczące obniżenie kosztów tych inwestycji.

- W tym roku planujemy też wprowadzić do budżetu przebudowę z rozbudową oczyszczalni ścieków w Dobromierzu. To duże przedsięwzięcie opiewające na kwotę 2,8 miliona złotych - dodaje wójt.

Oprócz kanalizacji, będzie również budowana sieć wodociągowa. Gmina Kluczewsko chce w tym roku wybudować wodociąg łączący miejscowości Piaski z Bobrownikami o długości 2200 metrów. - Celem tej inwestycji jest zapewnienie lepszej jakości wody dla mieszkańców Bobrownik oraz odpowiedniego ciśnienia w kranach - wyjaśnia Rafał Pałka.

DROGI I OŚWIETLENIE

Na drogi gminne i chodniki gmina Kluczewsko zabezpieczyła w tegorocznym budżecie kwotę 343 tysięcy złotych. Głównie będą kontynuowane remonty dróg tłuczniowych. Powstaną też nowe nakładki asfaltowe i chodniki. Gmina przekaże ponadto powiatowi 160 tysięcy złotych, jako dofinansowanie do przebudowy odcinka drogi Stanowiska - Łapczyna Wola - Kolonia Mrowina.

Za 66 tysięcy złotych zostanie rozbudowane oświetlenie uliczne w Kolonii Bobrowskiej Woli, Bobrowskiej Woli, Zmarłych, Kluczewsku, Rączkach, Rudce i Komparzowie.

REWITALIZACJA, SPORT I REKREACJA

Jedną z ciekawszych inwestycji będzie zagospodarowanie centralnego placu w Kluczewsku. Rewitalizacja ma pochłonąć 313 tysięcy złotych, z czego 170 tysięcy dołoży Unia Europejska. W stolicy gminy powstaną nowe chodniki, altana, pergola, stoły do gry w piłkarzyki i do gier planszowych, ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci. Zamontowane zostanie 6 stylowych lamp. Będzie też nowa szata roślinna z drzew, krzewów oraz rabaty kwiatowe.

Nie tylko centrum Kluczewska ma wypięknieć. Za kolejne 200 tysięcy złotych zostanie rozbudowana baza rekreacyjno-sportowa w Kluczewsku i Rączkach oraz zabezpieczone obiekty dziedzictwa narodowego w Łapczynej Woli.

W ramach tych działań już w pierwszym kwartale tego roku zostanie ogłoszony konkurs na budowę budynku szatni sportowej, placu zabaw, boiska do piłki nożnej, placu rekreacyjnego oraz ogrodzenia ruin zboru.

Gmina przekaże też dotację bibliotece publicznej w wysokości 35 tysięcy oraz przeznaczy 60 tysięcy na działania upowszechniania kultury fizycznej i sportu. W budżecie znalazły się również pieniądze dla ochotniczych straży pożarnych w kwocie około 130 tysięcy złotych.

Zabezpieczono również 117 tysięcy na bieżące remonty w trzech szkołach. Będą to prace związane z wymianą drzwi, malowaniem pomieszczeń, uzupełnieniem urządzeń oraz remontem zadaszenia.

BUDŻET OBYWATELSKI I SYMBOLICZNE ZADŁUŻENIE

Warto nadmienić, że 2014 jest pierwszym rokiem w gminie Kluczewsko, w którym został wydzielony fundusz sołecki. - To ważny krok gminy w kierunku budowania budżetu samorządu przy jak największym udziale mieszkańców gminy - twierdzi wójt Pałka. Na fundusz ten zaplanowano w tym roku 232 tysiące złotych.

Na koniec kilka słów o zadłużeniu gminy. Jak twierdzi Rafał Pałka, jest ono wręcz symboliczne, bo wynosi zaledwie 352 tysiące złotych, co stanowi około 2,1 procent dochodów budżetu! Gmina w tym roku spłaci ostatnia ratę kredytu i odsetek w kwocie około 352 tysięcy.

- Tak niewielkie zadłużenie jest dużym atutem w obecnych czasach, gdyż daje szereg możliwości przy pozyskiwaniu pieniędzy unijnych w nowej perspektywie unijnej na lata 2014 -2020 - mówi wójt gminy Kluczewsko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie