Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie "Dolina Kacanki" rozpoczyna walkę z nudą w gminie Staszów

/akr/
Tajemniczy cajon to nic innego, jak instrument w stylu bębna. Dzieciaki ze świetlic samego go zrobią i ozdobią. Ale najpierw to zadanie przed opiekunkami.
Tajemniczy cajon to nic innego, jak instrument w stylu bębna. Dzieciaki ze świetlic samego go zrobią i ozdobią. Ale najpierw to zadanie przed opiekunkami. archiwum
Ich projekt został wybrany spośród 447 wniosków.

Pomysł Stowarzyszenia "Dolina Kacanki" z Wiązownicy Kolonii znalazł się w gronie 48 projektów dofinansowanych w ramach programu Fundacji Orange. Spośród 447 zgłoszonych wniosków wybrano tylko 48, w tym jedynie 2 z województwa świętokrzyskiego.

Stowarzyszenie wspólnie ze świetlicą Jutrzenką w Staszowie realizuje projekt "Nie ma nudy jest cajon". Ale co to jest ten tajemniczy cajon? Pytamy Jacka Piwowarskiego ze Stowarzyszenia "Dolina Kacanki".

- W ramach projektu dzieci i młodzież pod okiem trenerów będą tworzyły od podstaw cajon, czyli skrzynkę perkusyjną, drewniany instrument pochodzący z Afryki. Nauczą się także na nim grać. Projekt ten jest głosem serca dzieciaków, które często się nudzą i narzekają, że nic się nie dzieje - tłumaczy Jacek Piwowarski.

W ubiegły wtorek Stowarzyszenie "Dolina Kacanki" rozpoczęło realizację projektu w Staszowie. Na pierwszy ogień poszły wszystkie opiekunki ze świetlic Jutrzenek w gminie Staszów. Panie najpierw obejrzały prezentację multimedialną, by potem zmierzyć się z robieniem cajonu. Następnie wzięły udział w lekcjach grania na instrumencie, a także dowiedziały się jak motywować dzieci i młodzież i stać się animatorami tego typy działań muzycznych. Umiejętności wykorzystają w swoich świetlicach, bo w każdej dzieciaki będą samodzielnie robiły i zdobiły swój instrument barwnymi rysunkami. Projekt zakłada również szycie pokrowców na tak stworzone bębny. Kiedy instrument zostanie skończony rozpoczną się warsztaty gry na cajonie.

Tak stworzony zespół będzie ćwiczył, by dać kilka koncertów. W założeniu przedsięwzięcia są także warsztaty wyjazdowe w Góry Świętokrzyskie, podczas których młodzi artyści będą oswajać się z występami na scenie.

- W trakcie trwania projektu dzieciaki i młodzież będą cały czas rejestrować, przetwarzać i umieszczać w Internecie etapy projektu. Tak aby każdy mógł samodzielnie zrobić sobie własny instrument i nauczyć się na nim grać. Powstanie swoista kronika wydarzeń w formie filmów, zdjęć, muzyki i reportaży - mówi Jacek Piwowarski.
Projekt zakończy się początkiem czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie