Gmina Górno musi zapłacić ponad 360 tysięcy złotych za nieprawidłowo wykonaną dokumentację

Dodano: 5 marca 2014, 8:00 Autor:

Gmina Górno musi zapłacić ponad 360 tysięcy złotych za nieprawidłowo wykonaną dokumentację dotyczącą budowy kanalizacji w Bęczkowie. Na poniedziałkowej sesji radni zdecydowali, że przesuną pieniądze na ten cel z budżetu, który miał być przeznaczony na budowę drogi w Krajnie-Zagórzu.

W 2008 roku dzięki środkom unijnym rozpoczęła się budowa kanalizacji w Bęczkowie. Po kontroli Urząd Marszałkowski nałożył na gminę Górno karę. Jeszcze w styczniu było to ponad 200 tysięcy złotych, ale odsetki rosły.

PROBLEM CAŁEJ POLSKI

– Uważam dokumentację przygotowaną przez gminę Górno za jedną z najlepszych – mówi Marek Krak, przewodniczący zarządu Związku Gmin Gór Świętokrzyskich, który pomagał samorządom w staraniach o unijne pieniądze.

– Sprawy były już w sądzie administracyjnym. Jednym z zarzutów jest to, że dokumenty przetłumaczył tłumacz przysięgły, a istnieje zarządzenie, z którego wynika, że zatrudnienie do tej czynności takiego znawcy łamie zasady wolnej konkurencji. Za takie uchybienia karę otrzymało mnóstwo samorządów w kraju. To kwestia sporna i będziemy wnosić o kasację wyroku. Do Sądu Najwyższego wpływają odwołania z całej Polski, ale wymiar sprawiedliwości jeszcze się do sprawy nie ustosunkował – podkreśla Marek Krak.

COŚ ZA COŚ

Dodaje, że samorządy w województwie otrzymały na inwestycje 70 milionów złotych i nawet jeśli zapłacą stosunkowo niewielki odsetek, na przykład milion złotych kary, to nie należy z tego robić tragedii. Dla gminy Górno oddanie do Urzędu Marszałkowskiego ponad 360 tysięcy oznacza rezygnację z budowy drogi, na dofinansowanie której samorząd miał szansę ze "schetynówek”.

- Na 50 projektów złożonych do wojewody nasz był na 12 miejscu. Musieliśmy wykazać, że część kosztów pokryjemy z kasy gminnej. Teraz na dofinansowanie nie ma szans. Ci sami radni, którzy za poprzedniej kadencji chcieli budować drogę, teraz zabrali środki – mówi wójt gminy Górno, Przemysław Łysak.

- Wójt spłaca karę z pieniędzy, które miały być przeznaczone na budowę oczyszczalni w Skorzeszycach. To przecież ważniejsza inwestycja niż budowa drogi dla pięciu domostw – podnosi radny Andrzej Łakomiec.

Wójt twierdzi jednak, że w budżecie na oczyszczalnię była nadwyżka. – Wystarczyłoby i na wykup gruntów i na projekty. Prace nad oczyszczalnią jeszcze nigdy nie były tak zaawansowane – mówi. - Radni kolejny raz robią mi coś takiego. Im gorzej, tym lepiej: takie mają myślenie – dodaje.

Czytaj więcej o:
  • górno
  • kielce kanalizacja
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Złodziejski tercet w rękach policji

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.