Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laureaci konkursu matematyczno - przyrodniczego w szkołach podstawowych w Świętokrzyskiem

Piotr BURDA [email protected]
Przedstawiciele szkoły podstawowej numer 34 w Kielcach. Od lewej: Weronika Krajna, nauczycielka Grażyna Kuna i Mateusz Sabat odnieśli sukces w tegorocznym konkursie.
Przedstawiciele szkoły podstawowej numer 34 w Kielcach. Od lewej: Weronika Krajna, nauczycielka Grażyna Kuna i Mateusz Sabat odnieśli sukces w tegorocznym konkursie. Aleksander Piekarski
Poznaliśmy laureatów tegorocznego konkursu matematyczno - przyrodniczego w szkołach podstawowych.

Nasi laureaci

Trio laureatów z Ćmińska. Od lewej: Jakub Romanek, Cezary Moskal i Grzegorz Żak.
Trio laureatów z Ćmińska. Od lewej: Jakub Romanek, Cezary Moskal i Grzegorz Żak.

Trio laureatów z Ćmińska. Od lewej: Jakub Romanek, Cezary Moskal i Grzegorz Żak.

Nasi laureaci

Pełna lista laureatów konkursu matematyczno - przyrodniczego w świętokrzyskich szkołach podstawowych - 1. Olga Wiśniewska, szkoła podstawowa numer 28 w Kielcach, 2. Mateusz Sabat, szkoła podstawowa numer 34 w Kielcach, 3. Cezary Moskal, szkoła podstawowa w Ćmińsku, gmina Miedziana Góra w powiecie kieleckim, 4. Andrzej Starzyk, Katolicka Szkoła Podstawowa w Kielcach, 5. Piotr Lisicki, Katolicka Szkoła Podstawowa w Kielcach, 6. Małgorzata Grzybowska, szkoła podstawowa numer 33 w Kielcach, 7. Krzysztof Kyzioł, szkoła podstawowa numer 20 w Kielcach,8. Jakub Romanek, szkoła podstawowa w Ćmińsku, 9. Weronika Krajna, szkoła podstawowa numer 34 w Kielcach, 10. Jakub Fit, szkoła podstawowa imienia Stefana Żeromskiego w Chmielniku,powiat kielecki ,11. Weronika Stomporowska, szkoła podstawowa imienia Tadeusza Kościuszki w Samborcu, powiat sandomierski, 12. Grzegorz Żak, szkoła podstawowa w Ćmińsku, 13. Klaudia Korus, szkoła podstawowa Integracyjna numer 11 w Kielcach, 14. Katarzyna Wróbel, szkoła podstawowa numer 28 w Kielcach, 15. Wojciech Gajda, szkoła podstawowa numer 13 imienia majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" Skarżysko - Kamienna, 16. Jakub Palacz, szkoła podstawowa numer 28 w Kielcach, 17. Kamil Pacierz, szkoła podstawowa numer 33 w Kielcach, 18. Julia Szymkiewicz, szkoła podstawowa w Kozłowie, gmina Małogoszcz w powiecie jędrzejowskim, 19. Jan Młynarczyk, I Społeczna Szkoła Podstawowa imienia Mikołaja Reja w Kielcach, 20. Dominik Bednarski, szkoła podstawowa imienia generała Tadeusza Buka w Mójczy ,gmina Daleszyce w powiecie kieleckim, 21. Piotr Rysiński, szkoła podstawowa w Kostomłotach, gmina Miedziana Góra w powiecie kielekcim, 22. Filip Mularczyk, Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół imienia Jana Pawła II w Łopusznie w powiecie kieleckim, 23. Adam Piątek, szkoła podstawowa numer 2 imienia Partyzantów Ziemi Włoszczowskiej we Włoszczowie, 24. Joel Szrek, szkoła podstawowa numer 19 imienia Ireny Sendlerowej w Kielcach, 25. Agnieszka Wojtyna, szkoła podstawowa numer 20 w Kielcach, 26. Klaudia Borycka, szkoła podstawowa imienia Jana Pawła II w Bielinach w powiecie kielckim, 27. Krzysztof Wójcik, szkoła podstawowa imienia Tadeusza Kościuszki w Połańcu

Ich zdjęcia będą latami wisieć na szkolnych korytarzach. Tytuł laureata w wojewódzkim konkursie przedmiotowym to dla rodziców, szkół, a nawet gmin rzecz ważniejsza niż wynik sprawdzianu szóstoklasisty.

Każdy, kto był choć raz na szkolnym korytarzy w podstawówce wie, że gablota z nazwiskami i zdjęciami laureatów znajduje się w najważniejszym miejscu. Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie często wręczają im oraz nauczycielom swoje nagrody. Bo nic nie promuje lepiej niż wybitna osoba. A ci dwunasto i trzynastolatkowie juz zasługują na takie miano.

WIĘKSZOŚĆ Z KIELC

Wśród 27 laureatów aż 14 pochodzi z kieleckich podstawówek. - Ta tendencja nie maleje, a wręcz rośnie, bo liczba finalistów z Kielc zwiększyła się o 20 procent - mówi Grzegorz Bień, świętokrzyski wicekurator oświaty, nadzorujący przebieg konkursów przedmiotowych. Brakuje uczniów z Ostrowca, Końskich, Starachowic, Staszowa. Jest za to aż trzech laureatów ze szkoły podstawowej w Ćmińsku, w gminie Miedziana Góra. - Laureaci konkursów to prawdziwe perełki. One są wszędzie, w każdym powiecie, tylko nie zawsze stacza chęci, aby je przygotować do konkursu - komentuje Grzegorz Bień. To wymaga pracy poza lekcjami, czasami w weekendy. Żmudnego rozwiązywania zadań, przeprowadzania ćwiczeń.

WARTO BYŁO

Nagrodą jest tytuł laureata, tym najlepszym nie chodzi wyłącznie o profity. Wie o tym Olga Wiśniewska ze szkoły podstawowej numer 28 w Kielcach. Podczas finału konkurs, jako jedyna uzyskała maksymalną liczbę punktów. - Tytuł laureata odbieram jako wielki sukces swój i przygotowujących mnie nauczycieli. Kosztowało mnie to dużo pracy, ale było warto! - mówi Olga Wiśniewska.

Naukami matematyczno-przyrodniczymi interesuje się od zawsze, lubi się uczyć. W wolnym czasie najczęściej rysuje i czyta. Jest ambitna. - Uważam, że trzeci etap konkursu był bardzo trudny, tym bardziej cieszy mnie, że zdobyłam największą ilość punktów - podkreśla Olga Wiśniewska. Sukces Olgi sprawił także wielką radość jej koleżankom i kolegom z klasy, którzy cały czas trzymali za nią kciuki.

Olga Wiśniewska ze szkoły podstawowej numer 28 w Kielcach zdobyła w finale konkursu maksymalną liczbę punktów.
Olga Wiśniewska ze szkoły podstawowej numer 28 w Kielcach zdobyła w finale konkursu maksymalną liczbę punktów.

Olga Wiśniewska ze szkoły podstawowej numer 28 w Kielcach zdobyła w finale konkursu maksymalną liczbę punktów.

TALENT PO TACIE

Drugi wynik w konkursie uzyskał Mateusz Sabat ze szkoły podstawowej numer 34 w Kielcach. Mateusz mieszka na osiedlu Pod Dalnią, gra na gitarze, interesuje się piłka ręczną, jest harcerzem. Takich jak on jest wielu, ale tyle osiągnięć jak on, ma garstka. Już w ubiegłym roku, jako piątoklasista, był laureatem konkursu wojewódzkiego, w tym roku awansował też do półfinału konkursu międzynarodowego.

- Lubię matematykę. Może dlatego, że tata studiował ten przedmiot - mówi skromnie. W pierwszej dziesiątce znalazła się też jego szkolna koleżanka, Weronika Krajna. Jej pasją są przedmioty ścisłe, ale też muzyka. - Gram na skrzypcach w szkole muzycznej - mówi.

SUKCES ĆMIŃSKA

Trzeci wynik uzyskał Cezary Moskal ze szkoły w Ćmińsku. Czarek jest uczniem piątej klasy, tym bardziej trzeba docenić jego sukces. Rośnie nam wielki naukowiec. O sukcesach szkoły z Ćmińska słychać od dawna. Wynik tegorocznego konkursu pokazuje, że jest to jedyna szkoła podstawowa spoza Kielc, która jest w stanie skutecznie szlifować swoje "perełki". Trzech laureatów może być przypadkiem jednego rocznika, ale w tej szkole to nie jest przypadek. Co roku Ćmińsk ma ich kilku, co bardzo dobrze świadczy o pracy nauczycieli.

- Cezary to bardzo spokojny chłopiec, w wolnych chwilach rozwiązuje zagadki logiczne i gra na komputerze. Kuba lubi sport, dobrze jeździ na nartach. Grzesiu jest Mistrzem Polski IDO w tańcach latynoskich - opowiada o swoich laureatach Krzysztof Wójcikowski, dyrektor szkoły.

TROCHĘ PORÓWNAŃ

Wśród kieleckich liderów też są zmiany. Szkoły nie lubią porównań, ale nie da się ukryć, że podstawówka Pod Dalnią wypada lepiej niż sąsiedzi na Ślichowicach, Białogon lepiej niż Podkarczówka, a szkoła podstawowa numer 33 z Osiedla Świętokrzyskiego lepiej niż "jedynka" z Bocianka. W przypadku szkół niesamorządowych to konkurencja jest jeszcze ostrzejsza.

To jednak tylko wynik jednego konkursu. Okazji do rewanżu nie zabraknie. Jutro w szkole podstawowej numer 34 finał konkursu humanistycznego w szkołach podstawowych. Jest jeszcze konkurs z języka angielskiego. Wkrótce też nastąpią rozstrzygnięcia w konkursach gimnazjalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie