Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotrek Wojtoń z Sandomierza zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu "Krąg"

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Piotr Wojtoń z nauczycielem historii Romanem Chyłą.
Piotr Wojtoń z nauczycielem historii Romanem Chyłą. Małgorzata Płaza
Wygrał prestiżowy ogólnopolski konkurs historyczny "Krąg" w którym uczestniczyli uczniowie aż z 550 szkół z całej Polski. Jesteśmy z niego dumni - podkreśla Roman Chyła, nauczyciel historii.

Bezbłędnie rozwiązał test, napisał świetną pracę na temat Zawichostu i wygrał ogólnopolski konkurs historyczny. Piotr Wojtoń, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Mikołaja Kopernika w Sandomierzu zajął pierwsze miejsce w tegorocznej edycji "Kręgu".

Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Krąg" ma już swoją markę - organizowany jest od 13 lat, w każdej edycji uczestniczy mnóstwo szkół z całego kraju, tym razem było ich około 550. Aby wygrać, trzeba pokonać olbrzymią konkurencję, bowiem do rywalizacji staje kilkanaście tysięcy uczniów. Uczestnicy podzieleni są na trzy kategorie wiekowe: młodzików - dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów. Konkurs organizuje Wydział Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy współpracy Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie".

MAKSYMALNA OCENA

- Uczestniczymy w konkursie "Krąg" już od kilkunastu lat, ale pierwsze miejsce w kraju to wyjątkowy sukces, wielkie osiągnięcie. Program nauczania historii jest mocno okrojony, tym większa jest nasza duma z Piotra - podkreśla Roman Chyła, nauczyciel historii, opiekun ucznia.

Piotrek, przygotowując się do konkursu, musiał przyswoić nie tylko wiedzę z historii Polski na tle dziejów Europy, ale również napisać samodzielnie rodzaj eseju - pracę na temat regionu. - Prac konkursowych organizatorzy otrzymują tysiące. Ta napisana przez Piotrka uzyskała najwyższą ocenę - osiem punktów, musiała być zatem na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i stylistycznym - tłumaczy nauczyciel.

Z części testowej uczeń sandomierskiej "jedynki" również uzyskał maksymalną liczbę punktów - 30.

PASJONUJĄCY I MAŁO ODKRYTY ZAWICHOST

Temat pracy pisemnej brzmiał: "Jakie według ciebie jest najciekawsze miejsce historyczne w twoim regionie?". Piotr nie pisał o swoim mieście - Sandomierzu. Zdecydował się na mniej oczywisty wybór. - Zastanawiając się nad pracą, sięgnąłem po "Monografię Zawichostu" autorstwa Romana Chyły. Przeczytałem fragmenty tego opracowania i podjąłem decyzję. Zawichost to miasto, które ma bogatą i ciekawą, ale też mało znaną historię. Jest w cieniu Sandomierza - wyjaśnia swój wybór Piotrek.

Uczeń skupił się w swojej pracy na nieistniejącym już zamku, którego pozostałości zalała Wisła oraz na dokonaniach zawichojskich sióstr klarysek.

Piotrek uczestniczył w konkursie "Krąg" również rok temu. Wtedy był drugi w województwie. - Sukces Piotrka na pewno nie przyszedł nagle. To efekt jego długiej, systematycznej pracy. Uważam, że takie osiągnięcia, gdzie pod uwagę brana jest również praca pisemna, są pochodną wielu czynników - oczywiście informacji i opieki ze strony nauczyciela, ale przede wszystkim zaangażowania samego ucznia - zaznacza Roman Chyła.

Nauczyciel mówi także o roli rodziców, w przypadku Piotrka, współpraca z nimi układała się znakomicie.

PASJĘ ZASZCZEPIŁ MU NAUCZYCIEL

Piotrek Wojtoń od IV klasy uczęszcza na koło historyczne i regionalne. Roman Chyła chwali nie tylko jego systematyczność i pracowitość. - Piotrek jest chłopcem o wysokiej kulturze osobistej. To uczeń, którego cechuje również ciekawość poznawcza. Siedzi w pierwszej ławce, żeby lepiej widzieć mapę, aby uważnie słuchać i co najważniejsze, zadaje pytania - mówi historyk.

Piotrek opowiada, że do części testowej przygotowywał się, w oparciu o zagadnienia podane przez nauczyciela, również w czasie ferii, podczas pobytu u babci. Gdy ma wolny czas, sięga po książki historyczne. Mówi, że pasję zaszczepił mu w IV klasie Roman Chyła. Co jest pasjonującego w historii? - Możliwość poznania życia w przeszłości, w dawnych epokach, to, jak ludzie żyli przed wiekami - odpowiada Piotrek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie