Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak założyć i prowadzić szkołę? Ważne spotkanie w starostwie

/mod/
Podczas konferencji młodzież ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Mirów Nowy i Okolice przedstawiła prezentację z wyjazdu do Warszawy, gdzie odwiedziła między innymi: fundację Civis Polonus i Zespół Szkół Ogólnokształcących "Bednarska”.
Podczas konferencji młodzież ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Mirów Nowy i Okolice przedstawiła prezentację z wyjazdu do Warszawy, gdzie odwiedziła między innymi: fundację Civis Polonus i Zespół Szkół Ogólnokształcących "Bednarska”. Starostwo Powiatowe
W starostwie informowali o tworzeniu placówek oświatowych przez organizacje pozarządowe.

Kto może poprowadzić szkołę?

Kto może poprowadzić szkołę?

Procesy zachodzące obecnie w Polsce oraz obowiązujące przepisy prawa oświatowego dają możliwość organom prowadzącym szkołę, liczącą nie więcej niż 70 uczniów, przekazania jej do prowadzenia, między innymi osobie prawnej, nie będącej jednostką samorządu terytorialnego Może to być choćby stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi. Warto takie zarejestrować, bowiem wieś nabywa wówczas osobowość prawną i dzięki temu może prowadzić szkoły, przedszkola, świetlice, pozyskiwać i zarabiać pieniądze. Przejmowanie szkół przez stowarzyszenia to niewątpliwie alternatywa dla ich likwidacji. Pomoc w tworzeniu lokalnych stowarzyszeń oraz przejmowaniu przez nie placówek oświatowych oferuje Federacja Inicjatyw Oświatowych.

Konferencję o szkolnictwie niepublicznym zorganizował starosta szydłowiecki oraz Federacja Inicjatyw Oświatowych w Warszawie.

Adresatem spotkania były władze gminne i powiatowe, nauczyciele i dyrektorzy szkół, zarządy stowarzyszeń działających w oświacie oraz sołtysi, ze wsi, w których działają organizacje.

PRAKTYCZNE PORADY

W programie spotkania podjęto wiele zagadnień, które mają pomóc w przyszłości osobom zakładającym placówki oświatowe. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się między innymi, jaka jest rola Stowarzyszeń Rozwoju Wsi, jak założyć "Małą szkołę" lub "Małe przedszkole", na jakich zasadach jest finansowana oświata.

Podczas spotkania Roman Woźniak, wicestarosta szydłowiecki, podkreślił, że jedną z ustawowych kompetencji powiatu jest pomoc i wsparcie dla organizacji pozarządowych. W tym celu Rada Powiatu w Szydłowcu, uchwałą z 30 marca 2011, roku przyjęła program współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2011-2014. Wicestarosta dodał, że ważnym obszarem społecznym w powiecie jest i będzie oświata, dlatego tak bardzo istotne jest informowanie mieszkańców o możliwych, różnych formach prowadzenia przedszkoli, szkół i innych jednostek oświatowych.

Z DOŚWIADCZENIA...

Swoimi doświadczeniami z prowadzenia szkół podzieliły się z uczestnikami spotkania Barbara Krajewska i Wanda Pysiak. Pierwsza z nich jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Maziarze Stare i Okolic, a jednocześnie dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej w Maziarzach Starych. Druga szefuje szkole w Krogulczy Suchej. Ta powstała w 2010 roku z inicjatywy rodziców i mieszkańców dwóch wsi, którzy założyli Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Krogulcza Sucha i Krogulcza Mokra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie